2881 четвъртокласници се явиха на национално външно оценяване по български език и литература вчера в Пиринско. От общо 3005 ученици в 4 клас, подлежащи на НВО, не са явили 124. Припомняме, че миналата година от 3010 четвъртокласници за изпита по БЕЛ отсъстваха 134. По този повод началникът на Регионалното управление на образованието Ивайло Златанов коментира, че броят на неявилите се не е голям и е в рамките на нормалното.
„Ще анализираме дали има концентрация на отсъстващи в дадени училища, както и резултатите от националните външи оценявания по 4-те предмета“, каза Ив. Златанов и допълни, че според постъпилата информация НВО-то е протекло нормално и спокойно във всички учебни заведения на територията на областта.
Вчера репортер на „Струма“ присъства на подготовката за изпита и началото му в IV ОУ „Димчо Дебелянов“. От 38 ученици на препитването не се явиха 3-ма, които бяха болни. Повечето деца изглеждаха спокойни и излязоха на голямо междучасие за 10 мин., след което заеха местата си, разпределени в 3 стаи.
„Не се притесняваме, с госпожите решавахме тестове, мислим, че сме добре подготвени”, казаха четвъртокласници и определиха като най-трудно НВО-то по човекът и обществото, тъй като там имало много дати и събития, които трябвало да запомнят.
Класните ръководители на учениците Силвия Иванова и Руска Ищалова пък признаха, че не могат да конкретизират кой изпит е най-труден, тъй като за някои деца това била математиката, а за други човекът и обществото. Като цяло за най-приятно и леко за четвъртокласниците те посочиха националното външно оценяване по човекът и природата.
„Искаме да сте спокойни. Това е само един тест. Всички знаете и можете, сигурни сме във вас”, обърнаха се към учениците си двете учителки и ги посъветваха да четат внимателно въпросите и текста. Четвъртокласниците имаха на разположение 1 учебен час /40 мин./, за да се справят с диктовката и текста за четене с разбиране и 11-те задачи към него. По отношение на така широко коментираното четене с разбиране и извличане на информация от текст, за който българските ученици често биват критикувани, че не се справят, главният учител на IV ОУ Ели Димова сподели: „Прави ми впечатление, че през последните няколко години Министерството на образованието и науката акцентира точно на това, като има нови помагала за четене с разбиране. Конкретно в нашето училище всички учители работим по тези помагала още от 1 клас”, каза Ели Димова.
В провеждането на НВО-то бе ангажирани целият педагогически колектив на IV ОУ. И докато комисията чакаше МОН да отпусне паролата и да започне разсекретяването и размножаване на изпитните материали, в стаите дойдоха по двама квестори, непреподаващи в 4 клас, и четец за диктовката.Учителите от втора смяна пък влязоха да преподават на останалите ученици. След проведен инструктаж изпитът започна точно в 10 часа.
Освен вчерашното НВО по български език и литература четвъртокласниците ще се явят и на национални външни оценявания – по математика на 14 май, човекът и обществото – на 16 май, човекът и природата – на 17 май. С резултатите от националното външно оценяване по математика може да се кандидатства за обучение в прогимназиален етап в профилираните гимназии с профил „Математически” и „Природни науки”, като тежестта им при балообразуването се определя от конкретното училище.
Целта на НВО, както обявява Министерството на образованието и науката, е да се измерят индивидуалните постижения на учениците по различните предмети и да се определи необходимостта от подкрепа, както и да се осъществи мониторинг на образователния процес на различни равнища – училищно, регионално и национално.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА