30 ловци от Крупник загърбиха излетите с дружинката заради ангажименти към кукерската група в селото

Кукерските игри са зрелищно представление на участници с различни маски и носии. Всяка маска има различна символика и е свързана с бита на хората от далечни езически времена. Кукерски прегледи, демонстрации и фестивали винаги и навсякъде се радват на изключителен интерес на многобройна публика. В кукерски групи се включват и немалко ловци. В благоевградското ловно сдружение особено активно е участието на ловците от село Крупник, община Симитли. Голям е интересът към кукерските игри, започващи на 1 януари и след седмица на стадиона в Симитли.


Главен организатор е кметът Александър Равначки, дългогодишен член на местната ловната дружина, който споделя пред slrb.bg:

„Повече от 30 са ловците, които се включват тази година в нашата селска група за фестивала в град Симитли. Интересът към тези кукерски прегледи много често се предава от баща на синове и внуци”.

Направата на една кукерска маска отнема много време и средства. Всеки елемент от маската има животински произход. Най-често използвани са от породата „Калоферска дългокосместа коза”.

Хубава кожа от този вид струва над 5000 лева.

Кукерските игри се провеждат между 1 и 14 януари – това е и периодът, когато приключва ловът на диви свине.

 „Ловците от нашата дружина доразвиват традициите на ловните събори, вечеринките и участия в селски празници. Заради ангажиментите им към кукерските групи на селото се наложи отсъствието им в последните два излета за този сезон. Те предпочетоха традицията пред ловната тръпка. Вече сериозно се замисляме да направим кукерска група само от местните ловци!“, заяви Атанас Богданов, председател на ловна дружина Крупник.


Ловците имат съществен принос тяхната група да се представя отлично на игрите в Симитли, Челопеч, Раковски, Елешница.

Най-запалени и редовни участници са ловците Милан Тасков, Пламен Иванов, Методи Равначки, Радослав Равначки, Иван Стойнев, Иван Новоселски, Мариан Стойнев, Емил Филатов и много други. Те са поредното доказателство, че ловците участват активно в пресъздаването и опазването на вековни български традиции.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *