2559-има седмокласници в Благоевградска област положиха НВО по математика, 99-има не се явиха

„Българският език и литература са по-лесни, защото там всичко е измислено, просто трябва да го научиш, а по математика трябва сам да си го измислиш”, сподели възпитаничка на благоевградското 8 СУ

2559-има седмокласници от Благоевградска област положиха Националното външно оценяване по математика. Не се явиха 99 ученици, което е с 8 повече от НВО-то по български език и литература, и съставлява 3.72% от общия брой на завършващите основно образование. Коментирайки темата, началникът на РУО Ивайло Златанов съобщи, че на областно ниво изпитът е започнал в 9:24 ч. Във всички 86 училища, обучаващ седмокласници, е създадена необходимата организация така, че обстановката да бъде спокойна, и в условия на равнопоставеност учениците да покажат в максимална степен своите знания. Самият формат включва 23 задачи, от които 20 са с избираем отговор, а 3 са със свободен отговор. Учебното съдържание обхваща изучавания материал от пети, шести и седми клас, като се набляга на практически задачи. Измерват се  компетентности в областта на алгебрата, геометрията, елементи от вероятности и статистика, логически знания, моделиране.

Че математиката е по-трудна от българския език и литературата е битуващо сред учениците мнение, което бе потвърдено и от седмокласници на благоевградското 8 СУ. Там кандидат-гимназистите са 100 на брой като мнозина започнаха да се събират в двора още към 8 часа, или час преди обявеното от МОН начало.

„Българският език и литература са по-лесни, защото там всичко е измислено, просто трябва да го научиш, а по математика трябва сам да си го измислиш“, така седмокласничка се аргументира защо математиката е по-трудна или обратното. Впечатление направи, че повечето, или по- скоро преобладаващата част, от учениците изглеждаха видимо спокойни. Това, както коментира служител от училището, до голяма степен се дължало на факта, че мнозина излезли от изпита по български с усмивка. Така всъщност се уверили, че няма нищо страшно и се поуспокоили за препитването по математика.

В 8:30 часа при централния вход слезе директорът Сергей Биров. Той посъветва учениците да бъдат максимално концентрирани, да дадат най-доброто от себе си и им пожела успех.

Максималният брой точки от изпитите са 100. Резултатите, които ще бъдат обявени до 1 юли, включително, се вписват в удостоверението за завършен прогимназиален етап и са ключов елемент при балообразуването за прием в 8 клас. Подаването на документи за участие в държавния план-прием започва на 8 юли.

СВЕТЛА ИВАНОВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *