5 Г. СЛЕД ГРЪМКИ ОБЕЩАНИЯ И ПОХАРЧЕНИ МИЛИОНИ! Съдбата на Археологическия парк край Покровник е в ръцете на АПИ, Министерството на културата бави решаването на казуса със стопанисването

Проверка  на Агенция „Пътна инфраструктура“ още през февруари т.г. е констатирала, че единият от навесите над част от артефактите в Археологическия парк край АМ „Струма“ при с. Покровник се е срутил. Това съобщиха от пресцентъра на агенцията в отговор на въпроси на вестник „Струма“, свързани с поддържането и стопанисването на археологическия обект. Те са провокирани от застрашените от унищожение артефакти, изложени на атмосферните влияния заради срутен навес, който при падането е съборил и част от оградата на обекта.

Репортерска проверка на място установи, че макар вратата на комплекса да е заключена с катинар, хора и животни свободно могат да влязат през компрометирания участък. Тревата навсякъде е избуяла, а пътят, по който се стига до разкопките и който се отбива от основното трасе при Вътрешна митница – Благоевград, все още е черен и има асфалт само в двата края, както бе оставен след преместване на част от находките, заради трасето на АМ „Струма“.

Разкопките при селата Покровник и Мощанец станаха повод за вълна на гражданско недоволство и протести още през месец май 2018 г. с искане да се запазят на място и да се превърнат в туристическа атракция с достъп от магистралата. Заради гражданския натиск се проведоха няколко междуинституционални срещи и дискусии с участието на членове на инициативния комитет.

На последната, проведена през есента на 2018 г. в Благоевград при тогавашния кмет Камбитов, бяха поети конкретни ангажименти, които укротиха напрежението. Министърът на културата Боил Банов и председателят на УС Агенция пътна инфраструктура (АПИ) инж. Светослав Глосов се договориха какво ще поеме всеки за запазването, съхранението и социализирането на археологическия обект. Министърът на културата обяви, че над 2/3 от археологическите разкопки край благоевградското село Покровник ще бъдат запазени и консервирани на място, а гробницата, черквата и част от банята, открити от археолозите, ще се преместят само на 20 метра по-нагоре. Разкопките бяха консервирани, като останаха в сервитута на АМ „Струма“.

Охраната на археологическия обект след приключване на строителството на магистралата, според направените тогава договорки, пое Община Благоевград. Въпреки че нито ги стопанисва, нито може да ги разработи като туристическа дестинация, Общината и досега изпълнява охранителна функция чрез видеонаблюдение и СОТ.

По-голямата част от артефактите, открити в района на разкопките, бяха предадени за съхранение на Регионалния исторически музей – Благоевград.

„Проблемът със стопанисването на Археологическия парк е в Министерство на културата и АПИ и в бавенето на процедурите“, обясни директорът на Регионалния исторически музей Кирил Алексиев. „Ние  нямаме отношение, защото обектът не е наш“, уточни той и допълни: „Реално сега общината плаща за охрана, без да може да влезе и да стопанисва този обект, не може и да кандидатства по някаква програма за социализацията и развитието му, защото няма право да влезе в него. Смяната на правителства през последните години допълнително усложняват нещата. Откритите там артефакти са във фондовете на РИМ и с тях преди 1-2 години направихме много хубава изложба, т.е. историческият спомен се пази с цялата документация“.

Той коментира, че собственикът на обекта, т.е. АПИ, е отговорен за обекта, но дейността на агенцията не е ориентирана в тази посока, а общината няма право да ремонтира падналия навес, дори и да иска и да има възможност.

От АПИ информираха в отговора до редакцията на „Струма”, че са уведомили изпълнителя ДЗЗД „АМ СТРУМА 3.1“ и предстои той да предприеме мерки за ремонтиране на съоръжението.

От Община Благоевград заявиха, че няколко пъти са правени постъпки пред АПИ да й предостави археологическия обект за стопанисване, но до момента отговор няма на нито едно от писмата. В тази връзка от пресцентъра на АПИ съобщиха, че през април 2022 г. агенцията е уведомила всички отговорни институции, включително и Министерство на културата, за предприемане на необходимите законосъобразни действия по реда на Закона за културното наследство и Закона за държавната собственост и очакват отговор от Министерството на културата, въз основа на който да се предприемат последващи действия.

ДИМИТРИНА АСЕНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *