Чувството за самота е част от човешкия опит и нещо, през което всеки ще премине в един или друг момент. Но има стъпки, които можете да предприемете, за да сте сигурни, че няма да се чувствате самотни в дългосрочен план.
Знаете ли, че мозъкът възприема самотата като на заплаха? Все пак хората са създадени, за да се свързват един с друг, а не да живеят изолирани. Доказано е, че дългосрочното чувство на самота може да увеличи риска от депресия, тревожност, сърдечни заболявания, инсулт, деменция и преждевременна смърт.
И макар чувството на самота да не е нещо ново за човешкия опит, в последните години все повече хора се чувстват самотни. Развитието на технологиите и онлайн комуникацията, заместила живото общуване, е голям фактор, който увеличава чувството на самота. Все по-наболелият проблем с невъзможността жените и мъжете да си намерят партньори също има роля.
Ако вие самите се чувствате самотни, вижте четири начина, с чиято помощ може да преборите самотата:
Потърсете приятел, член на семейството, съсед или колега и започнете разговор
Желанието за близост е напълно естествено. Най-добрият начин да се свържете с някого, е като просто поемете инициативата и потърсите човека. Опитайте се да имате по-консистентна комуникация с повече от близките си хора. По възможност организирайте срещи на живо и не разчитайте само на телефона като комуникационен мост. Има ли някой човек, който бихте искали да опознаете по-добре? Не се притеснявайте и да разширявате кръга от познати и приятели. Има ли стар приятел, с който бихте искали да подновите връзка? Търсете хора, които наистина заслужават от вашето време и внимание, за да можете ефективно да намалите чувството на самота.
Ограничете времето пред екрана и го заменете със срещи на живо
Онлайн комуникацията през социалните мрежи може да имитира свързаност, но всъщност отдолу винаги има усещане за изолиране. Ето защо е най-добре да ограничите времето пред екрана и да го замените със срещи на живо. Освен това социалните мрежи имат тенденция да повишават чувството на безпокойство, депресия и страха от това, че пропускате нещо (FOMO). По възможност прекарвайте време на открито, както и правете неща, които обичате. Организирайте си виждания с близки и приятели лице в лице, което е много по-удовлетворяващият вариант.
Намерете място, където да се срещате с хора
Запишете се на спорт или дейност, която ви е любима. По този начин си гарантирате контакт с хора, които споделят същите интереси. Има шанс да откриете нови познати и най-вече – със сигурност ще имате общуване на живо. Освен това чувството на принадлежност към дори малка общност противодейства на усещането за самота. Доброволчеството е друг вариант, благодарение на който може не само да не се чувствате самотни, но и да повлияете положително върху психичното си здраве.
Обърнете се към специалист
Ако сте опитали всички варианти, но чувството на самота не ви напуска, обърнете се към специалист. Подходящият терапевт може да ви помогне с насоки и стратегии за справяне със самотата. Той също така ще ви помогне да идентифицирате всички основни проблеми, допринасящи за вашето чувство на изолация и самота, което е жизненоважно за тяхното премахване.