
Инспектори от ОДБХ установили манипулирани етикети за палмов олеин от Индонезия с изтекъл срок на годност, негодни за консумация черен пипер от Виетнам, бахар от Гватемала и галета
Търговско дружество е наказано да плати 4000 лв. заради продажба на хранителни продукти с изтекъл срок на годност. Имуществената санкция е наложена на „Савея Комерс 2002“ ЕООД от директора на ОДБХ – Благоевград д-р Калина Милушева след проверка в складова база в Гоце Делчев. В момента на проверката, извършена на 7 февруари 2024 г., в търговската зала се съхранявали и предлагали за продажба на място негодни за консумация хранителни продукти поради изтекъл срок на годност. Инспекторите са установили палмов олеин от Индонезия с манипулирани етикети. Върху оригиналните етикети са поставени други етикети – най-добър до 03.10.2025 г., но след премахване на тези етикети е установено, че за общо 100 кг на етикета е посочено най-добър до 06.12.2022 г.
Установено е също така, че 190 л рафинирано слънчогледово олио в 9 броя бутилки е най-добро за ползване до 31.12.2023 г.; 7 кг черен пипер на зърна от Виетнам до 24.03.2023 г.; 10 кг бахар от Гватемала до 01.12.2023 г.; 35 кг галета до 12.03.2023 г., а други 6 кг галета до 10.09.2023 г. Част от продуктите били изложени за продажба, а други се съхранявали с цел доставка до други обекти. На търговеца е съставен акт за това, че е допуснал да се съхраняват храни с изтекъл срок на годност, а впоследствие директорът на ОДБХ – Благоевград д-р Калина Милушева е наложила имуществена санкция от 4000 лв. за нарушение на Закона за храните.
Наказателното постановление е атакувано пред Районен съд – Гоце Делчев. В хода на делото, разгледано от съдия Стоян Хаджиев, са разпитани като свидетели инспекторите от ОДБХ – Благоевград, които са потвърдили констатациите си от проверката. При анализа на доказателствата съдията акцентира на обозначението върху етикетите „най-добър до“, т.е. срока на минималната трайност на храните. Според съдията това означава, че тези храни, макар и с влошено качество от гледна точка на техните микробиологични, химични или физически свойства, може все още да са безопасни за консумация дори след датата „най-добър до“. Единствено и само в случаите на изтичане на срока на годност, а не на срока на минимална трайност, храните могат да бъдат определени като негодни за консумация и опасни за човешкото здраве, посочва съдията, като се позовава на Регламент (ЕС) №1169/2011 на Европейския парламент. Вместо това проверяващите директно са направили извод, че предлаганите в обекта храни са негодни за консумация и са опасни за човешкото здраве. С тези мотиви наказателното постановление на директора на ОДБХ – Благоевград е отменено от съдия Хаджиев. Решението е обжалвано пред Административен съд – Благоевград, където се стига до обрат. Тричленният съдебен състав, с председател Иван Шекерлийски, счита за безспорно установено, че предлаганите за продажба храни от търговеца са с изтекъл срок на годност, с оглед на което са негодни за консумация и не са безопасни. В случай се касае за стоки, при които обозначението „най-добър до“ е било с разлика от много време, а именно месеци, а в повечето случаи и година. С оглед на това съдът счита, че това е сравнително дълго време, при което дори и храната да е съхранявана разумно, консумацията би довела до непосредствена опасност за човешкото здраве. С тези мотиви решението на РС – Гоце Делчев е отменено, а наказателното постановление на директора на ОДБХ – Благоевград, с което въпросната фирма е санкционирана с 4000 лв., е потвърдено. Решението на съда е окончателно.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА