56 арестувани в Турция заради публикации за земетресението в интернет

Петдесет и шестима души са били задържани в Турция заради публикации за земетресението в социалните медии. Това съобщи турската полиция, цитирана от в. „Джумхуриет“.

В рамките на правомощията, предоставени от закона, отделът за борба с киберпрестъпленията следи денонощно интернет пространството с цел борба с престъпността и престъпниците, съобщи полицията. Установени били 475 профила, от които се смята, че са направени провокативни публикации в социалните медии, свързани със земетресението, за да всяват страх и паника сред гражданите. Тази информация е била изпратена до съответните звена, като 56 души са били задържани, а 14 са били арестувани.

Правителството на президента Реджеп Тайип Ердоган в последните месеци се фокусира върху борбата с това, което нарича „дезинформация“ и въведе ново законодателство, което според управляващата партия на президента има за цел да защити обществото. Критиците обаче казват, че властите биха могли да злоупотребят със закона, за да заглушат несъгласието.



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *