417 зрелостници от Пиринско отиват на поправителната матура по БЕЛ, 168 – на втори ДЗИ, 107 – по професия

От МОН ще подкрепят предложението за създаване на възможност за повторно полагане на държавен зрелостен изпит

Рекорден брой от 417 зрелостници от област Благоевград искат да се явят на държавния зрелостен изпит /ДЗИ/ по български език и литература, сесия август-септември.

Припомняме, че миналата година с въвеждането на новия формат заявления за т.нар. поправителна матура подадоха 348 зрелостници, а през учебната 2020/21 г., когато ДЗИ за последно бяха по старите програми и закон, желание изявиха едва 172-ма, искащи да завършат средно образование.

Както „Струма“ писа, на сесията май-юни 422-ма зрелостници от явилите се 2541 изкараха двойки по БЕЛ, или сега броят на искащите да покажат знанията си е почти колкото /само с петима по-малко/ получилите оценки „Слаб“ /2/.

Задължителната матура по български език и литература е на 24 август от 8,30 часа, като до 11 август ще бъдат издадени служебните бележки за допускане. На следващия ден – 25 август, също от 8,30 часа, е вторият задължителен държавен зрелостен изпит, както и задължителният държавен изпит за придобиване на професионална квалификация (в частта му по теория на професията).

За втори ДЗИ по предмет по желание заявленията са 168. Най-много – 66, искат да се явят на матура по география и икономика като профилиращ предмет, 23-ма – на биология и здравно образование, 19 – на философия, 15 – на история и цивилизации, 8 – на предприемачество.

За втори ДЗИ по математика като профил има подадено само едно заявление, а иначе на предишната сесия този предмет бе избран от 77 зрелостници, от който 8 изкараха двойки.

Най-непредпочитана е химията. И макар тя да е част от профилиращата подготовка не в едно и две училища, то предметът бе положен като втора матура от едва двама зрелостници от областта. Единият получи двойка, другият четворка, като двамата престрашили се сформираха среден успех 2.96. Сега за химията има подадено едно заявление, като също един иска да се яви и по физика.

Сред новите матури /като втори ДЗИ по профилиращ предмет/ е и тази по информационни технологии. На нея през май се явиха 31 абитуриенти, от които половината – 15, получиха „Слаб” /2/. Сега желаещите да покажат знанията си са 10. Съответно за английски език, нива В.1 и В.2, заявленията са 22, а две са по руски език.

Както е известно, по новия Закон за предучилищното и училищно образование дванадесетокласниците от професионалните гимназии/паралелки задължително полагат като втора матура държавен изпит за придобиване на професионална квалификация. На т.нар. матура по професия искат да се явят 107 зрелостници, което е с 36 повече от м.г.

Обявяването на резултатите от държавните зрелостни изпити, сесия август-септември, е до 8 септември.

Междувременно вчера от Министерството на образованието и науката обявиха, че ще подкрепят предложението за създаване на възможност за повторно явяване на държавен зрелостен изпит (ДЗИ) след 12 клас. Този въпрос е бил обсъден на среща между министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков и омбудсмана на България Диана Ковачева. Предстои детайлите по предложението да се уточнят и да се проучат възможностите кога най-рано ще започне да се прилага.

„Целта ни е да дадем възможност на зрелостниците да повишат своите резултати, защото в момента оценките от матурите остават за цял живот, което е несправедливо“, обясни Диана Ковачева.

Министър Цоков подчерта, че екипът му също работи в тази посока и търси най-доброто решение, за да се даде подобна възможност максимално скоро. „Важно е да дадем възможност за повторно явяване и на учениците, които вече са положили своите матури, и да обсъдим с висшите училища механизма за признаване на тази оценка при кандидатстване, без да се наложи повторно издаване на диплома за завършен 12 клас“, каза проф. Галин Цоков.

Според публикуваното от МОН участниците в срещата са се обединили около мнението, че работещ вариант е желаещите да се явят повторно на матура, като бъдат включени на изпита по ДЗИ за съответната следваща година.

В интерес на обективността би следвало да се припомни, че предложението на омбудсмана е от миналата година. В първоначалния си вид то касаеше задължителния държавен зрелостен изпит, а формулирано по този начин, мнозина хора останаха с впечатление, че става въпрос само за матурата по български език и литература.  Идеята бе зрелостници, получили оценка, различна от „Слаб“ /2/, да могат да се явяват втори път на матурата, като се вземе по-благоприятният за тях резултат.

Впоследствие въпросното предложение бе коригирано и внесено в 48-то народно събрание.

„Законодателното предложение на омбудсмана Диана Ковачева, внесено в парламента през ноември месец – зрелостниците да получат втори шанс при оценка, която не ги удовлетворява на матурата – вход във ВУЗ, бе припознато и внесено от народни представители от четири парламентарни групи”, съобщиха на 14 декември м.г. и от службата на омбудсмана. В крайна сметка промените получиха одобрението на ресорната комисия на първо четене, но времето не стигна до окончателното приемане.

Омбудсманът пък, от своя страна, писа и на настоящите депутати, и на шефа на парламента. Д. Ковачева предлага промяна в чл. 132 от ЗПУО с цел подобряване резултатите на зрелостниците от матурата и разширяване на възможностите им за достъп до системата за висше образование. Така зрелостниците, които не са изкарали задоволителна за тях оценка /която така или иначе не влиза в дипломата за средно образование/, ще получат възможност еднократно и в рамките на една година след полагането на първия зрелостен изпит да се явят на следващ такъв, насрочен в същото училище. За новата им оценка, ако тя е по-благоприятна, ще се издава удостоверение.

А иначе от вчерашното съобщение на МОН така и не става ясно дали зрелостниците ще могат да се явяват повторно само на матура по БЕЛ, и/или на втория ДЗИ по профилиращ предмет, но пък от екипа на новия министър работят в тази посока и търсят най-доброто решение, за да се даде подобна възможност максимално скоро. 

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *