
За една година 27 млади преподаватели в ЮЗУ израснаха кариерно – след проведени конкурси станаха главни асистенти. Самата процедура по заемане на академичната длъжност е продължителна и сложна. След преценка на съответната катедра за нуждата от такъв кадър кандидатурите минават през гласуване на Факултетен съвет, университетската комисия по необходимост и Академичен съвет, като конкурсите се обнародват в „Държавен вестник”.
Одобрените кандидати за главни асистенти се явяват на писмен и устен пред 5-членно научно жури, съставено от хабилитирани преподаватели. Накрая се утвърждават на Факултетен съвет и се предлагат на ректора на ЮЗУ, който ги назначава.
Целия този дълъг и труден път извървяха преподаватели от всичките факултети на университета. С най-много – трима нови главни асистенти – Стаменка Митова, Мария Граматикова и Мариела Филипова, е Катедрата по кинезитерапия към Факултета по обществено здраве, здравни грижи и спорт. Сред новите главни асистенти е Любомира Христова от катедра „Връзки с обществеността“. От ПИФ /Правно-историческия факултет/ са и новите главни асистенти Йосиф Кочев и Николета Лозарова, Стефан Кинов и Илия Канелов от катедра ТМФВ /Теория и методика на физическото възпитание/, Марияна Шехова-Канелова – катедра „Педагогика“ към Факултета по педагогика, Владимир Караджов – катедра „География, екология и опазване на околната среда” на ПМФ. За сравнение, през 2016 г. встъпилите в тази академична длъжност са 9-има.
На сайта на университета са публикувани и обяви за конкурси за доценти, общо 11 на брой, и 2 за професори – по социология и музикално и танцово изкуство. Обявени са и конкурси за прием на общо 114 докторанти /96 в редовна форма и 18 в задочна/ за предстоящата учебна 2016/2017 година.
Новите бройки по държавна поръчка са разпределени по научни специалности в областите педагогически, природни, хуманитарни, правни, стопански, социални науки, здравеопазване и спорт, изкуства. Най-много – по три места редовна форма, има в социология, органична химия, екология и опазване околната среда, хореография, компютърни системи, комплекси и мрежи – с 3 бройки редовна и 1 задочна форма, методика на обучението по техника и технологии – с 5 места.
Освен държавната стипендия от по 450 лв. на месец, в продължение на 3 години зачислените за редовни докторанти получават и по 600 лв. годишно от университета за разходи по дисертацията си, а приетите в задочна форма на обучение по 300 лв.
Междувременно ЮЗУ започна да връща на работа част от съкратените през летните месеци асистенти.
КИРИЛКА СТОЕВА
„Междувременно ЮЗУ започна да връща на работа част от съкратените през летните месеци асистенти.“ Коректно е да се напише, че ЮЗУ „СЕ ОПИТВА ДА ВЪРНЕ“ част от съкратените асистенти! И се връщат само такива, които нямат гордост, а и са неспособни да си намерят работа на свободния пазар, сиреч боклуците. Никой кадърен и свестен човек не би приел срочен договор за няколко месеца до следващата ваканция само. Май е вярна сентенцията, че „който може – го прави, който не може – учи другите“!
„Одобрените кандидати за главни асистенти се явяват на писмен и устен пред 5-членно научно жури, съставено от хабилитирани преподаватели.“ Кой ви излъга, посочете поне 1 назначен за гл. асистент, който се е явявал на такъв изпит! Критерият е да е „д-р“…