67.4 млн. лв. е рамката на бюджета на община Сандански за настоящата календарна година. Това е с 5 млн. лв. увеличение в сравнение с предходната 2023 г. Тази година в общинската хазна постъпват рекордните 12 милиона лева от държавата за цялостен ремонт на ВиК мрежата на улиците “Воден”, “Св.св. Козма и Дамян”, „Св.св. Кирил и Методий” до врътката на улица “Васил Левски” и до “Христо Смирненски”. Това означава, че предстои да бъде направен цялостен ремонт и на пътна настилка, каза зам. кметът Благой Дончев. Той допълни, че такъв ремонт не е правен през последните 30 години, а водопроводната и каналната мрежа в града са изградени преди 60 години и затова напоследък често аварират. Дончев поясни, че причината да не се отпускат средства на общината за ремонт на водопроводната и канална мрежа е, че Сандански не е член във ВиК асоциацията.
5-те милиона лева завишение на тазгодишния бюджет всъщност идват от държавната субсидия за делегирани дейности. Към новия бюджет се добавя и преходен остатък от субсидията за капиталови разходи в размер на 440 000 лв. и от делегираните от държавата дейности в размер на 2.7 млн.лв., съобщи директорът на дирекция “Финанси” Вергиния Йорданова. Тези цифри бяха изнесени вчера по време на публично обсъждане на бюджет 2024. В залата присъстваха и кметовете на населените места в община Сандански, които настояваха и селата да бъдат включени в капиталови разходи – ремонти на улици, средства за културни и спортни събития. Кметът на Петрово Иван Атанасов сподели, че ще настоява да бъдат отпуснати пари за ремонт на една улица, както и за културния календар, за фестивала “Песни от извора”, който се посещава и от жители на общините Петрич, Струмяни, Кресна, Гоце Делчев.
Павел Пъхнев, кмет на най-голямото село в общината – Склаве, се похвали, че е спечелил проект за подмяна на водопроводната мрежа. “Субсидията е 7 милиона лева, като тази година ще бъдат похарчени половината от средствата, а през следващата останалата част. Очаквам да бъдат заложени средства за текущи ремонти на улици”, каза П. Пъхнев.
Александър Мицев, кмет на кметство Джигурово, настоява да бъдат отпуснати пари за асфалтиране на улиците. Секретарят на с. Лешница Николай Стоянов иска да бъдат предвидени средства за изграждане на изкуствено игрище в селото и за нови тротоари. Селският управник на Виногради сподели за проблем с две подпорни стени, които, ако не бъдат ремонтирани, могат да рухнат, а под едната се намира автобусната спирка в селото.
Кметът на Мелник Сашо Филипов заяви, че очаква да бъде изграден мост над река Мелнишка. Проектът е вкаран в капиталовата програма и се очаква да бъде гласуван. Филипов се похвали, че има одобрени 6 проекта от МРРБ – за конака, за църквата, за цялостна подмяна на осветлението в града, цялостна подмяна на водопровода, паветата по някои от улиците и нови тротоари. Той сподели, че преди няколко дни е била проведена среща между министъра на културата Петър Петров и кмета на общината Атанас Стоянов. Поискано е било съгласие от министъра стадионът в Мелник да бъде отдаден на концесия.
Заложените средства от местни приходи в новия бюджет са в размер на 20.7 млн. лв. Парите за образованието са в размер на 34 млн. лв., което е 75 процента от общия бюджет на общината. За здравеопазване са заложени разходи в размер на 2.6 млн. лв., за социално осигуряване, подпомагане и грижи – 4.6 млн. лв., за култура – 1 млн. лв. В графата капиталови разходи са заложени 5.4 млн. лв. За социални дейности сумата е 1.1. млн. лв. Дали бюджетът ще бъде приет в този вид зависи от гласуването му в ОбС на редовното февруарско заседание.
ЛИДИЯ МАНЕВА