6 трика, с които да намалите преяждането по празниците

Колкото и да сте си обещавали, че този път ще е различно, вероятно усещате, че няма да можете да устоите на вкусните гозби и изобилието на празничните трапези. Но не губете инерция! Вижте как да успеете да контролирате празничното хапване:

Имайте план, ако започнете да губите контрол над порциите

Ако установите, че храненето ви е извън контрол по време на обяда, обещайте си да хапвате нискокалорични и засищащи храни на вечеря. Това могат да бъдат големи зелени салати или пък печени зеленчуци. Дори да изпускате нещата от контрол, избягвайте да си казвате: „Никога няма да се върна в правия път и няма да започна да се храня добре.“ Разбира се, че можете да го направите! Утре е нов ден. Вижте силните изкушения като знак, който може да ви помогне за разрешаване на проблема. Ако сте на гости и видите на трапезата любимите си калорични ястия, застанете далеч от масата. Потърсете някого, с когото искате да говорите, който е от другата страна на масата или в другия край на стаята. Станете, разходете се, пийте малко вода или просто проверете социалните си мрежи. 

Променете умствената си настройка

Винаги помнете, че всичко започва в ума. Планирането и репетирането на поведението ви за предизвикателни събития е сигурен начин да увеличите чувството си за контрол и спокойствие. Мислете за това какви искате да бъдете и как можете да се справите с изкушенията. Мислете за тялото, което искате да имате и за това как заслужавате да се чувствате добре в кожата си.  

Поддържайте добра емоционална форма

Всички говорим за поддържането на физическа форма. По време на празниците обаче е особено важно да се поддържате и в добра емоционална форма. Цялата допълнителна дейност около празниците – декориране, пазаруване, писане на картички – може да ви се отрази, правейки ви изтощени и изнервени. Това увеличава стреса, създавайки порочен кръг. Предотвратете стреса и умората, като се наспивате добре и се придържате към рутинните си тренировки. Отделете поне 30 минути за движение всеки ден – дори и да са разделени на 10-минутни кратки „тренировки“. Когато сте например на пазар, направете няколко „обиколки“, преди да започнете да правите покупките си. Редовните упражнения и многото сън могат да подобрят не само енергията ви, но и настроението ви.

Намерете алтернативни начини да „храните“ чувствата си

Може да изглежда, че придържането към диета предлага решение за ограничаване на емоционалното хранене. Ограничаващото естество на диетите често затруднява хората, които нямат съзнателен контрол върху хранителните си навици. За да спрете емоционалното хранене, трябва да намерите алтернативи за постигане на емоционално удовлетворение. Когато емоциите поемат хранителния процес, незабавното отплащане с храна не е правилният отговор. Може да отстраните чувството на депресия или самота, като се обадите на близък приятел или роднина. Облекчаването на тревожните чувства със стрес топка или вземането на гореща вана е по-добра алтернатива на отдаването на чувствата и неконтролираното хранене. Когато желанието за ядене се появи внезапно, отделете пет минути, преди да се поддадете на желанието си. Отделянето дори и на секунда, може да ви позволи да направите по-добър избор. 

Знайте кои са вашите храни „тригери“

Определянето на това кои храни могат да предизвикат преяждане и избягването им може да ви помогне за намаляване на шансовете за преяждане. Например ако има вероятност сладоледът да предизвика преяждане или епизод на преяждане, добра идея е да спрете да го държите във фризера. Колкото по-трудно е да получите достъп до нещо, толкова по-малка е вероятността да преядете с тази храна. Приготвянето на здравословни варианти като нарязана ябълка с фъстъчено масло, хумус и зеленчуци може да насърчи вашият по-добър избор на храна през целия ден. Друг полезен съвет е да държите нездравословни закуски като чипс, бонбони и бисквитки далеч от погледа, така че да не се появи желание да вземете една шепа, когато минавате покрай тях.

Не си забранявайте всички любими храни

Ограничителните модели на хранене, които елиминират много от любимите ви храни, могат да ви накарат да се почувствате лишени, което потенциално ще ви доведе до преяждане със забранени лакомства. Диетите, които се концентрират върху цели, непреработени храни, винаги са най-добри, но отделянето на място в режима ви за случайни лакомства е напълно здравословно. Да се закълнат, че никога повече няма да изядат топка сладолед, парче пица или парче шоколад не е реалистично за повечето хора.

Въпреки това, в случай на пристрастяване към храна, на човек може да се наложи да се въздържа завинаги от храни, които предизвикват неконтролируемо преяждане. Съсредоточете се върху осигуряването на тялото си на предимно здравословна, питателна храна, като същевременно си давате свободата да се насладите наистина на някое лакомство от време на време.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *