Какво е кулокран и за какво се използва?

Строителните инженери непрекъснато представят нови идеи за красиви и иновативни сгради. Все по-често те са по-високи и с по-нестандартни форми. Това е предизвикателство за строителите. Поради това на мястото, където ще се издигат проектите, е оборудвано със съоръжения, оптимизиращи и значително улесняващи процесите по строителната работа. 

Като такова съоръжение се откроява кулокранът. Какво е то и за какво служи, ще разберете нататък в статията.

Кулокран – каква техника е това?

Строителната индустрия се развива с бързи темпове. Все повече нови постройки се издигат навсякъде, дори и в тесни и малки ниши. Тези фактори определят и необходимостта от кулокран. Тази подемна техника отговаря на предизвикателствата на строителните обекти, при които пространството за работа е ограничено. 

Основните компоненти на кулокрана са вертикална кула, известна като мачта, както и накланяща се стрела, въртяща се на 360 градуса. Разполага с механизъм от стоманени въжета, с които извършва вертикално движение на товара, за да го премести хоризонтално. За тази цел, кранът е оборудван и с противотежест.

Товароносимостта на крана и дължината на стрелата определят възможността за издигане на определена височина.

Изотех

Видове кулокран и приложение

При строеж на нови сгради се използват много видове машини от един тип, всяка от които – предназначена за определена операция. В зависимост от приложението и специфичните особености се открояват няколко вида кулокранове:

  1. С горно въртене

Намира широко приложение за подаването и вдигането на строителни смеси, като част от процеса по строеж на нови здания или реконструкция на вече издигнати такива. В свободностоящо положение, постига големи работни височини – над 100 метра. За тази цел техниката се фиксира към сградата, която се строи или ремонтира, посредством стоманени въжета.

  1. С триъгълна конструкция

Този вид осигурява най-голяма товароподемност на крана при най-малка маса на стрелата. По този начин, при различни товари, поведението й е лесно предвидимо. Транспортирането, монтажът и издигането са по-лесни, по-бързи и по-безопасни при силен вятър, когато са с плосък връх, поради липсата на издигнат купол с въжета. 

  1. С подвижна стрела

Използва се при строителство или ремонт на високи сгради, заобиколени от други такива. Подвижният елемент променя работния си ъгъл и радиуса, спрямо кулата. Удачно решение е, когато се налага работа на обект с няколко крана.

  1. Самоиздигащи се

Ефективен вариант при строеж или ремонт на ниски или средновисоки сгради. Отличава се с долно въртене и се разполага върху регулируеми стабилизатори, а не върху бетонни фундаменти. Стрелата бива поддържана от стоманени въжета, преминаващи от задната страна на кулата и фиксирани към противотежестта, разположена в основата. С този вид кулокранове се работи изключително лесно, с помощта на дистанционно управление, с кабелна или радио връзка. Монтажът отнема кратко време и може да се извърши от всеки, особено в съчетание със собствена хидравлична система. Самоиздигащият се вид се откроява с възможността за по-лесен транспорт в сгънато положение. За предимство се счита заемането на съвсем малка площ на строителния обект.

Съществува и промишлен кран, който обикновено върви по релси и се ползва за товаро-разтоварни цели.

Въпреки времето за транспорт и монтаж, кулокрановете са предпочитани пред автокрановете. Възможността за фиксиране към постройката, компактността, вертикалното повдигане в комбинация с хоризонтално подаване, е значително предимство. При мобилните варианти, стрелата се разполага под ъгъл, заради което е необходимо разстояние от сградата, за да може да се върти в основата си. По този начин, заеманото място на строежа е по-голямо.

От онлайн магазин Изотех съветват, при избор на конкретен вид, да се допитате за специфичните особености на това приспособление с професионалисти в областта.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *