
Зам. министрите на земеделието Иван Капитанов и Янислав Янчев ще посетят пострадали от измръзване овощни градини в област Кюстендил. Те ще започнат посещението си в понеделник от село Коняво, където ще огледат градините, пострадали от измръзвания и слани вследствие на ниските температури, отчетени през месец април.
„Тази година отново за 24 май череши от Кюстендилско няма да има на пазара, възможно е да има в районите около Петрич и Сандански, ако не са измръзнали”, потвърди Димитър Сотиров от Института по земеделие в Кюстендил. „Студовете успяха да унищожат цъфналите плодни дървета, в т.ч. черешите. Тази година повечето овощари няма да реализират реколтата си от череши, не е добро качеството на оцелелите плодове”, добави Сотиров.
„Въпреки загубите грижите за овошките продължават, препоръчително е черешата да се подрязва ежегодно през пролетта или есента, да бъдат подхранвани дърветата, за това може да се използват различни торове”, каза още Димитър Сотиров.
Според него трудно ще се намират берачи да прибират oстаналите на места череши от короните на дърветата. Въпреки лошата година черешопроизводителите не се отказват, защото за много от тях това е основен поминък и разчитат на черешите.
Вече са подадени 617 заявления за обезщетения за измръзнали овощия от земеделски производители от Кюстендилско. Те са за около 220 декара площи, които ще бъдат проверени от експертни комисии, за да се установят конкретните щети за всяка от градините. Плододаващите масиви в региона са около 25 хил. декара. До 15 април пък беше в сила извънредното положение заради ниските температури, слани и студове в района в периода 8-10 април.
На среща в МЗХ беше договорено земеделските стопани да получат обезщетение в размер до 80% от технологичната карта – т.е. от размера по средномесечните разходи за обработка и поддържане на овощните масиви, независимо от това дали имат сключена застраховка.
ГЕРГАНА ИВАНОВА