5 от най-честите инциденти с деца по време на празниците

Коледните и новогодишните празници носят много радост и положителни емоции за малки и големи. Това е повод да се събере цялото семейство. Много хора пътуват и отсядат на гости. Смяната на обстановката, големите компании и изобилието от храна са истинка радост за децата. Понякога в суматохата е възможна появата на инциденти. Децата обичайно са непредпазливи и повечето с изключително любопитство изследват новото място, коледната украса и храната.

Именно за това по това време в спешните кабинети зачестяват посещенията с деца, както по повод тривиални инфекции и неразположения, така и по повод редица инциденти. Сред най-честите сериозни проблеми са изгарянията и наранияванията с фойерверки.

Някои от честите инциденти с деца през Коледната ваканция са:

1. Аспирация на чуждо тяло

Аспирацията на чуждо тяло може да се случи както по време на хранене, така и в хода на игра. Всички възрастни трябва да имат предвид, че не се препоръчва деца под 5-годишна възраст да консумират ядки именно поради риска от задавяне. Дори с добре развити дъвкателни способности, на 4 и 5 години децата са много енергични, някои от тях винаги бързат и обичат да ядат в движение, което допринася за появата на инциденти.


В България най-често се случват инциденти с фъстъци и слънчогледови семки. При деца под 3-годишна възраст трябва да се съобразява и размерът на играчките, както и наличието на дребни части отново зариди риска от аспирация или поглъщане.


Как да разпознаем проблема?

При аспирация на чуждо тяло първоначално се наблюдава „респираторна драма“ – детето се закашля внезапно, може да се промени цвета на лицето (да посинее или почервенее) и дори да спре да диша. Ако предметът премине трахеята и се позиционира в лявата или дясната гръдна половина, е твърде вероятно след това да се появи дразнеща кашица, като дори е възможно двете гръдни половини да не взимат еднакво участие в дишането. В някои случаи предметът затруднява всякакъв поток на въздух към белите дробове, което налага оказване на спешна помощ. На първо място се прилага метода на Хаймлих и се започва сърдечен масаж. При съмнение за аспирация на чуждо тяло състоянието се уточнява в спешен кабинет, с помощта на образни изследвания – на първи етап рентгенография на бели дробове и сърце.

2. Прием на алкохол или други токсични вещества

Алкохолът е особено опасен за децата! Той може да прояви токсичните си ефекти дори при прием на малки количества, особено при най-малките.


Възрастните трябва да имат предвид, че консумацията на алкохол от възрастните понижава бдителността и времето за реакция при всяка ситуация, включително в ежедневното обгрижване на най-малките. Това може да бъде повод за инциденти в кухнята с горещи съдове, режещи предмети, счупени чаши и др. 

Приемът на алкохол от деца, обичайно става или по невнимание, ако бутилки или чаши са оставени на достъпни места по грешка. Етиловият алкохол има два най-тежки непосредствени ефекта – хипогликемия и потискане на дишането. В условията на хипогликемия може да настъпят и гърчове. При малки деца, които не са яли и пили нищо скоро, дори малки количества алкохол бързо понижават кръвната захар.


Подрастващите, които празнуват в компании с връстници, приемат алкохол понякога под външен натиск и в токсични количества.


При оказване на първа помощ на първо място трябва да се осигурят проходими дихателни пътища. След което се преминава към корекция на хипогликемията и електролитните нарушения.

3. Ортопедични травми

Травмите неизменно съпътсвтат зиминия сезон предвид хлъзгавата пътна обстановка и практикуването на зимни спортове – ски, кънки, сноубодр и др. При по-малките деца фрактурите са тип „зелена клонка“ – с непълно счупване на костта. Най-често се среща дисталната фрактура на радиуса – крайната част на едната от костите на предмишницата.
При съмнение за фрактура, осигурете обездвижване на засегнатия крайник и поставете студен компрес. Своевременно осигурете консултация с ортопед!

4. Алергични реакции

Алергичните реакции, най-често са свързани с консумацията на определени храни (най-често мляко, яйца, ядки или цитруси). При IgE – медиирана алергична реакция от първи тип, промените настъпват внезапно, с появата на характерен обрив – уртикария (еритемни надигнати плаки), които са различно представени в зависимост от степента на сенсибилизация (алергизиране).


Незабавно може да се предложи на детето противоалергично средство, да се ограничи последващият прием на алергени. При поява на променено или затруднено дишане, незабавно трябва да се осигури медицинска помощ.

5. Поглъщане и/или отравяне с батерии

Батериите са широко разпространени в домовете. Намират се в много играчки и варират значително по размер. Поглъщането на батерии може да бъде повод за респираторна драма и непосредствено запушване на дихателни пътища. В случай на поглъщане, родителите може и да не са забелязали инцидента.
Малките батерии „тип копче“ са особено опасни, защото след достигане на стомаха, започват корозивни процеси под въздесйтвие киселото стомашно-чревно съдържимо и непосредствен токсичен ефект на лития. За установяване на проблема е нобходима консултация с лекар и, съответно рентгенография, до 4 часа, след инцидента

Puls.bg



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *