Топ теми

2900 четвъртокласници в Пиринско се явиха на матура по математика, изпитът се оказа по-лесен от този по български език и литература

2900 четвъртокласници в Пиринско се явиха на националното въшно оценяване /НВО/ по математика вчера. За сравнение – на първия изпит по БЕЛ отсъстващите бяха 124, а сега неявилите се намаляха на 105.
„Според постъпилата информацията изпитът е протекъл нормално във всички училища на територията на областта”, коментира началникът на отдел ОМДК в Регионалното управление на образованието Методи Попов и допълни, че експерти от РУО наблюдават изпитния процес на място както в училища в Благоевград, така и в по-отдалечени региони на областта.
Спокойно, без излишно напрежение протече НВО-то в благоевградското V СУ „Георги Измирлиев“. И на двата изпита – по български език и литература в петък и вчерашния, се явиха всичките 51 четвъртокласници на училището. Около 9,30 часа директорът на учебното заведение Мария Тричкова проведе инструктаж на учителите квестори, които, от своя страна, инструктираха учениците, разпределени в 3 стаи. След получената парола от МОН, разсекретяването и размножаването на материалите изпитът стартира по разписание в 10 часа, като учениците имаха на разположение 40 минути, за да решат 19 задачи.
„Децата не са притеснени. Подготвени са добре”, коментираха класните ръководители на четвъртокласниците Анка Стоицова и Камелия Георгиева. Те анализираха, че като цяло четвъртокласниците срещат най-големи затруднения при геометричните задачи, както и при последната текстова задача, носеща най-много – 2 точки. Учителите разясниха и че оценките от НВО-то ще бъдат вписани като текущи по съответния предмет, а броят на точките влиза в удостоверенията за завършен начален атап на основното образование.
Точно 23 минути след началото на НВО-то двама от квесторите влязоха в директорския кабинет и обявиха: „Децата са готови. Решиха задачите за 20 минути и предадоха тестовете”. Своеобразният рекорд явно впечатли и директор на V СУ, която разгърна няколко теста и констатира, че четвъртокласниците наистина са решавали задачи, включително и са правили изчисления на черновите.
„Още щом им дадохме материалите, учениците казаха, че тестът по математика е много по-лесен от този по български език и литература”, разясниха квесторите. По този повод А. Стоицова и К. Георгиева коментираха, че изпитът по БЕЛ е бил на много високо ниво. „При норматив от 80 думи, в диктовката имаше над 100. Тя отне повече от 20 минути и на децата не им остана достатъчно време за задачите с четене с разбиране. Да не говорим, че критериите са изключително завишени. Сега всяка грешка е точка, а преди само някои от грешките водеха до намаляване на резултата с половин /0,5/ точка“, изтъкна Анка Стоцова, а колежката й К. Георгиева изрази недоумение защо МОН всяка година променя критериите за оценяването на изпитните работи по БЕЛ, при положение че четвъртокласниците учат едно и също.
Вече няколко дни социалната мрежа също ври и кипи с коментари по темата, като начални учители от цялата страна изразяват възмущението си от теста по БЕЛ в 4 клас и дори го определят като пародия. „Ако може г-жа Denitsa Sacheva /б.р. зам. министърът на образованието Деница Сачева/ да оповести имената на съставителите на диктовката и теста. Началните учители от цяла България имаме въпроси към тях. Първият ми въпрос ще бъде: Те подиграват ли се с децата, или си чешат собственото его?! И второ – имам предложение да им изпратим всички тестове на четвъртокласниците и да ги оценят по собствените си критерии”, пишат педагози, анализирайки детайлно теста, и посочват: „Някои от свободните отговори на учениците могат да се приемат за верни, но уви… МОН не мисли като мен, а явно и като Вас, колеги”.
Националните външни оценявания продължават с изпита по „Човекът и обществото“ на 16 май и по „Човекът и природата“ на 17 май.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *