Грипът засяга различни органи и системи в организма. Най-често се заразяват децата и възрастните. Ако заболелият няма ваксина, може да си приложи някой от ефективните препарати. Колкото по-рано започне техният прием, толкова по-ефикасен ще е резултатът – най-добре в първите 48 часа. Така може да очакваме бързо пресичане на симптоматиката. Това заяви инфекционистът д-р Трифон Вълков в ефира на NOVA NEWS.
„Грипът е единственото заболяване, при което може да се посочи дори часът на разболяване. Тогава е отчетена първата болестна проява. В рамките на едно денонощие човек може да развие всички симптоми. Всичко започва много остро – със суха, мъчителна кашлица“, заяви той.
Според него грипът протича по обичайния начин.
„Надяваме се да са по-малко пациентите със сериозни оплаквания и хоспитализираните. Противогрипната ваксина много помага за това, макар да не осигурява 100% имунитет. Очакваме оплакванията да са по-леки като тежест и интензитет. За 10-14 дни след имунизация се изработват антитела. Има резон да се постави ваксина преди началото на грипната епидемия“, коментира медикът.
Относно заразяването с морбили д-р Вълков заяви, че това е остър вирус.
„Това е една от шарките, която се характеризира с висока степен на заразност; целотелесна инфекция, протичаща в три стадия. Често се стига до усложнения. Някои от тях се наблюдават и 10-15 години след преболедуване. Проблемът може да бъде решен с масова ваксинация. Вирусът не е високо изменчив. Двете дози от ваксината срещу него се поставят на възраст 13 месеца и 12 години. Около 12-14 години след имунизацията 20% от хората, които не са се срещали с инфекцията, може да се разболеят от морбили“, заяви той.
Общопрактикуващият лекар Гергана Николова даде съвет, когато хората имат температура и не се чувстват добре, да си направят тест за COVID и грип и да отидат на лекар.
„Не пийте антибиотика, който сте пили при предното ви боледуване, който ви е изостанал или който ви е препоръчал съседът от горния етаж, защото му е подействал добре”, призова докторът.
„Грип има, януари е, нормално е. За нас това е част от ежедневието, не го приемаме като края на света. Затова казваме и на пациентите да са по-спокойни. След пандемията хората станаха по-чувствителни и се страхуват. От друга страна, продължава самолечението. Дойде пациент, който беше пил 5 дни антибиотик без подобрение. На теста излезе грип А”, поясни тя.
По думите ѝ симптомите на грипа са висока температура, болка в мускулите, ставите и гърлото, главоболие и суха дразнеща кашлица.
„Няма чак толкова пневмонии, колкото е имало в предходни години”, каза още д-р Николова.