Да кажете „не“ като родител е предизвикателство, особено ако не обичате да се конфронтирате. Но ето 4 неща, на които можете да научите децата си, когато го правите.
1. Как да се справят с разочарованията
Вероятно всеки от нас е виждал големи и малки деца да изпадат в пристъпи, когато не получават това, което искат, защото не са в състояние да се справят с разочарованията. Тези поведения могат да бъдат нездравословни и понякога смущаващи. Да кажете „не“ на децата е чудесна практика за справяне с разочарованията, които неизбежно ще дойдат по-късно в живота. Като техен родител вие сте безопасен човек, който може да изслуша, да им помогне да обработят емоциите си и след това да им покажете как да продължат напред. Докато децата ви се учат да се възстановяват от разочарованието, те ще изградят устойчивост.
2. Да развият повече доверие във вас
Много пъти децата отговарят с гняв, когато родителите им не им позволяват да правя това, което приятелите и връсниците им могат или това което искат да правят.
Да кажете „не“ на децата си обаче е част от процеса да ги научите, че не знаят всичко – въпреки че си мислят, че знаят. Разбира се, това отнема време, понякога години. Съчетаването на „не“ с подходящо за възрастта обяснение ги учи, че има по-голяма картина, която гледате, грижите се за тях и искате най-доброто за тях.
3. Да мислят по-дългосрочно
Когато кажете „не“ и обяснявате защо, може да помогнете на детето си да научи, че да прави това, което иска в момента, може да има последствия. Мисленето в по-дългосрочен план и научаването на стойността на думата „не“ помага на децата да се справят с натиска на връстниците си и да определят своите приоритети.
4. Да управляват отговорностите си
Ние сме хора и не можем да правим всичко, което искаме. Когато се случи да има повече от една опция, може да се наложи да избираме между две неща, които искаме. Можете да използвате тези моменти, за да научите децата си как да вземат решения между две (или повече) неща, които биха искали. Обяснете защо трябва да изберете, опишете двете опции и след това обяснете как сте решили. Това помага да се осигури първоначална рамка, която детето ви да използва, за да взема решения занапред.