
47 направления за получаване на чужда помощ са подадени в Общинска администрация – Благоевград от началото на септември, когато стартира новият механизъм за отпускането на лична помощ. От него могат да се възползват всички хора, които имат трайно намалена работоспособност от 90% и над 90% с чужда помощ, като заявленията се подават в дирекция „Социално подпомагане“ за изготвяне на индивидуална оценка.
„Услугата, която заявителите могат да получат, е пълно обгрижване максимално за 8 часа на ден в зависимост от степента на увреждане, нуждите и индивидуалните потребности“, заяви директорът на дирекцията в Благоевград Александър Балев. Той обясни, че социалните работници задължително ходят на домашно посещение при човека, заявил, че има нужда от лична помощ, и оценяват всеки случай, като на тази база се определя броят на часовете за обгрижване. „Документите са едно, но проверките се правят, за да се види обективната обстановка, която може да е различна. След това се издава направление, което да послужи на заявителя пред съответния доставчик на социални услуги“, обясни той. С направлението потребителят отива в общината и заявява, че има необходимост от личен асистент.
„Новото и важното за хората е, че те сами определят кой да е човекът, който да ги подкрепя в ежедневието. Няма ограничения дали това е работещ човек, пенсионер или дали е роднина. Процесът е непрекъснат и не е ограничен във времеви период.
Другото важно за всеки, който иска да се възползва да получава т.нар. „чужда помощ“, е, че финансирането за нея ще се превежда на доставчика на социалната услуга през дирекция „Социално подпомагане“, подчерта Ал. Балев. Това означава, че потребителят вече няма да получава парите, които му бяха гарантирани от държавата и които досега се изплащаха от НОИ. Размерът за „чужда помощ“ в момента е 96 лв. Тези пари вече няма да се превеждат на потребителя, а на дирекция „Социално подпомагане“, откъдето ще ги превеждат на съответната общинска администрация или доставчик на социални услуги.
„Хората трябва да знаят това и да направят своя избор, защото никой насила нищо не отнема“, подчерта шефът на дирекция „Социално подпомагане“ в Благоевград. Социалните работници се стараят бързо да обработят всяко заявление, ако този месец се подаде такова, следващия месец кандидатът ще бъде посетен и оценен от социален работник, който ще му издаде направлението за кандидатстване пред общината.
До момента на територията в обхвата на дирекцията са подадени 231 заявления и са отпуснати 204 направления. За община Благоевград броят им е 147 подадени и 120 отпуснати, в Кресна подадените заявления и отпуснати направления са 48, а в Симитли са 36. Помощта може да варира като часове от 40 до 168 на месец, а заплащането на асистента е фиксирано по 3,37 лв. на час.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА