„Очаквахме матурата да е по-трудна. Единствено се молихме да не се падне „Ноев ковчег“ на Йордан Радичков“, така благоевградски абитуриенти коментираха и обобщиха проведения днес задължителен за всички завършващи средно образование държавен зрелостен изпит / ДЗИ/ по български език и литература.
Основният въпрос, който вълнуваше над 50-те хиляди зрелостниците в страната и техните родители, бе кой автор или тема ще се падне за последния 41-ви въпрос, включващ писане на есе или на интерпретативно съчинение. Рано сутринта в Министерството на образованието и науката бе изтеглен изпитен вариант №15 и зрелостниците трябваше да пишат есе с формулировка „Мълчанието – сила или безсилие“ или интерпретативно съчинение „Цената на компромиса“ по творбата „Приказка за стълбата“ на Христо Смирненски.
В област Благоевград ДЗИ по БЕЛ се проведе в 46 училища.
Подадения заявления за матурата бяха 2650. От тях 95, при 129 м.г. не са допуснати, тоест, те не са завършили успешно 12 клас. Други 81, или с 19 по-малко от 2023 г., не се явиха. Заради намерено непозволено техническо средство – втори телефон, е анулирана една работа в Гимназията по икономика. По предварителна информация случката се е разиграла в едно от санитарните помещения, където зрелостник е заловен да говори по телефона и да се допитва по въпрос от изпитния формат. Извън този случай ДЗИ е протекъл нормално и е нямало проблеми.
Как ще стартира матурата репортер на „Струма“ провери /естествествено извън сградата/ на Езиковата и Математическата гимназия, където зрелостниците бяха общо 318, разпределени в 22 изпитни зали. Повече от час преди началото най-нетърпеливите започнаха да се събират на групички, да коментират помежду си. Впечатление направи, че преобладаващата част от абитуриентите бяха ведри, усмихнати и поне видимо не изглеждаха притеснени.
„Не се притеснявам, смятам, че съм достатъчно добре подготвена. Като стратегически ход ще заложа на интерпретативно съчинение. Все пак произведенията за матурата са малко над 30, тоест не са толкова много. Мисля, че при съответните знания може да се получи едно хубаво съчинение, да кажем за отличен резултат“, сподели с усмивка пълната отличничка на Езиковата гимназия Габриела Лазарова, завършваща 12 „е” – немската паралелка. Впечатляващ е фактът, че тя е сред малцината, а най-вероятно и единствената абитуриентка в страната, която след успешно положени изпити с основание може да се гордее, че притежава английска, немска и френска диплома за владеене на трите чужди езика на най-високите нива B2 и C1. На фона на регистрираното уникално постижение и афинитета си към чуждите езици Габи призна, че не е ходила на частни уроци по БЕЛ. „Просто не ми се налагаше. Учителите ни по български език и литература г-жа Теодора Димитрова и г-жа Константина Петрова ни предоставиха достатъчно часове и подготовка. Дори и консултациите бяха в удобно за нас време”, каза абитуриентката, избрала да учи медицина в Германия. А на въпроса има ли любим автор, Г. Лазарова коментира, че предпочита Христо Фотев и стихотворението му „Колко си хубава“, като изрази мнение, че лирическите творби са по-лесни за интерпретация.
Че ще разчита на подготовката си от училище и се надява да се падне историческа тема, например за Паисий Хилендарски, или есе за любовта, изтъкна абитуриентката на Математическа гимназия Александра.
На есе бе решила да заложи и Елена Цушко, която е сред най- изявените дванадесетокласници на ПМГ. Освен че свири прекрасно на цигулка, абитуриентката е и отличен математик и физик, като от години посещава школата на учителя Стефан Михалков. За втори ДЗИ по предмет от профилиращата подготовка Елена е избрала математика, а за да провери знанията си и, образно казано, да не се отпуска, ще се яви и на физика като трета матура по желание, а иначе в бъдеще е решила да учи и да се занимава точно с физика.
„Със сигурност не искаме да ни се падне „Ноев ковчег“ на Йордан Радичков. Смятаме, че самото произведения е много трудно за разбиране, объркващо и се молим от МОН да не са изтеглили точно тази вариант“, обобщиха дванадесетокласници малко преди да заемат местата си.
Минути преди 8 часа бе отворен централният вход, откъдето влязоха дванадесетокласниците на ЕГ, а випускниците на ПМГ се подредиха при входа на ул. „Ал. Маринов“. След това районите около гимназите и средните училища утихнаха и в рамките на няколко часа нямаше никакво движение.
Първите от общо 136 зрелостници на НХГ, които бяха разпределени в 12 изпитни зали, започнаха да излизат след 12 часа.
„Може да снимате едно доволно момиче. Много ми хареса темата на есето“, заяви абитуриентката от паралелката с профил „Изобразително изкуство“ Дари.
Че са написали есета с обем повече от две страници, коментираха и Калоян Зотев, и Михаела Чилева от 12 „б” клас.
„В началото бяхме малко притеснени, но матурата се оказа по- лесно от очакваното и сега се притесняваме точно заради това”, констатираха зрелостниците от 12 „а”. Те разказаха, че по време на подготовката класният им ръководител, учителката по БЕЛ Росица Арнаудова, им давала в пъти по-трудни неща.
„Даже и класната работа, и пробните матури бяха по-трудни“, допълниха дванадесетокласниците, завършващи паралелката с профил „Хуманитарен“. Обединявайки се около всеобщото мнение, че най-недолюбваното произведение е „Ноев ковчег“, зрелостници определиха темата на есето като изключително благодатна и даваща възможност за многостранна и многопластова аргументация. По този повод абитуриенти споделиха, че в написаните от тях есета мълчанието присъства в различни аспекти – като се започне от семейните взаимоотношения, предпоставки и фактори за отключване на психични разстройства, премълчаването в името на пари, но и като основание за спестяване на проблеми. Разбира се, имаше и препратки към училищния живот и разсъждения, свързани с това дали ученик трябва да си премълчава, или не, бидейки несъгласен с някоя оценка.
Коментирайки матурата, началникът на Регионалното управление на образованието Ивайло Златанов посочи, че ДЗИ е започнал в 8:37, или в рамките на нормалното след обявеното начало в 8:30. Експерти от РУО са наблюдавали на място организирането и провеждането на матурата в 6 училища, сред които СУ – Рибново, ПГЕЕ и СУ – Банско, Профилираната гимназия в Сандански…
„Създадени са благоприятни условия, така че зрелостниците да демонстрират своите знания, умения и компетенции, което е предпоставка за положителни резултати“, заключи Ив. Златанов и изрази надежда, че резултатите ще са подобри от миналогодишните. Припомняме, че миналата година зрелостниците от областта постигнаха среден успех от добър 3.84. На сесията май-юни от 2541, явили се на ДЗИ по БЕЛ, 422-ма не успяха да преодолеят минималния праг от 30 точки /при максимални 100/ и съответно получиха слаби оценки.
А иначе още преди месец дванадесетокласници и не само изразиха преположение, че матурата ще е по-лесно. Предпоставка за това според завършващи средно образование е фактът, че в година на избори от МОН били по- благосклонни. Дали това е така няма как да се потвърди и докаже, но сигурното е, че оценители на изпитните работи ще имат възможност да анализират многоаспектните гледни точки, мисли и разсъждания на зрелостниците.
Резултатите от матурата по БЕЛ ще бъдат обявени до 7 юни
В понеделник /20. 05/ е втората матура по предмет по избор от профилираща подготовка както и държавният зрелостен изпит за придобиване степен на професионална квалификация (в частта му по теория на професията).
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА