Наблюдава се ръст на досъдебните производства за домашно насилие. Увеличават се извършителите от женски пол. Това съобщиха от ОД на МВР – Благоевград на нарочен брифинг днес. Началник на група „Териториална полиция и контрол на общоопасните средства“ към Охранителна полиция, старши инспектор Калинка Барбутева, оповести, че за 2023 г. в Областната дирекция на Министерството на вътрешните работи са получени общо 156 заповеди за защита по Закона за домашното насилие. От тях 117 заповеди са за незабавна защита, 39 са за постоянна защита.
До края на месец октомври 2024 г. заповедите са 127, от които 105 за незабавна и 22 за постоянна защита.
С промените в Наказателния кодекс от месец август 2023 г. се наблюдава ръст в образуваните досъдебни производства за домашно насилие. За миналата година в област Благоевград са образувани общо 38 досъдебни производства, като 17 са за телесни повреди в условията на домашно насилие. За тази година производствата са 54, от които 29 за телесни повреди.
„Не е задължително извършителите на домашно насилие да са само лица от мъжки пол. Наблюдава се увеличаване броя на извършителите от женски пол, като насилието е насочено към деца и по-възрастни хора. Част от извършителите са били потърпевши на по-ранен етап. Или казано на прост език, насилието поражда насилие“, констатира старши инспектор Барбутева.
Тя съобщи, че една от основните цели е разработването на координационен механизъм на национално ниво за работа с лицата – потърпевши и извършители на домашно насилие.
„При получен сигнал полицейските служители имат различна реакция, в зависимост от ситуацията и/или инцидента, или при нарушаване на заповедта за защита. Те са длъжни да направят проверка на сигнала, но нямат право да приканват или да опитват да помиряват страните. Пристигайки на място, те разделят лицата и снемат писмени сведения. Приоритет е осигуряване безопасността на пострадалото лице, както и тази на децата, ако има такива“, разясни началникът на група „Териториална полиция и контрол на общоопасните средства“ и акцентира, че при домашно насилие пострадалите трябва незабавно да потърсят помощ на телефон 112.
Записът от обаждането се пази в рамките на две години и на по-късен етап може да послужи за доказателство. Други важни телефонни номера са: 116 111 – национална телефонна линия за деца, 0800 18676 – национална телефонна линия за пострадали от насилие, 0700 18250 – национално бюро за правна помощ.
„Домашното насилие не е личен, това е обществен проблем“, изтъкна старши инспектор Калинка Барбутева и подчерта, че именно превенцията – индивидуална и обща, е основният инструмент, с който да се въздейства на обществото, за да се разбере правилно домашното насилие.
Участие в брифинга взе и Катерина Папазова, главен юрисконсулт в дирекция „Социално подпомагане“. Тя коментира, че когато има данни за насилие над дете, се проверяват включително и анонимните сигнали.
„Сигналите могат да постъпват от различни източници, а също така и на базата на активно набиране на информация от служителите в дирекцията. След постъпване се извършва първоначална оценка на сигнала и в случай че информацията бъде потвърдена, в срок от 24 часа се свиква мултидисциплинарен екип, в който участват представители на различни институции – Районно управление на МВР, Районна прокуратура, РУО, РЗИ, училище/детска градина… Идеята е да се разработи план за подкрепящи мерки за детето и неговото семейство“, коментира К. Папазова.
В случайте, когато има пострадали дете и родител и се налага тяхното извеждане от семейството, има възможност за настаняването им в кризисен център, който се намира в Гоце Делчев. Там освен подслон жертвите могат да получат и социална, правна и психологическа подкрепа. След зададени въпроси стана ясно, че капацитетът на центъра е около 15 места и почти винаги е пълен.
„Предвижда се изграждане на кризисен център в Благоевград“, обяви главният юрисконсулт на дирекция „Социално подпомагане“.
На въпрос на репортер на „Струма“ дали има случаи на отнети родителски права за оказване на насилие на дете, К. Папазова отговори: „Не, по-скоро има на извеждане от семейна среда“.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА
ВСИЧКО Е ТАКА , НО ЗАЩО не ПИШЕТЕ И РАБОТИТЕ ЗА НАСИЛИЕТО ПОРОДЕНО ОТ ОБЩЕСТВОТО?!?! НАСИЛИЕ ПОРОДЕНИ ОТ ИСЛЯМСКИ СЕКТИ И БАНДИ, ПАРТИИ,УЧИЛИЩА,ПОЛИТИЦИ,ШЕФОВЕ НА РАБОТНИЦИ И СЛУЖИТЕЛИ КОИТО ТРАВМИРАТ ХОРАТА И МНОГО ДРУГИ ПРИМЕРИ ЗА ЗАПЛАХИ НАД ХОРА И ЗАВИСИМОСТИ…..
ВСИЧКО Е ТАКА , НО ЗАЩО не ПИШЕТЕ И РАБОТИТЕ ЗА НАСИЛИЕТО ПОРОДЕНО ОТ ОБЩЕСТВОТО?!?! НАСИЛИЕ ПОРОДЕНИ ОТ ИСЛЯМСКИ СЕКТИ И БАНДИ, ПАРТИИ,УЧИЛИЩА,ПОЛИТИЦИ,ШЕФОВЕ НА РАБОТНИЦИ И СЛУЖИТЕЛИ КОИТО ТРАВМИРАТ ХОРАТА И МНОГО ДРУГИ ПРИМЕРИ ЗА ЗАПЛАХИ НАД ХОРА И ЗАВИСИМОСТИ…..
Това е резултат от редовното им недоебаване!