Пътят към взаимното разбирателство минава през техния анализ
Помните ли какви сте били като тийнейджъри? Помните ли това чувство на постоянно раздразнение, което изпитвахте – от хората наоколо, от учителите, от съучениците и най-вече от родителите?
Сега, когато сте вече родители, имате уникален шанс да изпитате цялата ирационалност на юношеския гняв, който като че ли може да избухне съвсем от нищото. Има куп неща, които пораждат раздразнение сред подрастващите. Удивително е, че те изглеждат много логични и обосновани. Ето някои от тях:
НЕ ЗАБЕЛЯЗВАТ ДОБРОТО, КОЕТО НИЕ ВЪРШИМ
Много млади хора работят, учат и ходят на допълнителни уроци. И спортуват. Освен това участват в различни социални проекти. Посещават и курсове, за да се подготвят по-добре по изучаваните предмети. Те до среднощ седят над домашните си, за да могат да се справят с училището.
Обяснимо е те да реагират, ако при това положение все пак някой ги упреква, че са лениви, защото примерно юношата е забравил и не е изхвърлил боклука. Може би това не се случва на повечето деца. Но не може да се отрече, че често техните пропуски и неуспехи привличат повече вниманието на възрастните, отколкото успешните им действия.
НАСТОЯВАТ ДА ГОВОРИМ С ТЯХ, КОГАТО НИЕ НЕ ИСКАМЕ
Ако детето ви се е върнало от училище в лошо настроение или внезапно е престанало да общува с приятеля си, или пък вече не ви разказва какво се случва в кръжока, който посещава, попитайте го какво се е случило.
Ако обаче не иска нищо да ви разказва не настоявайте, не му досаждайте.
Тинейджърите не обичат да говорят за нещата, които все още преживяват. И когато възрастните настояват за отговори, тийнейджърите решават, че ги притискат в ъгъла.
ТАЙНО НИ СЛЕДЯТ
Родителите често искат да знаят паролите на акаунта на сина/дъщеря си, за да имат достъп при някаква екстремна ситуация. Това е разбираемо и за децата. Стига родителите да не злоупотребяват.
Ако те постоянно проверяват или четат личната кореспонденция на тийнейджъра, той се чувства предаден. Още по-лошо е, ако възрастните го правят тайно. Постоянното следене руши доверието между вас.
ДРАЗНЯТ СЕ, КОГАТО ОТСТОЯВАМЕ СВОЕТО
Когато в конфликтна ситуация тийнейджърът се опита да протестира за несправедливо отношение, в отговор получава упрек, че отговаря , че се държи просташки и е по-добре да помълчи.
От ранна възраст родителите учат децата да отстояват своите интереси – това общо взето е тяхно право. Но кой знае защо в тийнейджърската възраст всичко започва да работи наобратно. Двойните стандарти предизвикват раздразнение и в двете посоки.
УВАЖЕНИЕ, НО ДВУПОСОЧНО
Думата уважение „работи“ в две посоки. То може да бъде проявено и в отношението към авторитета, и в отношението към личността. Тези позиции често се бъркат. Когато възрастните говорят за взаимно уважение, те нерядко имат предвид , че юношата трябва безпрекословно да уважава техния авторитет. Принципът „Аз съм твой баща/майка и затова ти трябва да ме уважаваш”, не е даденост.
Родителите също трябва да заслужат и спечелят това уважение. Ако не успеят, ще срещнат само съпротива.
„Ние знаем, че ни обичате – заключава тинейджърът. – Знаем също, че понякога е трудно да се справите с нас. Но тези пет „забележки“ за „лошо родителство“ могат да са и ориентир за посоката на промяна, която ще даде позитивен ефект„, съветват младите. Чуйте ги!