29-годишният Д. Димчев надви 48 противници и спечели коч от състезанието по кореш на събора „В сърцето на Граово“

Тридневен събор „В сърцето на Граово“ събра хиляди край Църногорския манастир „Св. безсребреници Козма и Дамян“, близо до брезнишкото село Гигинци. Съборът започна в петък с водосвет за здраве. Църковният ритуал бе воден от Негово Преосвещенство Белоградчишкия епископ Поликарп. След това ученици от летния лагер към Църногорския манастир поздравиха гостите и присъстващите с църковната песен „Говори, Господи“.

В първия ден от събора в магерницата на манастира се проведе научен колоквиум. На събитието присъства министърът на земеделието Десислава Танева, която се включи в дискусията за храната на бъдещето и съвременните й проекции. Във форума взеха участие говорители и представители на научните среди, бизнеса, образованието, духовенството и местната власт. Във фокуса бяха биологичното земеделие, модерното биопроизводство, измеренията и стойностите на духовната и словесната храна, екологичните и токсичните думи, химията и производството на ГМО, възможностите на регион Перник да създава чисти и натурални продукти.

„Биопроизводството е това, с което България може да се брандира на европейския пазар. Здравето ни е пряко зависимо от храната. Радващото е, че биопроизводителите у нас са се увеличили тройно, а хектарите с тяхна продукция вече са 162 хиляди“, сподели земеделският министър.

На събитието бе представен и най-добрият кулинар сред духовниците – дядо Епифаний, пристигнал специално от Атон, който изложи своето виждане за храната – от миналото – Новия и Стария завет, през днешния феномен – световната кулинария във всеки мегаполис, до бъдещето – световното консуматорство и генното инженерство в храните.

3000 порции агнешки курбан бяха раздадени на посетителите и гостите, осигурен от „Обединени български животновъди”. Множество самодейни състави и колективи и професионални изпълнители се включиха в многочасовата фолклорна програма.

През трите дни на поляните край манастира ехтяха песни от фолклора на цяла България, виха се хора, а по щандовете на производители хилядите посетители можеха да намерят биопродукти от региона, автентични носии, произведения на майсторите на занаяти. Организаторите се бяха погрижили да има за всекиго по нещо.

Посетителите на събора в събота наблюдаваха състезанието по българска поясна борба кореш. В състезанието се включиха 49 участници.

Поясната борба е типична за всички степни народи, защото те са конни и спортът е бил с военно приложение – трябвало е бързо да бъде свален противникът от седлото, при това в движение. Велика България на Кубрат и предците му – нашата прародина, се смята за мястото, откъдето историята на тази дисциплина е започнала.

Победител в надпреварата по кореш стана 29-годишният Димчо Димчев, който получи за награда жив овен.

Гигинският манастир се превърна и в място за изкуство. Ученици от Националното училище по приложни изкуства „Св. Лука“ – София рисуваха „В сърцето на Граово“. Техни произведения бяха наредени пред магерницата на светата обител.

Гостите на уникалното за региона събитие запалиха и по свещичка за здраве в средновековната черква на манастира.

 КРАСИМИРА СТОИМЕНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *