4 млн. лв. компенсация от държавата за лелята на покойните кюстендилски висаджии братя Илиеви заради отказа на КЕВР да изкупува на космически цени тока, произвеждан от нея в МВЕЦ – Кресна

Над 4 млн. лв. компенсация ще плати държавата на собствениците на МВЕЦ „Кресна Електрик“ – роднините на покойните висаджийски босове от Кюстендил Георги и Васил Илиеви, за орязяни от КЕВР цени, по които страната ни изкупува т.нар. „зелена енергия“. „Кей Джи Инвест Холдинг“, която е на 80-годишната леля на братята Милка Илиева и дъщеря й Мая, и още 3 български дружества със собствени малки централи са първите, които осъдиха държавния регулатор за общо 16,3 млн. лв. Във ВАС чакат решение още 49 аналогични дела и най-вероятно исковете на собствениците им също ще бъдат удовлетворени.

Преди дни служебният финансов министър Асен Василев обяви, че вече е добавил този непредвиден разход в проекта за акутализация на бюджет 2021 и бизнесдамата в напреднала възраст и с МВЕЦ в Кресна скоро ще получи милионите си.

Припомняме, че кресненската централа, изградена навремето от благоевградския бизнесмен Тодор Димов на водопровода в Кресна, придоби скандална слава още през 2007 г., когато жителите на общината издействаха референдум с един въпрос – да се спре ли ползването на питейни източници за производството на електроенергия от МВЕЦ-а. Активността на кресналии обаче бе по-ниска от необходимите 50%, резултатът от референдума не бе зачетен въпреки отговорите „да“ на 95.5% от участвалите в гласуването и МВЕЦ-ът продължи да работи. През 2016 г. Тодор Димов успя да се отърве от ВЕЦ-а, продавайки фирмата си „Кресна Електрик” ООД на „Кей Джи Инвест холдинг“ ЕООД. За сделката се разбира през февруари 2017 г., когато общинската управа на Кресна започна да подготвя предложение за съдружие с новия собственик. Тогава управител на фирмата с адресна регистрация в гр. Елин Пелин бе Катя Георгиева. Докато кметът на Кресна Николай Георгиев, управителят на местното ВиК дружество и общински съветници влязат във връзка с нея, Георгиева обаче продаде фирмения си дял от 100 лв. на „Индустриал сервиз инженеринг” ЕООД, а няколко месеца по-късно същият бе изкупен от дружеството „Водемил” ЕООД, чийто собственик е Милка Илиева, а управител е нейната дъщеря Мая Благоева. Без съмнение реалният собственик на МВЕЦ-а е синът на Милка – Йордан Илиев, който от много години развива мощен бизнес в София чрез столичните фирми за чистота „Волф“ и ДИТЦ на Румен Гайтански-Вълка, на които беше управител,  чрез  транспортната компания „МТК груп” ООД, която взе за 8 г. на концесия 16 автобусни линии в София, и др.

Делата на „Кей Джи Инвест холдинг“ ЕООД и дугите 3 компании – „Варуна“, „Пи Ес Контракт и „Еко Енерджи“, срещу КЕВР, по които българският данъкоплатец ще плати огромната сума, пък са резултат от отдавнашни спорове между собственици на минивецове с мощност до 10 мегавата и държавния регулатор. Искрата лумна през 2011 г., после и през 2015 г., когато КЕВР намали цените на изключително скъпия „зелен“ ток, който държавата се бе ангажирала още през 2007 г. да изкупува от производителите на енергия от вода, вятър и слънце. Заради солидните печалби, гарантирани от държавата, десетки  бизнесмени инвестираха в минивецове, ветропаркове и фотоволтаици, делът на „зеления“ ток много бързо се качи и още преди години България задмина целта, поставена за 2020 г. – 16% от енергийния микс да идва от ВЕИ мощности.

Асен Василев

Тъй като „зеленият“ ток е много скъп, КЕВР започна да намалява привилегированите тарифи с мотив, че собствениците на малки ВЕЦ-ове вече са изплатили инвестициите си и не може държавата да плаща вечно по космическите тарифи за тока им. ВАС обаче не прие този аргумент и сега пред следващите бюджети се отварят сериозни пробойни, в които най-вероятно ще изтичат още много милиони за удовлетворяване претенциите на ВЕИ производителите.

ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *