
2567 седмокласници от Пиринско положиха националното външно оценяване /НВО/ по български език и литература. Неявилите са 91, или 3.42% от общия брой на завършващите основно образование. В тази връзка началникът на РУО Ивайло Златанов коментира, че не се наблюдава повишена концентрация на отсъстващи в дадено училище и изпитът е протекъл нормално във всичките 86 учебни заведения.
С най-много седмокласници – общо 110, е благоевградското VII СУ „Кузман Шапкарев“. Там бяха обособени 8 изпитни зали, като всички се явиха. По- голяма част от учениците признаха, че са притеснени и коментираха, че по думите им, ако не целия, то половината им живот зависел от резултатите от НВО.
„Това е определящо за бъдещето ни и трябва да изкараме добри резултати“, заяви седмокласничка и допълни, че през миналото лято и тази учебна година е ходила на допълнителни уроци по български език и математика. Че понякога амбициите на родителите са по-големи, отколкото на самите деца, заключи друга ученичка, също разчитаща на допълнителна помощ и подготовка на НВО. Като предизвикателство учениците определиха глаголните форми – преизказните наклонения и последните задачи от изпитния формат, свързани според тях с повече описание. А иначе другата направена констатация бе, че по български език и литература не е толкова зле, като по математика.
Впечатление направи, че на двора имаше и две майки, дошли за морална подкрепа.
„Притесняваме дали дето ще се справи, дали ще успее да преодолее напрежението. Знам, че тя знае, но в момент, в който са под стрес, това може би играе лоша шега и аз силно се надявам да успее”, коментира една от майките и допълни, че е посъветвала дъщеря си да бъде спокойна.
В 8:30 часа, или половин час преди началото на изпита, на стълбите при главния вход излезе директорът на VII СУ д-р Лилия Стоянова, която пожела успех на всички ученици.
„Разчитаме на това децата да се справят и да изкарат едни добри оценки, след това всеки един да поема по пътя, който той избере, а не, който родителите изберат“, каза д-р Стоянова.






Припомняме, че за пръв път дните за провеждане на НВО 7 клас са учебни, като предишни години учениците от гимназиални етап /8-11 клас/ не ходеха на училище, още повече че не малка част учители са ангажирани за квестори. Във връзка с това репортер на „Струма“ попита директорката на VII СУ дали е удачно изпитите да се съчетават с учебни занятия.
„По принцип се използва целият ресурс от училището за квестори. Или ако даден учител трябва да бъде квестор в друго училище, е много трудно да направим организация и да намерим правоспособен учител за дадения клас/предмет. За нас е затруднение, а дали е удачно, решавам не аз, а министърът“, коментира д-р Стоянова. Тя обясни и че е направена необходимата организация и всички ученици 8, 9, 10, 11 клас са преместени в новата сградата на училището, за да не се пречи на изпитния процес.
Подобна привилегия обаче е изключение, а не практика, тъй като много малко образователни институции разполагат в нов и модерен корпус, какъвто неотдавна бе открит в VII СУ.
Националното външно оценяване по български език и литература включваше общо 26 задачи, като учебното съдържание обхваща материала от пети, шести и седми клас. 18 от задачите са с четири възможности за отговор, от които само един е правилен. Общо 6 от задачите са с кратък свободен отговор, една – с разширен. В последната задача от седмокласниците се изисква да създадат текст по неизучавана художествена творба, като тази година писаха по разказа на Виктория Бешлийска „Урок по японски“
На 20 юни е НВО по математика, а чужд език, който е по желание – на 23 юни. Резултатите от националните външни оценявания след 7 клас ще бъдат обявени до 1 юли включително.
А иначе извън темата за НВО, впечатление прави, че десетокласниците в областта са 2902, а седмокласниците са 2658, или с 244 по-малко. Само по себе си това засяга и държавния план-прием в 8 клас и повдига риторичен въпрос дали демографският срив е понятие в кавички.
ПЕТЯ ПЕТРОВА