Има много начини едни любовни отношения да се превърнат в малък ад. Когато поведението на някой от партньорите е неправилно, се заражда чувство на недоволство, болка и страдание. Вижте 3 типа вредно поведение във връзката.
За да съществува една връзка и двамата партньори да се чувстват добре заедно, тя трябва да бъде изградена върху уважение, честност, разбирателство и любов. Някои тенденции в поведението на един или и на двамата партньори обаче са изключително нездравословни и могат да бъдат пагубни за връзката.
Обвинения
Думите могат да нанасят дълбоки рани – особено ако обидните думи се използват често. Едно от най-деструктивните поведение във връзката е постоянното обвинения. Обикновено човекът, който хвърля вината върху другия, цели надмощие по този начин. Обвиненията освен това са и начин човек да свали вината от себе си, когато самият той е сгрешил. В някои от случаите обвиненията не са съзнателен вид манипулация, а проекции, което ги прави още по-опасни за връзката. Обикновено този, който прибягва до този вид поведение, е несигурен в себе си и използва обвиненията като начин да избяга от вглеждането навътре.
Какво да направите? Ако вие сте човекът, който обвинява по-често, нужно е да си дадете време и да се опитате да разберете какво във вас предизвиква нуждата постоянно да обвинявате партньора си. В случай, че вие сте този, който постоянно е обвиняван, поговорете с доверен човек (приятел, специалист), за да определите доколко вината наистина е ваша. В никакъв случай не толерирайте обвинително поведение, за което не носите отговорност.
Засрамване
Чувството на срам е изключително некомфортно. Когато се случва във връзка, това е много нездравословно. Когато единият от партньорите е постоянно недоволен от другия, той не само го обвинява, но и го засрамва. Сякаш всичко, което прави, говори и дори начина, по който изглежда – не са правилни. Много често хората, които умишлено засрамват другите, са всъщност зависими от тях. Те прибягват до метода на вменяване на срам, за да се почувстват самите те по-добри и(ли) манипулират от страх да не загубят половинката си.
Какво да направите? Умишленото засрамване на някого е токсично и ако вие сте в такава връзка, по-добре си тръгнете от нея. Срамът създава порочен кръг на взаимозависимост и макар човек да не се чувства добре в подобни взаимоотношения, с времето му става все по-трудно да ги напусне.
Игнориране
Нито една връзка не е перфектна и между всички партньори възникват пререкания и спорове. Ако обаче след „сблъсък“ единият от партньорите винаги игнорира другия, това не е здравословно поведение. Игнорирането, съпроводено с мълчание и избягване на всякакъв контакт, не е начин спорът на бъде разрешен. Подобно поведение е незряло и издава пасивна агресия. Разбира се, ако човек се чувства разстроен, е пълното си право да поиска да остане сам за кратко, за да преработи емоциите си и да помисли над проблема. Но това няма нищо общо с игнорирането – напълно съзнателно поведение, с което се цели уязвяване на другия човек.
Какво да направите? Комуникацията е от ключово значение за всички видове взаимоотношения. Когато единият от партньорите умишлено прекратява комуникацията, това е много вредно и неприемливо. Игнорирането не разрешава нито един проблем, а само допълнително напряга обстановката.