Топ теми

5 странни признака, които разкриват висок интелект

Преди всичко трябва да отбележим, че концепцията за висока или ниска интелигентност е относителна и зависи от това кой е моделът за подражание. Но все пак съществуват и ясни признаци, по които всеки човек може да оцени нивото на собствената си интелигентност, твърдят психолози.

Ето някои, макар и странни признаци за висок интелект.

Стремеж към самота

Ако човек се чувства добре сам със себе си, това означава, че той си е самодостатъчен, има богат вътрешен свят, респективно – това е признак за висока интелигентност.

Не напразно детските психолози препоръчват родителите да учат децата си да се забавляват сами. Измисляйки занимания и забавления, детето се развива личностно и интелектуално.

Ограничени социални контакти и връзки

Ако човек си е добре сам, той няма да се стреми към социални връзки. Напротив, той би пренасочил тази енергия в друга посока, включително и по отношение на саморазвитие и самовъзпитание.

При децата това е добре проследено – децата, които са умни над годините си, често са самотни. Просто другите на тяхната възраст не ги разбират и им се струват безинтересни за общуване. Но докато един възрастен сам съзнателно избира този път и внимателно дозира комуникацията си с околните, то едно дете със сигурност би станало „жертва“ на неразбирането от страна на връстниците си и с времето му се налага да привикне към самотата.

Нощен начин на живот

След 22:00, когато нормалните хора си лягат, започва най-продуктивното време за интелигентните хора. Всички успешни идеи им хрумват тогава.

Заседнал начин на живот

Счита се, че заседналият начин на живот е нищо повече от следствие на недобро планиране и недобра организация на времето. Умът на интелигентните хора е зает с други неща и обикновено това води до слаба организация.

Наличие на психично заболяване

Така например, биполярното разстройство на личността, както и някои други, са признак на висока интелигентност. Постоянно ни показват във филмите гении с аутизъм или психопати с изключителни умствени способности.

Разбира се, не всички могат да се съгласят с горните твърдения. Още повече, че много фактори влияят на интелигентността: генетика, възпитание, културна среда, образователно ниво, професионална дейност, навици и др.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *