
Лесно достъпната и широко разпространена информация в интернет пространството често е причина да се раждат много митове, свързани с медицината. Ето кои са някои от тях.
При силна болка може да приемете по-голямо количество обезболяващо
Истината е, че ако приемете повече от предписаното по рецепта или написаното в листовката, това може да ви навреди.
Приемането на повече от посочената доза може да ви лиши от ползите от лекарството и да увеличи риска от сериозни странични ефекти – да ви накара да се почувствате по-зле или да ви изложи на изключителна опасност.
Не приемайте хапчета по-често от това, което е на етикета, мислейки, че ще се оправите по-бързо. Повечето лекарства не работят по този начин.
След като се почувствате по-добре, не е нужно да продължавате да приемате лекарства.
Ако симптомите ви са изчезнали, може да се изкушите да спрете да приемате хапчетата си. Но това може да възвърне обратно симптомите ви и да се почувствате още по-болни отколкото сте били.
Това важи особено много за лекарства за психични разтройства, антиобиотици и други силни субстанции, които бързо и ефективно ви карат да се чувствате добре, но спирането им ще върне лентата назад.
Естествените добавки винаги са безопасен избор.
Естествените добавки може да изглеждат по-безопасни и по-здравословни от лекарствата. Но пак е добре да се консултирате с лекар преди да приемате такива, тъй като някои хора имат алергии, чувствителност към дадени субстанции, заболявания, които не позволяват приемането на дадени вещества и т.н. Освен това естествените добавки също могат да бъдат предозирани, така че не трябва да ги приемате само на своя глава.
Антибиотиците са лечение за всяко заболяване.
Може да сте чували погрешното схващане, че антибиотиците са лечение за всичко, но това никак не е вярно. Антибиотиците са полезни само при заболявания, причинени от бактерии. Повечето заболявания, като настинки и възпалено гърло, се причиняват от вируси, които изобщо не реагират на антибиотици. Освен това прекомерната им употреба може да доведе до резистентни, трудни за лечение инфекции.
Не е нужно да казвате на вашия лекар кои витамини приемате.
Може да си мислите, че витамините също са донякъде безопасни, защото много от тях се намират в храни, така че не е нужно дори да споменавате, че приемате добавки с витамини.
Но когато ви изписват лекарства, е нужно да споменете всичко, което приемате, тъй като някои лекарства, витамини или добавки могат да попречат на начина, по който тялото ви усвоява, разгражда и елиминира лекарството.
Може да има и други усложнения, когато количеството на витамините, които имате в тялото ви, е твърде високо или твърде ниско.
След края на срока на годност лекарствата са опасни
При правилно съхранение на сухо, тъмно и хладно място, лекарствата са годни за употреба след 6 д0 12, а може и повече, месеца след края на срока им на годност. Това, което може да се случи, ако ползвате лекарства с изтекъл срок на годност, е да не ви помогнат и да се наложи да си купите същото, но ново лекарство от аптеката. Или иначе казано активните съставки на лекарствата могат да „изветреят“, но това не прави лекарството опасно или отровно, а просто неефективно.
Няма значение как и кога приемате лекарствата
Трябва да обърнете внимание на това как трябва да се приемате хапчетата и винаги да ги приемате точно според рецептата. Има значение дали се приемат преди или след хранене, на какъв интервал от време и също не трябва да се приема двойна доза, ако сте пропуснали един прием от лекарството. Също не е добра идея да отваряте хапчетата тип капсули и да изпивате само прахчето вътре, защото така ви е по-лесно. Всичко това може да промени времето на действие и ефективността на лекарствата.
Не приемайте хапчета с алкохол, тъй като това може да бъде особено вредно. Алкохолът може сериозно да попречи на начина, по който тялото ви усвоява лекарствата и реално да неутрализира действието им.