2774 зрелостници, или с 328 повече в сравнение с миналата година, подадоха заявления за допускане до задължителния държавен зрелостен изпит /ДЗИ/ по български език и литература. Забелязва се повишен интерес към английския език и отлив на желаещи да покажат знанията си по химия, изобразително изкуство, информационни технологии… като втора матура. Това показват данните за предстоящата кампания, обобщени от областния председател на комисията по организиране и провеждане на ДЗИ, старши експерта в РУО Анета Стоянова.
Припомняме, че от миналата година матурите се провеждат по нов формат. Конкретно за българския език и литература задачите със затворен /избираем/ отговор бяха редуцирани от 30 на 22, а тези със свободен отговор – от 18 на 10. Вдигна се и прагът за „Среден” /3/, като вместо 23 точки вече са необходими 30 от максималните 100, за да се издържи задължителният изпит, без който никой дванадесетокласник не може да получи диплома за завършено средно образование. Първите явили се на майската сесия м.г. 2305 зрелостници в областта постигнаха среден успех „Добър” /3.91/. Двойките бяха 369, което до голяма степен обяснява завишения брой на желаещи да се явят на ДЗИ по БЕЛ на настоящата сесия май/юни.
Друга новост, продиктувана от новия Закон за предучилищно и училищно образование, е, че зрелостниците, обучавани по училищен учебен план, който осигурява профилирана подготовка, трябва да положат като втора матура ДЗИ по профилиращ предмет. За дванадесетокласниците от професионалните гимназии/паралелки е задължителна т.нар. матура по професия или държавен изпит за придобиване на професионална квалификация – по теория и практика на професията /ДИППК/. Съответно зрелостници от предишни години, които са завършили успешно 12 клас преди учебната 2021/22 г., но не са се явили или не са положили успешно матура, ще държат такава по предмет от общообразователната /ООП/, а не от профилираща подготовка.
Като се изключи изпитът по българския език и литература, който е еднакъв за всички, общо 142-ма зрелостници са подали заявления за допускане до втора матура по предмет от ООП. Най-много – 44, са избрали география, 34 – английски език, а 23 – математика.
И иначе като втора матура от профилиращата подготовка най-предпочитан е английският език с 354 желаещи да се явят за ниво В2, 153 за ниво В1 и 125 за ниво В1.1.
250 зрелостници залагат на географията като втори ДЗИ по профил, 199 – на биологията, 194 – на философията, 69 – на историята. Интересно движение се наблюдава при математиката. Преди да се въведе като матура от профилиращата подготовка, на изпита по математиката се явяваха по 130-140 дванадесетокласници. Миналата година предметът бе предпочетен и положен през сесията май-юни от 56 абитуриенти. Този факт бе изтъкнат от старши експерта по математика Славка Манова. По време на съвещанието с директорите през месец септември тя коментира, че в общо 15 училища в областта математиката се изучава като профилиращ предмет. От тях обаче само 7 са „изпратили“ зрелостници на ДЗИ по математика. Това съвсем резонно повдига и въпроса защо математиката се залага като профилиращ предмет и не се ли прави това само за запълване на някоя учебна програма.
Сега заявленията са 73. Математиката като втори ДЗИ е избрана от 67 зрелостници, а 6-има искат да положат предмета като трета матура по желание. Най-много – 30, са желаещите от ПМГ – Благоевград, 10 – от Профилираната гимназия в Петрич, 9 от СУ „Христо Ботев“ – Вълкосел, по 6 от ПМГ – Гоце Делчев и петричкото СУ „Никола Вапцаров“, 5 от Профилираната гимназия в Сандански, 2 от НХГ…
Традиционно най-непредпочитаната матура е тази по химия с трима /при 5-има м.г./ желаещи да се явят, това са по един ученик от СУ – Крупник и ПГ „Яне Сандански”, и също един от СУ „Братя Каназиреви“, избрал химията като трета матура по желание.
Физиката е предпочетена за втора матура от 9-има зрелостници, като 7 от тях са от СУ „Св. Климент Охридски“ в Слащен.
Както „Струма“ писа, в съответствие с профилиращата подготовка във втори гимназиален етап, през миналата година бяха въведения и матури по предметите информационни технологии, музика, изобразително изкуство и предприемачество. На първата по рода си матура по информационни технологии се явиха 47 абитуриенти, които постигнаха среден успех от 2,97. Сега желаещите са 32-ма за ИТ и 11 за музика, при 9 м.г.
Изобразително изкуство пък е предпочетено от 4-ма зрелостници, при 16 м.г.
Друга новост е, че от предстоящата сесия май-юни 2023 г. МОН дава възможност за валидиране на компетентности като допълнителна матура. Това, най-просто казано, означава, че ако зрелостник е изучавал даден предмет, например биология като общообразователен, а не като профилиращ, то може да се яви на допълнителна матура и при успешно полагане ще получи отделно свидетелство за валидиране на компетентностите. От тази възможност почти никой зрелостник не се е възползвал.
Единствената, пожелала да валидира своите знания, и то по информатика, е изявената дванадесетокласничка на Националната хуманитарна гимназия в Благоевград Александрина Механджийска. Има и случай на девойка, която е завършила средно образование в чужбина, но иска да валидира знанията си по БЕЛ и история, за да кандидатства „Право“ в Югозападния университет.
Заявление за явяване на матура по професия са подали 1043 зрелостници, или с 90 повече от м.г. 697 са избрали защита на дипломен проект, 308 – изпитана тема, и 38 – тест.
Матурата по български език и литература ще се проведе на 19 май в 224 зали на 49 училища в областта. Вторият задължителен държавен зрелостен изпит, както и задължителният държавен изпит за придобиване на професионална квалификация е на 23 май. Началният час и за двата изпита е 8:30 часа.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА
Новостта, че вторият задължителен държавен изпит при профилираните гимназии е по профилиращ предмет, скъпа калинке Стоянова, е от миналата година. И като служител в МОН, започни да използваш държавни зрелостни изпити, а не матура! От къде те намериха, толкова некадърна?