20 дами от Югозапада разкриха талантите си

Под мотото „Ние, жените, и нашето хоби“ дами от Югозапада разкриха своите таланти и подредиха изложба от картини, ръчно изработени изделия и кулинарни изкушения. Инициативата, организирана за трета поредна година от сдружение „Движение – ние, жените“ с председател Здравка Чимева, събра в Регионалния исторически музей множество ценители на изкуството и гости. Сред присъстващите бяха председателят на ОбС – Благоевград Антоанета Богданова, народният представител Цвета Рангелова, бившият омбудсман Мая Манолова… Поканата уважиха и един от основателите и първи солист на ансамбъл „Пирин“ Руска Стоименова, писателката и акушерка по образование Кирилка Димитрова, известната като Майка Тереза бивша директорка на Дома за сираци Евгения Йорданова… Присъстващите поздрави зам. кметът по културата, спорта и туризма Станислав Кимчев, а на сцената се изявиха талантливи деца от фолклорна група „Бисери“ към Центъра за личностно и творческо развитие, групата за стари градски песни „Горещи сърца“ към читалището в Сапарева баня, гости от Серес, Гърция.

Близо 20 дами представиха експозиция от различни жанрове и доказаха, че хобито не е само за запълване на свободното време, а е израз на личността, вътрешния свят и силата на жената. Общото между авторите е, че техните професии нямат нищо общо с изкуство. Такъв е случаят с известната треньорка по художествена гимнастика и адвокат Людмила Кадийска, която бе в ролята на художничка, но изтъкна, че няма претенции да е такава. Самата тя е с корени от Илинденци, живее и в Кюстендил и Сандански, започва да рисува във Франция.

Попитана какво е общото между художествената гимнастика, правото и рисуването, Л. Кадийска сподели, че и в трите сфери има голяма доза изкуство.

„Занимавам се с художествена гимнастика от съвсем малка, а също и с рисуване. Имах желание да се развивам в тази област, но тогава родителите ми казаха, че художник къща не храни. В по- осъзнатите си години завърших „Право“, коментира авторката, представила 11 прекрасни картини, и разказа как школата на Нешка Робева я научила да бъде упорита, а треньорите й показали пътя за покоряване на върхове. Любопитното е, че Люси набляга на рисуването по време на Ковид вълната, като по това време е във Франция и живее там 5 години 

„Харесва  ми да правя нещо с размах, да хвана голямата баданарка и просто да видя какво ще излезе, без да имам предварителна нагласа. Абсолютен лаик съм“, призна треньорката по художествена гимнастика, работеща от дълги години с белгийската федерация, а иначе практикуваща и професията си на юрист.

Че е видяла свободно поле, в което да изрази себе си и творчеството си, сподели Катерина Николова, която е възпитаник на паралелката с профил „Изобразително изкуство“ на НХГ, занимава се с философия, астрология, психология и е студентка в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство /АМТИИ/ в Пловдив.

Тайната как се правят сапуни в различни форми разкри единадесетокласничката в Езиковата гимназия Мартина Спасова, която тренира модерни танци, а иначе иска да учи медицина.

Изключително интересно хоби – изработване на декорации, посредством техниката амигуруми, има Ина Ангелова от Симитли. През 2023 г. тя се дипломира като инженер с педагогическа правоспособност по компютърни системи и технологии в ЮЗУ, а таланта си открива в опит да направи подарък за дъщеря си.

„Реших да й изплета играчка и ми се получи. След това направих подарък и на съпруга ми, и така започнах“, сподели компютърният инженер и обясни, че техниката представлява плетене на една кука с плюшена прежда, изделията са безопасни – с очички на винт, с пълнеж от силиконов пух.

Част от произведенията на изкуството бяха изложени с благотворителна цел, като бе организиран и уъркшоп с кауза „Нарисувай и дари“.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *