2917 седмокласници от област Благоевград показаха знанията си по БЕЛ, признаха: Преразказът на „Ева, която расте и се смалява” беше труден

На НВО не се явиха 128 десетокласници

2917 седмокласници от област Благоевград показаха знанията си по български език и литература. На проведеното вчера Национално външно оценяване /НВО/ по БЕЛ не се явиха 101 ученици, което е 3.35% от общия брой – 3018 завършващи основно образование.

Както е известно, настоящите седмокласници са първият випуск, подчинен изцяло на новия Закон на предучилищното и училищно образование. При постъпването си в първи клас започнаха обучението си по новите учебни програми, макар че тогава от МОН не смогнаха с издаването на нови учебници. Децата учеха по новите програми, със старите учебници и се наложи учители да принтират материали.

Три години по-късно, вече като четвъртокласници, трябваше да се явят на първото по рода си НВО по новия формат, при който, за да се намали субективният фактор, диктовката се чете от аудиофайл, а не от учител в стаята по време на изпита. Настана трескаво правене на диктовки, тренировки за прехвърляне на отговорите в бланката… но накрая заради пандемията от Ковид-19  НВО бе отменено и не се проведе. Така на практиха вчерашното Национално външно оценяване бе първият изпит, на който се явиха бъдещите осмокласници.

Във връзка с това бяха организирани и проведени специални родителски срещи. Класните ръководители четоха на майки и бащи инструктажите за учениците, запознаваха ги с процедурата, детайли от самия изпит и кандидатстването след това. Изрично и на няколко пъти бе упоменавано, че учениците трябва да са в училището най-късно в 8.30 часа, или половин час преди началото на НВО, а сред препоръките бе децата да дойдат и малко по-рано.


Каква е ситуацията, репортер на „Струма“ провери вчера в благоевградското 8-о СУ „Арсени Костенцев“. Оказа се, че  родителите са се вслушали в думите на  класните ръководители и седмокласниците започнаха да се събират в двора малко след 8.00 часа. Както и предходните години, така и сега имаше и по-притеснени деца, и такива „на другия полюс“, но не може да се каже, че първото явяване на изпит доведе до някакъв по-голям стрес.

Наред с подготовката през учебната година, а и преди това, причина за преобладаващото относително спокойствие е, че образователните институции масово изполваха неучебните дни покрай държавните зрелостни изпити и на училищно ниво бяха проведени пробни НВО по БЕЛ и математика, като в залите влязоха квестори – учители, непреподаващи на учениците.

А иначе единствената „ситуация” в 8-о СУ бе с ученик, забравил служебната си бележка. След като квесторите на входа обясниха на момчето, че не може да влезе без въпросния документ, той извика на помощ майката си, работеща наблизо. За щастие майката имаше в телефона си снимка на бележката и проблемът бе разрешен.


Точно в 8:30 часа двете крила на централния вход бяха отворени и в рамките на няколко минути учениците заеха местата си, като всичките 87 седмокласници на 8-о СУ се явиха на вчерашния изпит.

Националното външно оценяване по БЕЛ се проведе в 261 зали на 85 училища на територията на областта, като фиксираното начало на областно ниво, тоест времето, когато и в последното училище са успели да разсекретят и размножат изпитните материали, е 9:22 часа.

Кандидат-гимназистите имаха на разположение 150 минути, за да се справят с теста, съдържащ 26 задачи. От тях 18 въпроса са затворени и включват избор от четири възможности за отговор. Има 6 задачи с кратък свободен отговор и една с разширен свободен отговор. Последната задача е преразказ на неизучаван художествен текст.

Сутринта в МОН бе изтеглен Вариант 2. Езиковите задачи и тези за четене с разбиране бяха свързани с история за учител и неговите ученици, които намират уникална находка. Предпоследната 25-a задача изискваше с няколко изречения учениците да обяснят какво внушават стихове от одата „Опълченците на Шипка“ на Иван Вазов.

На седмокласниците се падна да пишат и подробен преразказ от името на неутрален разказвач върху творбата „Ева, която расте и се смалява“ на Иванка Могилска. От сайта на авторката става ясно, че тя е копирайтър, което означава, че създава рекламни, политически и презентационни текстове, търговски предложения, сценарии за реклами, слогани и призиви. Има издадени романи, разкази и стихове. Конкретно „Ева, която расте и се смалява“ е написана специално за банката с неизучавани произведения, която се използва за националното външно оценяване в 7-и клас. Творбата описва седмокласничка, която се усеща смалена и уголемена в зависимост от това какви неща й се случват – приятни или не.

„Преразказът беше труден, защото в текста героинята разказва от свое име, а ние трябваше да го транформираме от името на неутрален разказвач“, бяха първите коментари на ученици след НВО.

По отношение на организацията и провеждането на самия изпит началникът на Регионалното управление на образованието Ивайло Златанов коментира, че навсякъде са създадени условия, така че седмокласниците да могат в максимална степен да демонстрират своите знания.

НВО е протекло нормално, като единственият възникнал проблем е спирането на тока в РУО и 5-о СУ – Благоевград. Това се е случило между двете части на изпита и веднага е задействан „план В“, като е направена организация изпитните материали да се изтеглят от най-близкостоящите  2-о ОУ и НХГ като резерва.

„Проведохме разговор е енергоразпределителното дружество. Захранването бе възстановено в рамките на 15 минути“, каза началникът на РУО Ивайло Златанов. Той коментира, че броят на неявилите се 3.35% е в рамките на нормалното и припомни, че добрите резултати от НВО са предпоставка за по-голям избор  при кандидатстването след 7 клас.

В 11.00 часа започна Националното външно оценяване по БЕЛ за завършващите първи гимназиален етап /10 клас/. Изпитът в Пиринско се проведе в 223 зали на 54 училища, като от 2722 десетокласници не се явиха 128, или 4.7% от общия брой на учениците. Малко преди старта най-оживено бе в района на Езиковата и Математическата гимназия, обучаващи по 6 паралелки с десетокласници.

„Спокойни сме, а и няма от какво да се притесняваме, тъй като резултатите от НВО не служат за нищо, освен образно казано – да си сверим часовниците. Не сме се подготвяли специално за изпитите, а и конкретно по математика в самите часове решаваме задачи, които са с доста по-голяма трудност от тези на НВО“, обясниха десетокласници, приседнали на пейките пред блок „Строител“.

В 10.30 часа вратите бяха отворени и учениците на ЕГ, които бяха с униформите си въпреки неучебния ден, влязоха през централния вход. Десетокласниците на ПМГ пък бяха допуснати през входа, водещ към залите на бившия корпус на ЮЗУ.     

НВО бе с продължителност 90 минути и форматът  включва тест от 23 задачи. 14 от въпросите са с избираем отговор, 6 – с кратък свободен отговор. Има една задача за редактиране и една с разширен свободен отговор, в който трябва да се формулира теза или антитеза. Последната задача е за създаване на текст (резюме, заявление или CV).

„Десетокласниците работиха върху три текста – за дебатите, за Дуранкулак и върху откъс от повестта „Гераците“ на Елин Пелин. Последната задача беше да напишат резюме на текста за Дуранкулак“, съобщиха от МОН.

В петък /16 юни/ е изпитът по математика. Резултатите  от НВО за 7 и 10 клас ще бъдат обявени до 28 юни.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *