2793-ма сед­мок­лас­ни­ци в Пи­рин­ско се яви­ха на на­цио­нал­но­то вън­шно оце­нява­не по ма­те­ма­ти­ка

Майки тичаха да купуват транспортири, линии… притеснени, учениците до последно коментираха как се преобразуват мерни единици, мащаби…

2793-ма седмокласници от област Благоевград положиха националното външно оценяване по математика. На изпита не се явиха 106 ученици, което е 3.65% от общия брой на завършващите основно образование в областта, а иначе е с 15 седмокласници по-малко в сравнение с миналата учебна година. Коментирайки темата, началникът на РУО сподели, че навсякъде е създадена необходимата организация и няма училища с повишена концентрация на неявили се. По настояване на Регионалното управление на образованието във всички 87 училища в Пиринско, обучаващи седмокласници, са проведени по две пробни НВО по двата предмета /български език и литература и по математика/, като е акцентирано и на отделни елементи, части  от изпитните формати.

„Целта е, от една страна, да се видят пропуски, слабости и да има време да се наблегне на тях, за да бъдат отстранени. Също така учениците да свикнат със самия изпитен формат и да се намали стресът“, коментира Ив. Златанов и изрази надежда, че в условията на принципно и безпристрастно провеждане на НВО седмокласниците в максимална степен ще покажат своите знания.

Националното външно оценяване започна в 9 часа в цялата страна, а репортер на „Струма“ провери каква е ситуацията в 3 ОУ, където от 118 ученици не се яви само един. Повечето седмокласници бяха притеснени и споделиха битуващото масово мнение, че математиката е по-трудна от българския език и литературата. За да пожелаят успех на децата, дойдоха и множество родители, които, разбира се, стояха навън, тъй като според правилата за информационно осигуряване по време на изпитите в сградите на училището не се допускат външни хора.

Имаше и забързани майки, които тичаха до книжарницата, за да купят на децата си транспортири, линии…

Истинско оживление настана, когато в района на училището дойдоха учителите по математика Теодора Цонева и по български език и литература Красимира Билева. Учениците наобиколиха госпожите, а самите те ги успокояваха и ги съветваха да бъдат спокойни. Развълнувани, седмокласници до последно обсъждаха с преподавателката си по математика как  се преобразуват мерните единици километър-сантиметър и говориха за мащаби.

На фона на всеобщо вълнение, притесненения в изключително ведро и добро настроение бе седмокласникът Фреди. Той сподели, че за разлика от мнозина не е ходил на допълнителни уроци, не се притеснява и е уверен, че ще се справи, още повече че НВО по БЕЛ не му се видяло трудно.

„Ограждах отговори и писах нещо. По математика не знам колко ще изкарам, може да имам и 80 точки, или пък 38, зависи от задачите“, коментира представянето си на изпита по български език и литература и колебливите си очаквания по математика Фреди, чието първо и единствено желание е да учи в музикалната паралелка на НХГ. И за да демонстрира  заложбите си, ученикът, свирещ на различни инструменти, директно запя франгмент от популярна песен, докато стоеше на стълбите на училището.

В 8 и 30 часа на входа дойде директорът Михаил Спасов, който посъветва учениците да не бързат и да бъдат концентрирани.

Ново и различното е, че тази година първата част от НВО и по двата предмета е удължена с 15 минути и вече е 75 вместо досегашните 60 мин. Конкретно при изпита по математика няма промяна в броя на задачите, а в самия вид. 

В първата част от теста всички 20 задачи са с избираем отговор – с четири възможности, от които само един е правилен.

„Миналата година две от задачите в първата част бяха с кратък свободен отговор. Даваме възможност на децата да работят по-спокойно и да имат повече време за решаването“, отбеляза зам. министърът на образованието Емилия Лазарова.

Във втората част с продължително от 90 минути седмокласниците отново ще решават 3 задачи със свободен отговор. „Тези задачи дават възможност на учениците да помислят – да опишат и аргументират отговорите си и да покажат знанията си“, посочи Лазарова и обясни, че за съставянето на изпитните варианти се подготвя голям набор от задачи, който преминава през оценяване от експертни комисии, а изпитните варианти се сформират в последния възможен момент.

Резултатите от НВО по БЕЛ и по математика се изразяват само с количествени показатели – в брой точки, без да се приравняват към оценки.
Максималният брой точки от изпита е 100.

Как са се справили седмокласниците ще стане ясно до 2 юли, когато ще бъдат обявени резултатите.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *