5-те най-опасни семейни кризи и как да се справите с тях

Семейните кризи са част от развитието на семейните отношения. Преминавайки през поредица от повратни моменти, съпрузите се научават да намират нови средства за решаване на належащи проблеми и постигане на цели. Психолозите говорят за няколко вида семейни кризи.

В зависимост от причините се разграничават ненормативни и нормативни. Първите са заради физическо, емоционално или финансово насилие, финансови затруднения, здравословни проблеми и други непредвидени обстоятелства. Нормативните кризи предполагат естествени промени в семейния живот.

Повечето семейства се изправят в една или друга степен пред този вид „тест“, докато ненормативните кризи не са характерни за всички двойки. Кризата в семейството може да бъде предизвикана от лични затруднения на един от съпрузите или промяна на външните обстоятелства. Друг критерий е възрастовият етап.

Семейна криза от първата година

Кризата на първата година от семейния живот е свързана с установяването на взаимно разбирателство в двойката. Има условен сблъсък на желанията, личните граници и представите на съпрузите за съвместния живот. Можем да преодолеем кризата, ако свалим розовите очила и погледнем любимия човек с истински очи. Трябва да се научите да виждате, чувате, приемате и обичате партньора си без „довършване“ и очаквания.

Семейна криза от 3-та година

Често съвпада с раждането на деца и промени в сексуалната сфера. Когато вече сте се научили да се разбирате, слушате и чувате един друг, новите обстоятелства оказват натиск върху връзката. Искрената комуникация и артикулирането на вашите чувства и емоции ще помогнат за коригиране на ситуацията. Няма нужда да обвинявате партньора си – обърнете внимание на разпределението на отговорностите и съвместното решаване на проблемите.

Семейна криза от 7-та година

Седемгодишната криза се проявява в дистанцията между съпрузите: партньорите са склонни да прекарват повече време отделно, доверието намалява, малките неща дразнят повече от преди. Съгласете се на компромиси, стремете се да разберете съпруга си и да не нарушавате личното пространство.

Семейна криза 13 – 14 години

Повратният момент в семейните отношения съвпада с естествена възрастова криза и може да бъде усложнен от детските кризи. Дистанцията и раздразнителността, честите конфликти, загубата на интерес един към друг, чувството за самота в брака и повишеното несъгласие, разочарованието в партньора или в очакванията от брака ще бъдат ясни признаци на криза от 14 години. На този етап е важно да се преодолеят лични проблеми – кризата на средната възраст.

Семейна криза 20–28 години

Особено въздействие върху семейството се създава, когато децата станат възрастни, напуснат бащиния дом и изградят свои собствени семейства. На фона на промяната може да възникне усещане за празнота, загуба на смисъл в живота, пълна самота и тревога за бъдещето. Структурата и динамиката на семейните отношения се променят. Този етап се нарича „синдром на празно гнездо“.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *