Възпалителните заболявания на стомашната лигавица могат да бъдат причинени от недохранване, ефект на алкохола, никотина, хранително отравяне. Разстройството може да бъде придружено с остра болка в стомаха, гадене, повръщане, или хронично, който проявява стомаха усещане за тежест, болка, киселини в стомаха, оригване.
Хроничният вариант – дългосрочно възпаление на лигавицата на стомаха, в която има реорганизация на неговата структура, прогресивна атрофия, пише Zdrave.to. Продължителността на заболяването е вълнообразна: периодите на обостряне са последвани от продължителни ремисии.
Корените и стъблата на някои растения са богати на етерични масла, които са отговорни за производството на стомашен сок. Ето няколко рецепти, които ще ви помогнат да се справите с неразположението:
Рецепта 1
Вземете 3-4 грама на приготвен и натрошен корен от целина, изсипете 1 литър вряща вода, и се оставя да престои 8 часа, филтрира се. Инфузията се приема 3 пъти на ден по 1 супена лъжица.
Рецепта 2
Подгответе инфузията: една супена лъжица билки или корени от целина се изсипва в чаша вряща вода, нека се вари в продължение на 10 минути на слаб огън и после се прецежда. Готови сте да вземете инфузията по супена лъжица 3-4 пъти дневно 30 минути, преди хранене в продължение на един месец.
Рецепта 3
Отвара от целина и мед: Поставете 200 грама мед на водна баня, добавете 20 г сухи стебла от целина и загрейте за 10 минути. Охладете, изсипете 3-5 с. лъжици в чаша топло мляко. Можете също така да го разредите в топла вода (5 лъжици на 0,5 литра и пийте на малки глътки цял ден). Инфузията от мед може да се съхранява в хладилника.
Рецепта 4
20 грама листа от целина се пъхат в леко загрята фурна в керамична или стъклена чиния пълна с 0,5 литра мляко за около половин час. След това добавете две чаши мед (400 г) и загрейте за още 10 минути, като понякога разбърквате с дървена лъжица. Извадете от фурната, задръжте под кърпа за още 30 минути. След това се охлажда и се налива в буркан. Можете да го съхранявате в хладилника