40 ученици от музикалните паралелки на НХГ на една сцена с Веско Ешкенази и оркестъра на Камерна опера

40 гимназисти от музикалните паралелки на НХГ „Св.св. Кирил и Методий“ днес ще са на една сцена с оркестъра на Камерна опера – Благоевград и виртуозния цигулар Веско Ешкенази. Това е подарък, който директорът на Камерна опера Лина Ангелова прави на бъдещите колеги, за да ги подкрепи в израстването им като музиканти и в усилията им да репетират, за да се усъвършенстват. За момчетата и момичетата ще се наредят специални места от двете страни на сцената в зала „Яворов“, където днес е насрочен галаконцертът на благоевградската Камерна опера с гост солист  концертмайсторът на Кралския Концертгебау оркестър в Амстердам Веско Ешкенази.

„Те дойдоха в залата по време на репетиция преди няколко дни, останаха около половин час и притихнали „попиваха“ всяка изсвирена нота. Спонтанна бе поканата ми, а те не можеха да повярват“, още се вълнува от спомена за случилото се Лина Ангелова. „Този галаконцерт е събитието на годината за нашата Камерна опера, предполагам и за публиката. Подготвяме го от половин година и залата е препълнена“, каза тя вчера на пресконференция по повод предстоящото събитие, която даде заедно с диригента Красимир Топаров, солиста Веско Ешкенази и концертмайстора Стоил Богданов (на снимката).

„Изключително съм щастлива, че отново след 13 г., когато направи в Благоевград  фурор, Веско Ешкенази прие поканата ни да свири с оркестъра на Камерна опера“, допълни тя.

Диригентът Кр. Топалов отбеляза, че съставената от него програма е доста амбициозна  и никак не лесна за изпълнение. Тя включва „Сън в лятна нощ“ от Бертолди, „Втора сюита” от „Арлезианката“ на Бизе, а маестро Ешкенази допълва с бисери от цигулковата класика на Сен Санс. „Размишления“ на Жул Масне е моя любима пиеса, която съм свирил отдавна и исках да се върна към нея“, разкри още за програмата Веско Ешкенази. „ Също и мелодия  на Чайковски от цикъла „Спомени от скъпо място“, каквото за мен е България и често се връщам към тази музика. Има и малко танго – „Зимата“ от „Годишните времена на Буенос Айрес“ от  Пиецола, това е един стил, който аз много обичам и често свиря. Програмата е богата на различни видове музика, красиви, виртуозни произведения за цигулка и оркестър“, обобщи той и благодари специално на благоевградската Камерна опера за поканата. „Камерна опера – Благоевград е изключително важна за града и за региона, и за България, и тя трябва да стигне до повече хора. Имайки такива състави и възможности да се чуят спектаклите и концертите им поставя нас като народ и държава на картата на цивилизования свят, ако ги няма, всичко ще е загубено“, подчерта Веско Ешкенази. В подкрепа на думите му диригентът Кр. Топалов разказа как преди няколко дни членовете на комисия, дошла на проверка във връзка с кандидатурата на Благоевград за европейска столица на културата, били изумени и силно впечатлени от съществуването на Камерна опера. Директорът Л. Ангелова посочи, че институцията няма аналог и единствената в страната не е към Министерство на културата, а се финансира от общината.

„В Амстердам сме много щастлив оркестър, защото има много хора, цял кръг около 1000 души меценати, които ни помагат, държавата и общината също участват много активно в издръжката ни. Не мога да сравнявам изобщо бюджетите за култура на Нидерландия и България, там е 2% от БВП, който е много голям. Тук финансирането е много неадекватно за нивото и репертоара, който се предлагае и за публиката на тези събития“, отбеляза Веско Ешкенази.

ДИМИТРИНА АСЕНОВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *