Топените китки – живата гергьовденска традиция в Добринище (СНИМКИ и ВИДЕО)

Навръх Гергьовден и тази година в планинското градче Добринище спазиха традицията и пресъздадоха уникалния древен ритуал „топене на китки“. Традицията е оцеляла през вековете, предавайки се от поколение на поколение.

Всяка от четирите махали – „Бунаре”, Шебелица”, „Вабело” и „ Белия рид” извърши ритуала в навечерието на празника на 5 май.

Всички момичета и жени си приготвят китките вечерта преди Гергьовден, като им слагат специален нишан – така му казват, от цветен конец или мъниста, за да може да си ги познаят. Китките се потапят в голям кален съд, наречен по добринишки „чьуп”. След като всички моми и жени си натопят китките задължително кюповете се слагат в къща, където има неомъжена девойка и трябва да престоят в градината под някакво друго цвете, например под роза.

Рано сутринта на Гергьовден, преди изгрев слънце, всички жители, пременени в пъстри традиционни носии, се събраха по махали за ритуала „Вадене на китки“. Преди ритуалът да започне, млади и стари се търкаляха в тревата със сутрешна роса, за да са здрави и да имат късмет.

Жените и момите се наредиха около кюпа с гергьовденски китки. Младо момиче вадеше една по една китките, а в това време жените пееха специална гергьовденска песен. За всяка китка имаше наречена част от песента, по която се предсказва какъв ще е късметът на собственичката й.

След обичая по ваденето на китките се изви кръшно хоро, с което всяка махала се отправи към центъра. По пътя добринищени спряха на мегдана пред църквата, за да запалят свещи за здраве.


Така всички махали се събраха на центъра, където заедно пресъздадоха ритуала „Вадене на китки”. Кулминацията бе общо хоро на всички жители и гости на планинското градче. Вижте във ВИДЕО1 и ВИДЕО2.

Гергьовден е магия в Добринище. Трудно заспиваш в нощта преди празника, защото нямаш търпение зората да пукне, да сложиш фустана, ушит от баба ти преди 50 години, кошулата и прескутника, везани за този празник от майка ти. Във всеки детайл е вложена любов и красота. Рано отиваш да си вземеш китката с нишан и слушаш наричането на бабите за здраве, любов, късмет……. Около теб е пълно с хора, облечени в носии. И душата ти прелива от благодарност, че старите са я създали и предали, а младите са тук с усещане за смисъл от традицията. Нека бъде светлина!“, сподели Магдалена Валова от Добринище.


Областният управител Мария Димова, народният представител от ПП-ДБ Христо Даскалов и общинските съветници Десислава Кехайова и Елена Караджова бяха гости на празника на града.

Надежда Дамянова

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *