
От НПГ – Гоце Делчев готови да обучават програмисти на роботи, в Гимназията по туризъм – Банско залагат на помощник-инструктор
Началникът на РУО Ив. Златанов съобщи за трайно намаляване броя на учениците и апелира директорите да оптимизират приема
5 училища в Пиринско предлагат нови за областта специалност за кандидат-гимназисти. Това стана ясно по време на обсъждането и съгласуването на държавния план-прием от комисията по заетостта към областния съвет за развитие. ПГЕЕ /Професионалната гимназия по електроника и енергетика/ – Банско, ПГМЕТ /Професионалната гимназия по механоелектротехника/ – Петрич и ПГ по МСС /Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство/ в Гоце Делчев искат да стартират обучение по професия „Програмист на изкуствен интелект“. В Неврокопската професионална гимназия са готови да подготвят „Програмист на роботи“, в Гимназията по туризъм – Банско – „Помощник-инструктор по спортно-туристическа дейност“.
Самото съгласуване на план-приема предизвика „оживление“ в конферентната зала на областната управа, където наред с членовете на комисията, дойдоха и директори на училища и учители. Така например директорът на Земеделската гимназия в Сандански Емил Терзийски бе пуснал писмено заявление, че иска да присъства, а по-късно, вземайки думата, обясни, че е в качеството си на председател на Областния съюз на работодателите в системата на Народната просвета.

Че темата за план-приема е много деликатна и от голямо обществено значение, коментира и областният управител Георги Динев.
“Надявам се съветът да премине в един колегиален тон. Това, което ще разискваме, е една деликатна тема и като областен съвет трябва да вземе решение дори и те да са непопулярни“, каза Г. Динев и подчерта, че държи на прозрачността в работата на институцията, затова иска да чуе всяко едно мнение. Началникът на РУО Ивайло Златанов представи анализ на състоянието на училищната мрежа и обобщеното предложение за Държавен план-прием (ДПП) и Допълнителен държавен план-прием (ДДПП) за област Благоевград за учебната 2025/2026 г.
„Идеята е да стигнем до един балансиран държавен план-прием в множество аспекти и, в същото време, тази балансираност да гарантира знания, умения на нашите ученици, така че те успешно да се реализират на пазара на труда и в личен аспект“, коментира Ив. Златанов и допълни, че основната задача на анализа е да се даде една реална картина с положителните и отрицателни тенденции и в крайна сметка да се стигне до пълния обхват и задържането в образователната система на учениците до 16-г. възраст.

Броят на образователните институции в област Благоевград, които съгласно статута си имат право да планират и реализират ДПП в VIII клас, е 60, от които 18 професионални гимназии, 6 профилирани гимназии, 26 средни училища и 10 обединени.
За учебната 2025/2026 година 53 училища са представили мотивирани предложения за планиране и реализиране на ДПП в VIII клас. Седем училища /три средни и 4 обединени/ са предоставили в РУО – Благоевград, уведомителни писма с мотивиран отказ за планиране и реализиране на държавен план прием. Важно е да се отбележи, че 21 от училищата са единствени за населеното място, а 2 /СУ- Кресна и СУ- Микрево/ са единствени за територията на съответната община.

На следващия слайд от презентацията си началникът на РУО предостави информация за броя на учениците от 1-ви до 12-и клас по общини. Конкретно седмокласниците са 2692-ма, което е с 219 по-малко в сравнение с учениците в 8-и клас.
„Общата тенденция е в посока намаляване на учениците и този факт няма как да го пренебрегваме. На областно ниво броят на учениците варираше между 36-37 хиляди. Сега цифрата е 33 498. Или за 10 години учениците са намалели с повече от 4000, което не е никак малко“, констатира началникът на РУО и подробно анализира ситуацията с план-приема във всяка една от 14-те общини.
За община Благоевград седмокласниците са 638, или с 77 по-малко от предходната година.
„Тук бих искал да представя на вашето внимание допълнителна информация. В началото на декември 2023 г. седмокласниците са били 715, а съответно записаните в 8-и клас са 845. Тоест 130 ученици са дошли от някъде и общо взето сме наясно откъде. Една голяма част са от населени места от други общини, но има и ученици от съседни области, най-често от т.нар. Рилско корито и някаква част от Дупница. Не смея да кажа твърдо и категорично, че има голям поток ученици от Перник“, обясни Ив. Златанов.
Директорите на 10-те благоевградски училища, реализиращи прием, са предложили 32 паралелки, от които 17 профилирани, с което не са спазени изисквания на МОН за приоритет на професионалното образование. Началникът на РУО подчерта и че, за да се осъществят всички паралелки, трябва да дойдат 130 ученици, плюс още 77, или над 200 кандидат- гимназисти. „Трябва да ви кажа, че демографският срив е факт и в община Сандански, и в Банско и на други места, така че идването на тези ученици в Благоевград е под въпрос. Демографският срив е факт в трите училища в Рила, Кочериново, Бобошево, към които възлагаме големи надежди. Общият брой на седмокласниците в тези три населени места е 34, като от СУ- Кочериново държат да реализират прием. Така че надеждите за идването на много ученици от Рилското корито не са меродавни“, заяви Ив. Златанов и продължи със ситуацията в Благоевград.
Трите средни училища – 5-о, 7-о СУ и СУИЧЕ, са предложили по една, или общо три паралелки, като и трите са професионални. Езиковата и Математическата гимназия по 6, НХГ – 5, Гимназията по икономика – 4, Благоевградската професионална гимназия и ПГСАГ по три, Професионалната гимназия по туризъм и лека промишленост – 2. Началникът на РУО определи като проблемни ситуациите не в една и две общини. Така например в Петрич кандидат-гимназистите са с 72-ма по- малко. Наблюдава се и движение извън общината и при 469-ма седмокласници м.г. в 8-и клас са постъпили 424-ма.
„Или към недостигащите 45 ученици, трябва да добавим и 72-ма, които са функция и резултат от демографския срив. Недостигът надхвърля 100 ученици, нещо което трябва да вземем под внимание и да коригираме броя на паралелките“, коментира началникът на РУО и подчерта, че няма как да се реализира досегашния прием от 16, още повече че там биваха утвърждавани по 17 паралелки, като една в ПГМЕТ /Професионалната гимназия по механоелектротехника/ се закрива нееднократно.
В община Разлог седмокласниците са 208, като при предложените 10 паралелки ще останат 40 свободни места.
Години наред проблеми с план-приема има в община Банско, където досега бяха предлагани една профилирана и шест професионални паралелки. Конкретно за учебната 2024/25 г. бяха закрити две паралелки /в ПГЕЕ и ПЛТГ/, а останалите 5 постъпиха 108 осмокласници на фона на 121 ученици, завършили основно образование.
„Тази година има едно отрезвяване. Местната изпълнителна власт отчете актуалната информация по отношение броя на учениците. Вместо 7 са предложени 5 паралелки, които, според мен, също трудно ще се реализират“, прогнозира Ив. Златанов и допълни, че се е стигнало до ситуация в Лесотехническата гимназия да има подадени по 13 заявления. Тоест не за две или една паралелка, а за половин. Една от причините е, че близо 10 години от училището предлагали едни и същи специалности – горско и ловно стопанство, като разчитали на това, че са защитени и с недостиг на пазара на труда.
На фона на повсеместната демографска криза в Гоце Делчев има прираст на 33-ма седмокласници, като общият брой на завършващите основно образование е 304-ма. Там критична бе миналата година. Кандидат-гимназистите бяха с 95-ма по-малко, което наложи трите училища – НПГ, ПМГ и ПГ по МСС, да намалят приема си с по една паралелка.
„Сривът бе убийствен, но директорите оцениха ситуацията. Неврокопската гимназия намали приема си от 6 на 5 паралелки. Нищо не им стана, и колегите учители, и директорът са живи и здрави. В ПМГ пристъпиха от 5 на 4 паралелки при положение, че там две от паралелките са професионални и две профилирани, и Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство – от 4 на 3. В такъв аспект виждам колегиалността и етичността в нашите отношения. Имайки предвид фактите и положителния прираст на седмокласници съм взел решение и възстановявам приема такъв, какъвто е бил не миналата, а по-миналата година. Искам да кажа, че ежегодно отчитаме фактите и обстоятелствата, за да решим какво да правим по отношение броя на паралелките“, каза началникът на РУО и продължи с общините Хаджидимово, Гърмен, Сатовча.
Акцентирано бе и на реализирания план-прием за период от 3 години. През учебната 2022/23 г. са утвърдени 129 паралелки и са реализирани 126, като постъпилите осмокласници са били 2986-ма. През следващата 2023/24 г. са планирани 128 паралелки и формирани 123 с 3015 ученици. За 2024/25 г. са реализирани 118 паралелки от предложените 121 с 2863 осмокласници.
Съгласно целевите стойности, спуснати от МОН за учебната 2025/26 г., максималният брой на паралелките трябва да е 110, като директорите на училищата са предложили 115. Изчисленията показват, че при максимална пълняемост от 26-има ученици, очакваният недостиг е на 298 кандидат-гимназисти. При 24 деца в клас балансът ще е на минус с 68 бъдещи осмокласници.
Връщайки се на темата за демографския срив началникът на РУО констатира, че само за две години учениците са намалели с 399. Към настоящия момент при 115 паралелки са необходими 2990, или не достигат 300 кандидат-гимназисти.
„Предлагаме на вашето внимание и търсим подкрепа за 111 паралелки. Съответно намаляваме паралелките от 32 на 30 за Благоевград, в Петрич – на 14, и в Разлог от 10 на 9“, обърна се към членовете на комисията Ив. Златанов и подчерта, че предлаганият държавен план-прием цели да не се допусне закриване на паралелки, което води до напрежение сред ученици и родители.
Шефът на РУО отново се върна на план- приема в Благоевград и описа ситуация. При 638 седмокласници и ако дойдат още 130, кандидат-гимназистите биха станали 768. Езиковата и Математическата гимназии с по 6 паралелки „дърпат“ общо 312 осмокласници. За другите 8 училища с 20 паралелки остават 454 ученици. ПГСАГ с 78, ПГТЛП с 52, ПГИ – 104, НХГ -130, 7 СУ, 5 СУ и СУИЧЕ с по 26. Така като се тегли чертата за Благоевградската професионална гимназия остават 14 осмокласници. Другата опция бе броят на учениците /768/ делено на 26 или 29 паралелки, тоест редуциране на три.
Аналогична ситуация също с два варианта бе посочена и за община Петрич. При 5 паралелки за профилираната гимназия, 4 за ПГИТ, 2 за СУ „Никола Вапцаров“ по една за СУ „Антон Попов“ и СУ – Първомай, за ПГМЕТ остават една паралелка с 19 ученици или две с по 14-15 осмокласници.
Заседанието продължи с представяне на новите специалности. Наред с тези за областта, се предлагат и 5 нови за съответната община специалности от професии: „Приложен програмист“ в VII СУ „Кузман Шапкарев“, професия „Икономист-информатик“ в СУ „Христо Ботев“ – с. Вълкосел и СУ „Св. Климент Охридски“ – с. Слащен, общ. Сатовча; професия „Организатор интернет приложения“, специалност „Електронна търговия“ – предложена от СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ – Благоевград; РПГ „Никола Стойчев“ – гр. Разлог и ПГ „Петко Р. Славейков“ – гр. Якоруда; професия „Дизайнер“ предложена от СУ „Никола Вапцаров“ – Петрич; професия „Оператор в производство на облекло от текстил“ в Техническата гимназия в Сандански. Също така бе разгледан допълнителният държавен план-прием и този след 4-и клас, който включва две паралелки с петокласници в ПМГ – Благоевград и ПМГ – Гоце Делчев.
На финала на изложението си началникът на РУО предостави на областния управител справка с броя на децата в задължителната предучилищна възраст. Шестгодишните, или бъдещите първокласници, са 2378, което с 314 по-малко в сравнение с настоящите ученици в първи клас. Съответно децата на пет години са 2480. „Апелът ми е директорите да оптимизират броя на паралелките при приема на учениците, защото това е един обективен факт, с който трябва да се съобразим, колкото и да нямаме желание“, каза в заключение Ив. Златанов.

Областният управител даде думата на присъстващите и прикани пръв да се изкаже бизнесменът Никола Зикатанов. Той коментира, че тенденцията е ясна: през две-три години децата намалявали с по 10% и след като няма ученици, то трябва да се закриват паралелки.
„По-големият въпрос, който мисля, че трябва да бъде обсъждан на подобни форуми, е не какво влиза на входа на образователната система, а какво излиза“, каза Зикатанов и изрази мнение, че трябва да има информация какво се случва с учениците след завършването на средното си образование, колко от тях се реализират по дадената професия, респективно постъпват в университет.
Малко по-късно учителка от Професионална гимназия заяви, че разполагат с информация и знаят как и къде се реализират учениците им.
Комисията пристъпи към втора точка от дневния ред – съгласуване на държавния план-прием и думата взе директорът на Земеделската гимназия в Сандански Емил Терзийски, който обясни, че иска да вземе отношение като областен председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета.
„Колеги директори поставиха проблема, който се наблюдава в Благоевград. Питат: защо на нас ни намаляват паралелките, а в областния център – не?“. Становището на областното ръководство е, че паралелките в Благоевград също трябва да бъдат намалени и да се приложи същия принцип“, заяви Е. Терзийски.
Областният управител прочете предложенията за броя на паралелките по общини и отново попита дали някой иска да вземе думата, но желаещи намаше.
С 9 гласа „за“, 2 „въздържал се“ и 1 глас „против“ комисията гласува и съгласува държавния план-прием за 2025/2026 г.
Редуцирането се отнася за по една паралелка в Езиковата, Математическата гимназия, Профилираната гимназия в Петрич и Професионалната гимназия по транспорт в Разлог. Що се касае до ПМГ „Акад. С. П. Корольов“ там, както „ Струма“ писа, бяха готови да разкрият професионална паралелка “Програмист на изкуствен интелект“. В настоящата ситуация с намаляването на паралелките от 6 на 5, предложението отпада, тоест се запазва обучението по профили.
А иначе в обобщен вид ситуацията е следната: в община Симитли приемът се редуцира от 4 на 3 паралелки. В Петрич паралелките падат от 17 на 14, в Сандански от 13 на 11, в Банско от 7 на 5, в Благоевград – 30 вместо предложените 32. С една паралелка, съответно от 3 на 2 и от 10 на 9 се редуцира приема в Хаджидимово и Разлог. В община Гърмен паралелките ще са 4 вместо 5. В Гоце Делчев 16, което е с три повече. В Струмяни и Кресна двете средни училища, които са средищни, са с по една паралелка. В Белица, Якоруда и Сатовча се запазва досегашният прием.
При максимална пълняемост от 26-ма ученици, в предлаганите 111 паралелки са осигурени места за 2886-ма осмокласници, което е с 230 повече от броя на настоящите седмокласниците. Съгласно целевите стойности, заложени от МОН, 57.58% от местата трябва да са професионална подготовка, като с предложението са постигнати 60. 87%.
План-приемът трябва да бъде защитен в Министерството на образованието и науката и в срок до 30 април утвърден от началника на РУО.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА