5 опасни заболявания, за които предупреждават киселините

Всеки човек е изпитал поне веднъж в живота си неприятното усещането на киселини в стомаха, което се проявява с парене в областта на гърдите. В повечето случаи зад него се крият безобидни причини: консумацията на пикантна храна, алкохол, бременност. Но понякога именно киселините са първата „аларма“ за сериозни и дори смъртоносни заболявания. Непременно трябва да посетите лекар, ако киселините продължат цял ден или повече, или ако усещането за парене е придружено от други странни симптоми.

Сърдечен удар Ранните симптоми на сърдечен удар могат да приличат на киселини, тъй като те също се проявяват с усещане за парене в гърдите. Но в случая те се дължат на намаляването на притока на кръв към сърцето.  Ако това усещане е придружено от други симптоми на сърдечен удар (болка в ръката, челюстта или гърба, слабост, болка в стомаха), не забравяйте да посетите лекар възможно най-скоро.

Камъни в жлъчния мехур Жлъчните камъни всъщност са парченца втвърдена стомашна киселина, които могат да блокират жлъчния канал и съответно това би довело до болка в горната част на корема.  В този случай тя обикновено се появява веднага след хранене и не настъпва облекчение дори и след прием на лекарства за киселини. 

Гастроезофагеална рефлуксна болест Гастроезофагеална рефлуксна болест ( ГЕРБ ) е хронично заболяване, при което стомашната киселина или стомашно съдържимото се връщат в хранопровода.  Киселините са един от най-сигурните симптоми на това заболяване. Ако те се появяват поне два пъти седмично, време е да посетите гастроентеролог.

Рак на хранопровода или стомаха Киселините са един от ранните симптоми на онкологично заболяване на хранопровода или стомаха. Причина за безпокойство е ако те са постоянни и продължават повече от три седмици. Също така ако този симптом е придружен от необяснима загуба на тегло, повишено образуване на газове, гадене, болка в горната част на стомаха и подуване на корема, незабавно трябва да потърсите лекар.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *