2 СЕДМИЦИ ПРЕДИ ПРАЗНИКА! Търговците в Разлог категорични: Пазаруването тази година за Коледа е слабо, много семейства купуват подаръци само на децата

Две седмици преди Коледа пазаруването на подаръци в Разлог е още много слабо. Според търговците по-масовото пазаруване традиционно при българите е в последния момент и започва от 20 декември. От бранша обаче отчитат, че с всяка изминала година сумата, която хората заделят за подаръци по празниците, намалява. За много семейства дори и при двама работещи става все по-трудно да зарадват с подаръци своите родители и най-близките си роднини – братя, сестри и племенници, и се ограничават само с подаръци за децата си.

Пазарът е изключително хаотичен към момента, но се надявам до една седмица нещата да се нормализират. Обикновено най-масово се пазарува от 20 декември и е обяснимо, защото тогава хората получават заплати. Пазарува се включително и на 24-и до 22 часа. До същия час се пазарува дори и на 31 декември. В момента  бабите и дядовците съставляват по-голямата част от клиентите ни, защото те са получили пенсиите си по-рано. Пазаруват неща, които са по-евтини, обикновено сумата, която могат да си позволят да отделят, е между 10 и 20 лева. Пенсионерите са много притеснени, защото им се иска да купят нещо по-хубаво, но нямат възможност. В сравнение с миналата година по това време, тази година пазарът е доста по-слаб. Ако трябва да сравнявам с 2015 година, пазарът тогава беше много по-силен, както  в сравнение с тази, така и с миналата година. Това, което чуваме по радиото и телевизията, че няма инфлация или че тя е минимална, мисля, че не е така, защото е факт, че една много голяма част от хората се съобразяват колко да похарчат. Това не се наблюдава само сега. Дори и септември месец, когато беше ученическата кампания, тя беше много по-слаба в сравнение с 2016 година”, каза Веселина Златкова, собственик на книжарница в центъра на Разлог и допълни, че и тази година най-предпочитани играчки от децата си остават тези от рекламите.

Рекламираните играчки безспорно са най-предпочитани, но те са и много по-скъпи. Има и още един много неприятен момент – тези играчки в по-големите вериги ги предлагат на цени под доставните и за мен това е необяснимо, допълни В. Златкова.

Най-предпочитаните подаръци от по-големите деца и тийнейджърите си остават телефоните, таблетите  и лаптопите. Обикновено те се взимат на изплащане, което за момента улеснява родителите. От бранша коментираха, че продажбите на такива устройства по празниците скачат двойно.

„Купувам подаръци единствено за децата и за  никой друг. Имам две деца и отделям за тях максимум до 500 лева за подаръци за Коледа. Тази година са си поръчали телефони и трябва да се вмъкна в този бюджет”, каза Елена, която е сред работещите родители и може да си позволи да зарадва децата си с по-скъпи подаръци.

Пенсионерката Елена Христова пък твърди: „Смятам, че е излишно да се дават пари за подаръци. Купуват се безполезни неща, които след това няма какво да ги правиш. Аз специално не купувам подаръци и не искам да ми купуват. Предпочитам да се съберем, да направим богата вечеря, да се повеселим, без излишни разходи за подаръци”.

Облеклото също  си остава сред предпочитаните подаръци по празниците. Служителка в магазин за спортни стоки определи клиентите си като практични.

„Хората пазаруват според възможностите си, но като цяло всеки гледа да е нещо, от което има нужда. Моите наблюдения са, че нещата, които се купуват при нас за подаръци, са по необходимост. Хората станаха може би по-практични и не разхищават пари за нещо, от което нямат нужда. Разбира се, някои купуват по-скъпи неща, други търсят по-евтини – до 10-20 лева”, каза Роза, търговски консултант в магазин за спортни стоки.

Конкретен отговор на въпроса каква сума са склонни хората да отделят за подаръци по Коледа  никой не даде. Според търговци в Разлог това е много индивидуално, а клиентите могат да бъдат и в двете крайности – богати, които могат да си позволят маркови дрехи и играчки, без да се съобразяват с цената, и бедни, които избират подаръка според бюджета си и рядко надхвърлят 100 лева, а в много случаи и тази сума е много дори за работещи.

Според търговците най-много харчат туристите, които почиват в района преди празниците и използват свободното си време за разходки и купуване на подаръци. Те са склонни да похарчат за подарък и над 100 лв. Големи суми за подаръци харчат и от работещите в чужбина, които са се прибрали за празниците, изкарали са повече пари и искат да зарадват близките си с хубави и качествени  неща.

ЯНА ЙОРДАНОВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *