Посяхме семената, чиито плодове ще дадат икономически тласък на общината през следващите години
– Г-н Стоянов, съвсем скоро Благоевград ще бъде изправен пред избори за кмет. Вие бяхте сред първите, които заявихте, че ще се явите като независим кандидат. Кое Ви провокира отново да се впуснете в кметската надпревара?
– Управлението на община Благоевград за половината мандат, в който я ръководех, накратко бих го определил като време на множество кризи. Беше изключително тежък период, свързан с предизвикателства, породени от всички последствия от Ковид пандемията, липсата на стабилна държава, липсата на бюджет, рецесия… При встъпването ми в длъжност поех община в нестабилно икономическо състояние – натрупани през годините дългове, наложени финансови корекции по европейски проекти и т.н.
Ситуацията обаче ме мобилизира и си поставих приоритетната цел за краткото време, с което разполагам, да стабилизирам общината и да положа основите за бъдещето й развитие. За някои може да звучи нескромно, но смятам, че успях да го постигна.
Колкото до провокацията отново да се включа в кметските избори, това е ангажиментът, който съм поел пред жителите на нашата община преди 2 г. Смятам, че когато човек започне нещо, има морално задължение към обществото да го довърши, обратното означава да подведеш хората, които са ти повярвали и те подкрепят, с оправданието, че не си имал достатъчно време.
Длъжен съм да довърша започнатото, поставих основите на много стратегически проекти и предстои те да бъдат реализирани и надградени.
– Кои стратегически проекти визирате?
– Още по време на предизборната ми кампания преди 2 г. обявих приоритетите ми за развитие на общината и болшинството ми се довери. Аз вярвам, че човек трябва да бъде открит и почтен с хората около себе си не само като кмет, но и като човек, и с тези, които те подкрепят, и с тези, които по една или друга причина не те харесват. Затова още в началото не скрих, че целите, които съм си поставил за развитието на Благоевград, не могат да бъдат постигнати за две години, защото говорим за проекти, които определят бъдещето на областния център най-малко за 50-60 години напред. Важно е човек да бъде реалист и аз не излъгах никого с обещания за чудеса в кратки срокове, точно обратното, казах, че за реализирането на тези проекти са необходими поне 7-8 години.
Всички сме наясно, че един от основните проблеми за Благоевград е липсата на работни места, факт, породен от неправилни действия или бездействие в продължение на много години. С усилията, които положихме през изминалите 2 г., съм категоричен, че сме на път да разрешим този толкова болезнен проблем с изграждането на индустриален парк. Горд съм, че тази моя цел въпреки условията на криза, в която я започнахме, е пред финализиране и сме съвсем близо до осигуряване на финансиране. С изграждането на този стратегически обект край АМ “Струма” в района на с. Зелен дол Благоевград ще се превърне в център за привличане на инвеститори. С екипа ми не спряхме дотук! За кратко време успяхме да направим възможно изграждането на високотехнологичен зелен индустриален парк. С осъществяването на идеята в областния център на Пиринско ще се създадат условия за привличане на надеждни инвеститори, реализиращи своята дейност основно в IT сектора. Изграждането на високотехнологичен парк е изключителен, знаков акт, който няма аналог за Благоевград от началото на демокрацията. Убеден съм, че той ще даде много сериозен тласък на местната икономика. Освен това ще спомогне за механичния прираст на населението, защото много от компаниите в световен мащаб търсят възможност за релокация. В IT сектора работят предимно млади хора, много от тях предпочитат да живеят извън столицата, на място, което предлага спокойствие и перспективи. Чрез високотехнологичния парк ние със сигурност ще можем да отговорим на тези очаквания. Концепцията за създаване на High-Tech Blagoevgrad разработихме на база направени проучвания, проведени форуми и многократни срещи между мен и представители на високотехнологични компании, и те декларират готовност да инвестират в Благоевград.
Друг основен приоритет, на който заложихме, е развитието на туризма в местността Бодрост, в частност ски център „Картала“ и превръщането му в целогодишна туристическа дестинация. Там съвместно с частен инвеститор работим за развитието на модерни ски писти и съоръжения, обновяване на легловата база, изграждане на атракциони, които със съществуващите велописти да отговарят на световните тенденции за зимен и летен туризъм.
За малкото време, с което разполагах, доказах, че има начин минералната вода, едно от най-големите природни богатства за Благоевград, да се ползва разумно от всички. Това е възможно с реализиране на идеята за изграждане на модерен аквапарк, който може да превърне града в предпочитана спа дестинация. Намерихме лостовете и възможност за реализиране на тази идея, но за съжаление имаше хора, които попречиха тя да се случи. Въпреки това съм убеден, че каузата не е загубена и че рано или късно жителите на Благоевград ще имат своя модерен плаж и място за пълноценна почивка и възстановяване.
– Липсата на достатъчно паркинги и недобре регулираното движение на МПС са сериозен проблем, от който страдат както благоевградчани, така и гостите на града, защо като кмет не намерихте начин да го решите?
– Не сме стояли със скръстени ръце и направихме сериозни стъпки, които ще разрешат още в близките месеци този проблем. Основно залагам на стимулирането да се ползва общественият градски транспорт, който стана още по-удобен с въвеждането на информационната система за движение на автобусите, електронните табла на всяка спирка и мобилното приложение, което всеки може да инсталира на телефона си или да ползва през новия сайт на общината. Разкриването на нова електробусна линия, свързваща кв. „Грамада“ с Плажа, също е стъпка в тази посока. Смятам да проведем широк обществен дебат за нуждата от цялостна транспортна схема в общината, знаете, че съм привърженик на пряката демокрация и мнението на отделния човек по дадена обществена тема е изключително важно за мен.
Създаване на безопасни условия и стимулирането на придвижването с велосипеди и движението пеш също ще намали струпването на автомобили в централна градска част. Да не забравяме, че предстои изграждането на паркинг пред едно от големите лечебни заведения в областния център – болница ПУЛС, който ще обслужва и пациентите на поликиниката. Общинските съветници направиха нужното и вече са издадени голяма част от документите, необходими за започване на строителството.
Като говорим за пътна инфраструктура, не мога да прескоча може би най-мащабния проект, който като кмет за по-малко от 2 г. изведох от начало до край и това е улица „Промишлена“. Тази пътна артерия жителите на Благоевград чакат няколко десетилетия и тя вече се реализира благодарение изцяло на усилията ми и тези на екипа ми. Всички знаем, че „Промишлена” не е обикновена улица, защото тя ще промени инфраструктурата на целия град. Освен че ще свърже квартал „Еленово” с квартал „Струмско” и с промишлената зона, тя ще разтовари ул. „Джеймс Баучер” и ще отвори възможност за изграждане на голям паркинг покрай оградата на казармата на ул. „Александър Стамболийски”. За изграждането на ул. „Промишлена“ отдавна се говореше, дори имаше поставени информационни табели от предишни кметове, затова първата ми работа като влязох в кметския кабинет бе да проверя проектната готовност за изграждането й и да продължа започнатото. Оказа се, че няма какво да продължа, а подготовката е нулева, не само нямаше разрешение за строеж, но дори не бяха приключени и процедурите по ЗУТ. Амбицирахме се да я реализираме на всяка цена и на 8 юни 2022 г. главният архитект на община Благоевград издаде строително разрешение. Въпреки финансовата и политическа криза 2 г. не спрях да търся финансиране за мащабния обект и на 20 юли 2022 г. (навръх Илинден), Министерски съвет ни отпусна средства за строителството. Точно година по-късно, отново на 20 юли, стартирахме и реалното строителство. В долната си част улица „Промишлена“ ще се свързва с останалите чрез кръгово кръстовище, а бул. „Димитър Солунски“ ще бъде разширен с обособяване на четири платна по цялото продължение до ЮЗУ. Цялостният проект е почти готов и включва изграждане и на надлез при кв. „Грамада“, който ще бъде свързан с кръгово кръстовище при I УК на ЮЗУ и по този начин трафикът ще бъде значително облекчен.
– Каква е концепцията Ви за регулиране на процесите на застрояване в града и в селата, от години в общината има хаос в това отношение?
– Предложенията за частични изменения на Общия устройствен план ощетяват градоустройството на Благоевград, а оттам и хората, които живеят в общината. Смятам, че е време тази порочна практика да бъде спряна и с екипа ми определено имаме заслуги в тази посока и значителен брой преписки с подобни искания бяха отказани. Крайно наложително е да се възложи изработването на нов Общ устройствен план отделно за самия град, както и да се измени сега действащият за цялата община, и аз вече търся необходимото финансиране. Дълбокото ми убеждение е, че ако се правят промени на ОУП, те трябва да бъдат обосновани с наистина широк обществен ефект, както между другото гласи и законът.
– Ремонтът на открития пазар и новата му визия бе силно дискутирана тема в социалните мрежи заради цената и времето, което отне…
– Така е, но чакането си струваше. Хубавите неща имат цена, а този пазар вече е покрит и се отличава с модерна архитектура и атрактивна визия. Сега условията и за търговците и производители на селскостопанска продукция, и за клиентите са несравнимо по-добри. Пространството е с безплатен wi-fi, поставихме нови пейки за отдих, направихме чешма за питейни нужди, озеленихме района и го превърнахме в парково пространство. Може би не всички са разбрали, че там има интегрирана озвучителна система за релакс, инсталирана е система за видеонаблюдение, която ще обезпечава денонощната сигурност и охрана на съоръжението. За да бъде завършен видът на пазара, изградихме съвременно комбинирано покривно осветление чрез естествена светлина и енергоефективни осветителни тела. Освен място за търговска дейност, пространството вече може да се ползва за много и различни културни събития , както се прави в много европейски градове.
До пазара предстои да се построи и нов православен храм, имотът е прехвърлен на митрополията и очакваме всеки момент от църковното настоятелство да внесат в общината самия проект, за да дадем строително разрешение. Цялата зона край реката ще придобие завършен вид с обособяване на нови зелени пространства по протежението на отсрещната страна срещу пазара. Предстои да премахнем незаконните постройки, допуснати там през годините.
– Ще се освети ли главен път Е-79 в зоната на Благоевград? Обявихте го преди половин година, но още нищо не се прави…
– Напротив, поръчката е възложена на общинската фирма „Биострой“ и е въпрос на дни да започне работата. От АПИ само чакаме един документ и стартираме. След години, потънал в тъмнина, участъкът от Антените до Полигона ще грейне, а това ще предотврати, сигурен съм, много инциденти, които се случват в района. Участъкът всъщност е лицето и входът на града и новото осветление ще е модерно, изградено с фотоволтаична система.
Когато всъпих в длъжност, осветлението и в Благоевград, и по селата не беше в добро състояние. Малко по малко започнахме да подменяме осветителни тела, от които нямаше особена полза, осветихме места, на които никога не е имало осветление. Сериозни усилия в тази посока полагат служителите на ОП „Благоевград строй ремонт“, за което им благодаря. Като показателен пример ще посоча, че намерихме средства да осветим ключовата отсечка към парк „Бачиново“. Години наред по нея нямаше нито една работеща улична лампа, което създаваше предпоставки за пътнотранспортни произшествия в тъмната част на денонощието. Участъкът вече е с модерно енергоспестяващо осветление.
На финала е и обществена поръчка за поставяне на светодиодни LED осветителни тела по булевардите „Пейо Яворов и „Васил Левски“ и в кварталите „Струмско“, „Еленово“, „Ален мак“, „Орлова чука“ и „Грамада“, както и в селата Изгрев, Бело поле, Рилци, Селище, Еленово и Церово.
– Родителите в кв. „Освобождение“ от години страдат от липсата на детска градина в района. Няколко управници преди Вас обясняваха, че там няма подходящ общински терен, но Вие им дадохте надежда. Какво е развитието по темата?
– Едно от нещата върху, които работя приоритетно, е изграждането на две нови детски градини, едната в кв. „Освобождение“, а другата в жк „Ален мак“. Вече голяма част от процедурите, предвидени в закона, са извървени, необходимо е още малко време да приключим с всички.
Ако бъда преизбран, в следващия мандат ще довърша започнатото и двете детски градини ще са факт. Само ще вметна, че за да се случи това, успяхме да спасим около 7 млн. лева, отпуснати целево от държавата. При встъпването ми в длъжност заварих проведени обществени поръчки и сключени договори за строителство на три детски заведения, но на избраните петна това бе невъзможно да се случи заради несъответствие със стандартите. Наложи се спешно да търсим алтернативни локации и министърът на образованието одобри промените. Предстои преотреждане на имотите, проектиране, обявяване на обществени поръчки и строителство.
Ангажиментът, който поемам, е в рамките на следващия мандат да осигуря самостоятелна сграда за една от гимназиите – ЕГ или ПМГ, които в момента ползват обща. Сградата на бившия междуучилищен център по трудово обучение предстои да се реновира в модерен младежки център. Осигурили сме финансирането и остава да довършим процедурата за избор на изпълнител. Като говорим за образование, в актива на екипа ми е и предстоящото обновяване на обсерваторията в парк „Ловен дом”.
В голяма част от училищата ще подобрим материалната база и ще решим основния проблем за ПГТЛП „Гоце Делчев“ с липсата на двор, като сме в процес на договаряне за закупуване на терен от частни лица.
– Здравеопазването в общините в голяма степен зависи от държавата, но и когато кметът има отношение, може много да направи в полза на жителите в тази посока. Заварихте общинската онкоболница в извънредно тежко финансово състояние и с натрупани огромни дългове. Как се справихте и успяхте да „вдигнете на крака“ Специализираната болница за активно лечение „Св. Мина“?
– При встъпването ми в длъжност една от целите, които си поставих, бе да спра порочни практики и да разбия създадени обръчи от зависимости. Онкоболницата беше във финансов колапс и една от причините, които констатирахме при направен одит бе, че през годините лица на ръководни длъжности са присвоявали пари за сметка на пациентите. От сметките липсваха над 200 хил. лева, които вместо за разплащане към фармацевтични кампании, са теглени от бившия главен счетоводител на СБАЛО. За да спра движението стремглаво надолу на лечебното заведение, предложих на Общински съвет смяна на управителя и с този ход поставихме началото на процеса на реанимиране на СБАЛО „Св. Мина“.
За две години ремонтирахме покрива, който течеше, подменихме дограмата, ремонирахме кабинети, болнични стаи, осигурихме жизненоважна за пациентите апаратура.
Вчера в експлоатация бе въведен ново поколение, надежден линеен ускорител за лъчетерапия. Апаратът е предназначен за облъчване на злокачествени образувания и метастази както преди операция, така и следоперативно, като може да се комбинира и с курс по химиотерапия.
Едно от основните предимства на апарата е, че щади здравите тъкани в тялото. Важно за пациентите е, че ще могат да преминават през лъчетерапия за по-кратко време заради съвременните характеристики на уреда за лечение. Линейният ускорител е единствен по рода си в цяла Югозападна България и с него ще бъдат лекувани пациенти от областите Благоевград, Кюстендил, Перник, София и др.
Много съм горд, че общинската онкоболница успя да получи акредитация за обучение на млади кадри, което на практика ще помогне за решаването на един от най-сериозните проблеми и в сферата на здравеопазването – липсата на медицински кадри.
През следващия мандат предстои разширяване и надграждане на общинското здравеопазване с обособяване на нови отделения в СБАЛО „Св. Мина“, което ще даде още една възможност за избор на място за лечение за жителите на нашата и на съседните общини и области.
Изключително важно за благоевградчани е, че успяхме да решим сериозния проблем с липсата на нощна аптека, като се споразумяхме за разкриване на нощно гише с общинска дотация. Така гарантирахме на хората спокойствие, че по всяко време на денонощието ще бъдат обслужени и консултирани от фармацевт.
– Споменахте преди малко предстоящо обновяване на обсерваторията на парк „Ловен дом”, където тя се намира, е изключително занемарен през последните десетилетия. Какви са идеите Ви да го върнете отново на благоевградчани?
– Ремонтът на астрономическата обсерватория е първата стъпка от една мащабна проектна идея за цялата паркова зона. Идеята за възраждане на емблематичната сграда представих наскоро на заседание на Стратегическия борд по програмата за трансгранично сътрудничество между България и Северна Македония, на който съм съпредседател, а и тя получи най-висока оценка от членовете на борда. Ще направя леко отклонение, но присъствието ми в този борд, както и в Комитета на регионите, където съм с право на глас за целия Югозападен регион, в това число и София, и председателството ми на УС на Рило-Пиринския туристически регион, който обединява 23 общини, са редица възможности, които общината получава понякога по право, а това е изключително ценно.
Обсерваторията ще се преобразува в Дигитален планетариум, който ще се превърне в атрактивен туристически център. В сградата ще има изложбени и лекционни зали, откритите пространства ще се използват за конференции, образователни събития, космически и високотехнологични изследователски проекти и културни събития. Ще се закупи необходимото оборудване за планетариума, нов телескоп, астрономически бинокъл, който ще бъде монтиран на терасата и др. Ще изградим и малък амфитеатър за събития на открито. Ще има рампа и външен панорамен асансьор. Ще се създаде и водна атракция – звезден диск от черен гранит с изображения на зодиите – планетариум. На откритата тераса ще бъде обособена наблюдателна площадка „Звездно небе“, която ще даде възможност за наблюдение от телескоп и астрономически бинокъл.
Освен това ще обновим и алеята, която свързва сградата на обсерваторията и зоопарка в Благоевград. Ще се ремонтира настилката, ще се оформят и кътове за отдих. Табели с код ще дават информация за различните видове дървета, птици и други животни в парка и начините за тяхното опазване. По цялата алея ще бъде изградено екологично осветление.
Предстои и цялостно реновиране на зоопарка, ведно с ботаническата градина. То е заложено в Плана за интегрирано развитие на общината (ПИРО), като дейностите ще стартират, след като започне усвояването на средства от европейските фондове.
– Възрожденският квартал „Вароша“ също „плаче“ за ремонт, много от къщите са с протекли покриви, но за тях все не стигат пари и те се рушат…
– Старинният квартал е с огромен потенциал за развитие на туризма , изкуствата и старите занаяти и вече сме разработили мащабен проект, по който очакваме финансиране.
– Какво още предстои да се случи през следващите години в Благоевград, ако получите доверието на избирателите?
– През следващия мандат ще продължи санирането на жилищни сгради. Благоевград бе сред първите общини, които направи сериозна организация и съдейства с всичко необходимо на сдруженията, за да подготвят и входират съответната документация за енергийна ефективност по Плана за възстановяване и устойчивост. Обработихме ги и ги и подадохме в срок, предстои оценката на национално ниво. Изключително съм благодарен на жителите, които се включиха активно в тази програма, тъй като основната тежест падна върху тях. Общинската администрация може да подпомага, но без инициативата от гражданите няма как да се реализират проектите.
През следващия мандат ще ремонтираме сградата на Градска художествена галерия, средище не само на художници и хора на изкуството, но и на огромната публика ценители. Предстои да санираме и закрития плувен басейн.
Невидими за гражданите остават усилията и ежедневната работа на общинска администрация за подобряване на качеството на живот и сигурността на хората. Благодарение на усилията на ОП „Озеленяване“ почистихме основно коритото на река Благоевградска Бистрица, премахнахме саморасли храсти и дървета по продължение на дерето при с. Рилци, в момента почистваме и Струмско дере, както и дерето на реката в с. Зелен дол.
Събраният дървен материал даряваме на хора от уязвимите групи по въведена от нас процедура.
– Когато говорим за сигурността на хората, няма как да подминем видеонаблюдението. Какво се прави за подобряването му?
– Разширяване на обхвата на системата и подобряваме качеството. Към момента видеонаблюдението в Благоевград се осъществява от повече от 300 камери. Предвижда се техният брой да се удвои. В селата ще бъдат поставени камери на входно-изходни точки, както и в централните зони, като една от целите е да се ограничат посегателства и вандалски прояви. Още камери ще бъдат монтирани и в пешеходната зона, както и в широкия център на Благоевград.
– Живеем в свят, в който необходимостта от дигитализиране на услугите се усеща все повече и повече. Какво направихте като кмет в тази посока през този половин мандат?
– Благоевград се превръща в модерна дигитална община и неслучайно през 2022 г. получихме наградата в категория Smart city в националния конкурс „Кмет на годината“.
През годините са пропуснати много възможности, в резултата на което Благоевград сериозно бе изостанал по отношение на дигитализацията.
За щастие, с бързи темпове успяхме да наваксаме, а това е особено важно, защото все по-глобалният свят налага необходимостта човек да бъде гъвкав, мобилен, да има възможност да ползва публичните услуги на администрацията по всяко време, независимо къде се намира.
Създадохме електронна система за кандидатстване за детските градини и ясли на територията на община Благоевград и това в огромна степен улесни родителите и спести неудобството да се редят на опашки пред детските заведения от малките часове на денонощието, за да запишат детето си в детско заведение.
Друго сериозно постижение, с което аз и моят екип се гордеем, е новоразработената социална платформа. Чрез нея съвсем скоро жителите на Благоевград ще могат да подават документи по електронен път за ползване на социалните услуги, предлагани от общината. Нововъведението ще позволява на всеки желаещ да се запознае в детайли с различните възможности в помощ на нуждаещи се.
Създадохме и нов сайт на Община Благоевград, който бе представен преди ден. Говорим за изключително модерен продукт, чрез който жителите и гостите а Благоевград могат да достигат до необходимата им информация много по-лесно, защото вече тя е много по-достъпна.
В Благоевград вече можем да се похвалим с електронни табла, монтирани на всички спирки в града, снабдени със система, даваща точна и ясна информация за разписанието и движението на автобусите по минути. Те имат и гласова система за незрящите хора. Освен това разработихме нова информационна система за управление на градския транспорт и мобилно приложение, чрез което гражданите и гостите на областния център ще имат възможност да се информират в реално време за трафика, да изберат маршрут и начин за придвижване от точка до точка по автобусните линии. На разположение на хората е и нов уеб сайт, съдържащ информация за обществения транспорт.
Това са само част от нещата, които успяхме да постигнем в рамките само на две години по отношение на дигитализацията.
– Благоевград е сред общините в страната с много добре развити социални услуги, успявате ли да ги надградите и как?
– Благоевград е изключително социална община. Имаме огромен набор от услуги, ориентирани към хора в неравностойно поведение, и изпълняваме множество проекти. За щастие, през последните две години успяхме да подобрим много от нещата в тази посока. Говоря за подобряване на материална база, закупуване на ново оборудваме и автомобили за повишаване на качеството на услугите и т.н.
Ако хората ми гласуват доверие, съвсем скоро ще започнем изграждането на нова сграда към Дома за стари хора в Благоевград в квартал „Струмско“, защото интересът към услугата е огромен. Предвижда се новите стаи да са за самостоятелно полвзане или най-много за двама обитатели. Капацитетът на Дом за стари хора „Света Петка“ е 87 души, а в новата сграда ще можем да настаним още 25 лица. Ще направим по-голяма зала за кинезитерапия, в която ще има повече уреди, ще изградим ново гладачно помещение, както и помещение за съхранение на бельото. В старата постройка пък ще обособим два апартамента. В тях ще се настаняват съпрузи, които да са в близка до домашната среда и ще разполагат със спалня, кухня и трапезария.
– Благоевград като цяло е млад град, в него живеят много деца и младежи. В тази връзка какво прави Община Благоевград по отношение грижата за спорта, нещо изключително важно за тези възрастови групи?
– Изграждането на две нови мултифункционални игрища е на първо място в плановете ми, теренът е набелязан и стартираме процедурите.
За материално-техническата спортна база на територията на Благоевград полагаме непрекъсната грижа. Обновяваме зали, терени, подменяме уреди. Тази година увеличихме почти двойно средствата, с които подпомагаме дейността на спортните клубове. Не деля спортовете, считам, че не е редно един да е с приоритет пред друг, затова се стремя да подпомагаме с каквото можем всички клубове, регистрирани на територията на общината.
– На прага на местните избори какво искате да кажете на хората, на избирателите в община Благоевград?
– Каквито и идеи да споделяме, независимо от различията ни понякога, убеден съм, че нашата обща кауза е Благоевград, неговото развитие и просперитет. Затова бих призовал хората да бъдат активни, да вярват и да работим заедно за едно по-добро бъдеще на нашата община. Истината е, че в последно време се налага тенденция за изместване на фокуса от реалните действия към критикуване и даването на идеи в социалните мрежи. Смятам, че по този начин не можем да променим нещата към по-добро. За да има реални резултати, е необходимо всички ние да излезем от зоната на комфорт и да дадем своя реален принос за Благоевград.
Аз залагам на обективните, истински изпълнимите неща! Вярвам, че хората извън фейсбук споделят тази философия!
Затова нека обединим усилията си!
Имам визия за развитие на Благоевград, поставих здрави основи, посях семената, които в следващите години ще дадат своите плодове за благото на всеки отделен човек. Вярвам, че ще получа подкрепата, за да завършим жизненоважни процеси за развитие на общината.
За мен кметският стол не е на всяка цена и нямам самоцел да управлявам. Движещата ме цел е да видим Благоевград на картата на развитите градове в България. Първите крачки са направени, ще извървим заедно и останалия път, защото Благоевград е на хората!