6 партии и 3-ма кандидати за общински съветници се отказаха да жалят във ВАС избора на ОбС – Петрич, прежалиха 9600 лв. за скъпата експертиза

Партиите и кандидатите за общински съветници, които оспориха избора на ОбС – Петрич пред Административен съд – Благоевград, се отказаха да продължат съдебната битка. Никой не е подал жалба във ВАС срещу решението на съдия Саша Алексова от 15 март, с което отказа да касира вота, и то вече е влязло в сила, показа проверка на „Струма“.
Припомняме, че изборното дело бе образувано по жалби на 6 партии – „Движение напред България“, „Справедлива България обединени родолюбци – СБОР“, „Български гласъ“, „Бъдеще за родината“, „ВМРО – Българско национално движение“ и Партия на Зелените“, както и на 3-ма кандидати за общински съветници – Марио Минев от ДПС, Росен Срадков и Илияна Попова от ПП „Българска социалдемокрация – Евролевица“, като последните двама оспориха преференциалния вот само в тяхната листа.
Съдия Саша Алексова отказа да обяви за недействителен вота за ОбС – Петрич от проведените на 28.10.2023 г. местни избори с мотив липса на съществени нарушения на Изборния кодекс. Решението се базира върху скъпата експертиза, за която жалбоподателите платиха 9600 лв. на 3 вещи лица от ЮЗУ, за да направят ревизия на изборните книжа в 22 секционни избирателни комисии. Според заключението на вещите лица не се установяват несъответствия, които да водят до промяна в резултата, разпределението на мандатите между партиите и коалициите, участвали с кандидатски листи в изборите на 28.10.2023 г., както и не водят до промяна в персонализирането на мандатите, разпределени между партиите и коалициите. Съдия Алексова взе предвид и информацията от ЦИК с резултатите от проверката, извършена от ГД ГРАО, според която само 8 лица са гласували в нарушение на правилата на Изборния кодекс.
Както „Струма“ писа делото приключи на 20 февруари след 4 поредни отложени заседания по вина на вещите лица, на които не им стигнаха два месеца и половина да изготвят съдебната експертиза. В последното заседание тримата експерти – д-р Росица Георгиева, д-р Бояна Гъркова и д-р Фатима Сапунджи, представиха заключения от трите варианта на експертизи, които им бяха възложени – по основната и двете допълнителни. При първата експертиза изчисленията на вещите лица са показали, че общинската избирателна квота е била 725 гласа, при втората експертиза – 723 гласа, а при третата – 694 гласа. Последното заключение, при което общинската изборна квота пада, е след като от общия брой гласове бяха изключени тези в 4 секционни избирателни секции от проверените общо 22, в които са констатирани груби нарушения. Извадени бяха и 8-те гласа на избиратели, за които проверката на ГД ГРАО и ЦИК показа, че са гласували в нарушение на Изборния кодекс. На практика вещите лица – двама математици и един статистик от ЮЗУ, извършиха проверка на бюлетините в 22 секционни избирателни комисии, в които протоколите не са подписани или са с по един или два подписа, или пък са нанасяни множество корекции и поправки без подписи, като им бяха поставени 8 задачи. В крайна сметка вещите лица установиха разминавания от 8 гласа при действителните гласове и 15 гласа разлика при недействителните. Според крайното заключение на експертите действителните гласове в 92 секционни избирателни секции за партии са 22 892 броя. При този резултат общинската квота пада на 694 гласа, което не води до промени в броя на спечелените мандати от партии и коалиции, но има вътрешно разместване в листите. Промяна има в листата на ГЕРБ, тъй като кандидатът под №107 преминава 7% бариера. Обрат има и в листата на „Обединени земеделци“, като последният в нея под №117 Лъчезар Митрев преминава бариерата и измества водача Илия Пашов. Тези размествания обаче остават само на теория и без практическо приложение, тъй като партия „Обединени земеделци“ оттегли жалбата си, а ГЕРБ не обжалва резултатите. Кандидатът за общински съветник от листата на СБОР под №108 също прескача бариерата, но той пък е пети по резултат, а партията вкарва само четирима съветници. Това установиха трите вещи лица, като всеки от тях получи по 3200 лв. за експертизата. Така де юре бяха констатирани промени в листи за общински съветници, но де факто не бяха изпълнени, тъй като точно те не бяха сред жалбоподателите.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *