31 фирми се борят да изпълнят поръчка на Община Благоевград на стойност 15 298 170,83 лв. без ДДС за доставка на екологични отоплителни уреди. Процедурата е във връзка с проект за подобряване на качеството на атмосферния въздух чрез подмяна на печките на твърдо гориво с алтернативни варианти.
Срокът за подаване на оферти изтече в полунощ във вторник и вчера бяха отворени депозираните 25 предложения на кандидатите, част от които обединени в ДЗЗД, да изпълнят мащабната поръчка. Тя е разделена в две обособени позиции: доставка, монтаж и гаранционна поддръжка на отоплителни уреди на електричество на обща стойност 14 102 125 лв. без ДДС с 18 участници и доставка, монтаж и гаранционна поддръжка на уреди за битово отопление на пелети за 1 196 045.83 лв. без ДДС със 7 депозирани оферти.
Фирмите, кандидатстващи да доставят икономични електроуреди за отопление, са „Топлик“ ЕООД, „Актив билд“ ЕООД, ДЗЗД „Империал Би Джи Ар“, обединяващо „Би Джи Ар Груп“ ООД и „Империал М“ ЕООД, „Мега електроникс – АП“ ООД, „Климатроник“ ЕООД, „Еър Лукс Системи“ ЕООД, Темпекс“ ЕООД, „Булклима Инженеринг“ ЕООД, „Клима” ДЗЗД, обединяващо „МК“ ЕООД и „Данвис“ ООД, ДЗЗД Консорциум КЛИМА Благоевград, в което влизат „Клима пойнт“ ЕООД, „Ледо“ ЕООД и НСК София ЕООД, Консорциум ИНЕКС с участници „КК Инвест Груп“ ООД и „Рувекс“ АД, ДЗЗД „За по-чист въздух”, в което са се обединили „Магнум – Д“ ЕООД, „Рисивър МК“ ЕООД, „Клима-Симеонов“ ЕООД, „Клима Груп“ ООД и „Термофлуид инженеринг“ ЕООД; „ Виксо“ ЕООД, „Смарт бизнес къмпани“ ЕООД, Пелетни камини и котли“ ЕООД, ДЗЗД „Чист въздух Благоевград 2024”, „еКлима“ ЕООД и „Клима инженеринг 2016“ ЕООД.
Да изпълнят доставката на отоплителни уреди на пелети се конкурират „Пелетни камини и котли” ЕООД, „НЕС – Нови енергийни системи“ ООД, „Екотерм Компания“ ЕООД, „Климатроник“ ЕООД, „Марели Системс“ ЕООД, „Актив Билд“ ЕООД и Консорциум КК Инвест Благоевград с участници „КК Инвест Груп“ ООД и „Файърстар“ ЕООД.
Гаранционната поддръжка на новите отоплителни уреди не може да е по-малко от 2 години, а срокът за изпълнение на рамковото споразумение е 4 години от датата на сключването му.
На въпрос на вестник „Струма“ за подробности, свързани с реализацията на проекта, от общината отговориха: „В края на миналата година Община Благоевград подаде проект „Подобряване качеството на атмосферния въздух чрез подмяна на отоплителни устройства на твърдо гориво с алтернативни форми на отопление на територията на община Благоевград“ пред Програма „Околна среда“ 2021-2027 г., като същият в момента е в процес на оценка от Управляващия орган на програмата. Предстои в най-скоро време да бъде одобрен и сключен административен договор за безвъзмездна финансова помощ. След като проектът бъде одобрен от Управляващия орган на Програма „Околна среда“ 2021-2027 г., Община Благоевград ще организира информационни кампании за популяризиране на дейностите по подмяна на старите отоплителни печки на дърва и въглища с нови алтернативни източници на отопление. Целта на информационните кампании ще бъде да информира гражданите на територията на община Благоевград, че могат да подменят печките на дърва и въглища с нови алтернативни източници на отопление, като общината ще отправи покана към гражданите как, къде и кога могат да подават заявления за кандидатстване”.
На въпрос на „Струма“ има ли опасност Община Благоевград да не сключи договор и да изгуби финансирането за подмяна на печките на твърдо гориво, бившият зам. кмет по икономика и европроекти Мария Петрова, част от чиито ангажименти бе той, беше категорична, че това няма как да стане, защото общината е директен бенефициент и парите са определени.
„Всеки гражданин на общината ще има право да подаде заявление за участие в проекта, като кандидатите трябва да отговарят на определени условия и ще се оценяват по критерии, предварително зададени от програмата и общината. Проучването, което правихме на обществените нагласи преди време във връзка с проекта, показа, че повечето жители вече са се отказали от отопление на твърдо гориво и са преминали на климатици, което значи, че болшинството от кандидатите вероятно ще може да бъдат удовлетворени. Технически експерти от общината ще проверяват на място дали декларираното отговаря на истината и ще се произнесат за най-добрия вариант за отопление и броя на отоплителните тела, които да получат в зависимост от вида и квадратурата на помещенията, но не повече от два“, обясни Мария Петрова.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА