284 места по държавния план прием за 8 клас останаха свободни след четвъртия етап на класирането в Пиринско. За бъдещите осмокласници са осигурени 3030 места в 118 паралелки. Досега са записани 2749 ученици и съответно 47 не са записани никъде. Коментирайки темата, началникът на регионалното управление на образованието Ивайло Златанов отново наблегна на притеснителната ситуация в общините Банско и Разлог. Въпросните общини имат една и съща образователна структура, съставена от по три професионални гимназии и по едно средно училище /СУ/. Конкретно за Банско, където още преди първо класиране бяха закрити две паралелки, свободните места са 25 – по 5 в Гимназията по туризъм и Професионалната гимназия по електроника и енергетика, едно в СУ „Н. Рилски“ и 14 в Професионалната лесотехническа гимназия. В Разлог приема в обявените три паралелки на 100% реализират в СУ “Братя Каназиреви“. В останалите три училища – Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство, Професионалната гимназия по транспорт и Разложка професионална гимназия, незаетите места са съответно 15, 10, 19, или общо 44. На фона на това в двете общини няма незаписани кандидат- гимназисти.
„Безспорно ситуацията е притеснителна. При две закрити паралелки свободните места в Банско са 25. Това е категоричен показател, че трябва да се извърши преструктуриране на приема, който към момента на база на заявките на директорите е прекалено, прекалено завишен Аналогична е и ситуацията в Разлог. Наясно сме, че в структурата на паралелките, които предлагат особено директорите на професионални училища, има защитени специалности и попадащи в категорията с очакван недостиг. Моето мнение, както и на колегите от Регионалното управление на образованието, е, че тази възможност – с очакван недостиг или „защитена“, да е нещо инцидентно, което да се случи един път, два пъти, в един относително дълъг период от време. Не може всяка година да се застраховаме в тази посока, да правим паралелки с пълняемост от 9-12 ученици, а да получаваме финансиране като за 18 ученици. По този начин не се изпълнява ролята за социализиция на учениците и в същото време нито учител, нито директор в училище с такива паралелки, под минималната пълняемост, могат да упражнят някакъв контрол и да наложат правила по отношение поведението и действията на учениците. Пак казвам: съществуваването на такъв вид паралелки, със силно намален брой ученици, трябва да е нещо инцидентно и по изключение“, подчерта началникът на Регионалното управление на образованието Ивайло Златанов.
Предизвикателство, но от друго естество, има в общините Петрич, Гоце Делчев и Благоевград, където свободните места са по-малко от незаписаните ученици. За Гоце Делчев утвърдените паралелки в трите училища ПМГ, НПГ и ПГ по МСС са 12, като няма нито едно свободно място, а в същото време незаписаните ученици са 13. В Петрич има само едно свободно място в паралелката с профил „Математически“ на Профилираната гимназия. На ниво община не са записани 23 ученици. В Благоевград незаписаните осмокласници са 7, а свободните места две – едно в Благоеградската професионална гимазия и също едно в СУИЧЕ. Във връзка с това началникът на РУО разясни, че ще се търси разрешение от министъра на образованието и науката за завишаване броя на учениците в някои от паралелките, като водещият критерий ще бъде възможно най-малко несъответствие между бала на ученика и минималния за дадената паралелка. Например ако балът на ученик, който все още не е записан никъде, е 200 точки, то той ще бъде насочен към паралелка с такъв или сходен минимален бал – резултата на последния влизащ.
И иначе за поредна година училищата в Благоевград успяват да наваксат дефицита. За предстоящата 2024/25 г. 10-те училища, реализираща прием, са с утвърдени 31 паралелки, като при максимална пълняемост от 26 ученици в клас са осигурени 806 места. Балансът е отрицателен, но с идването на бъдещи осмокласници от други населени места местата са запълнени.
„ Факт е, че дефицитът за Благоевград бе 121 ученици, но за трета поредна година наблюдаваме ситуация, при която ученици от други населени места предпочитат да се обучават в училищата в Благоевград. Така в крайна сметка местата се запълват и дори сме в ситуация, в която за 7 ученици търсим завишване броя на постъпващите в някои паралелки“, каза Ив. Златанов.
В заключение началникът на РУО акцентира, че на областно ниво свободните места са 284, а незаписаните бъдещи осмокласници са 47. Това само по себе си означава, че на всички кандидат-гимназисти категорично се предоставят възможности да продължат образованието си.
До 11.09. тече последният етап, или т. нар. „директорски прием“, за попълването на свободните места след четвърто класиране. До 14.09. /включително/ е утвърждаването на реализирания държавен план-прием
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА
„Така … дори сме в ситуация, в която за седем ученици търсим завишаване броя на постъпващите в някои паралелки“ – 100% нагласяне на свои хора от страна на директорите при така нареченото „директорско класиране“. Нека „Струма“ и родителите, чиито деца останаха под чертата, да проследят този прием със завишаването на бройките, защото учители се хвалят, че ще прехвърлят децата си в Математическата – и то в паралелки, чийто минимален бал е над 400, въпреки че техният е около 300.
Този план за прием на ученици в много училища е като да заложите в едно търговско дружество да продадете 26 „Запорожеца“ през 2024 година. Няма как да стане.