7 квестори плюс комисия „бдяха” над единствения седмокласник в Пиринско, явил се на допълнителната дата за НВО

7 квестори – по двама в стаята и на входа, трима в коридора, плюс регионална и училищна комисия „бдяха“ над единствения седмокласник от област Благоевград, който се яви днес на допълнителната дата за национално външно оценяване по български език и литература.

Ден преди това от просветното ведомство се похвалиха, че по инициатива на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков тази година е първата, в която се определя допълнителна дата за националните външни оценявания в 4-ти, 10-и и 7-ми клас за ученици, които по обективни причини не са успели да се явят на редовните.

Става въпрос за  случаи като смърт в семейството до един месец от датата за провеждане на НВО, болничен престой, карантина, удостоверени със съответния документ. От информацията на МОН става ясно, че от цялата страна заявления за явяване на допълнителна дата са подали трима четвъртокласници за БЕЛ и математика, за 10-и клас е нямало желаещи, а на допълнителни дати за НВО 7-ми клас са поискали да се явят 15 завършващи основно образование от осем области на страната, като един е от Благоевград. По време на редовните дати те са били в карантина или в болница и им се дава възможност да се явят извънредно.

От МОН акцентираха и че допълнителните национални външни оценявания ще се проведат по същия ред като тези на редовните дати. Началото е 9:00 часа в училището, в което учи ученикът.

И двата изпита от НВО са в СУ „Иван Вазов“ в квартал „Струмско“, а репортер на „Струма“ отиде на място, за да види как ще стартира първият по рода си допълнителен изпит. Според правилата за информационна сигурност квесторите и техническите лица от комисията трябва да заемат местата си един час преди началото. Това действително се случи и всички ангажирани, начело с директора Методи Андонов, проявиха необходимата отговорност.

А иначе още в 7.40 учители, разпределени за квестори, „се строиха“ в близост до централния вход. Те разказаха, че според изискванията квесторите трябва да са външни,а също така и да не са от едно училище. Така с „опазването“ на единствения ученик бяха ангажирани четирима учители от 7-мо СУ и трима от 8-мо СУ

„Хубавото е, че ние така или иначе сме си на работа. Не е като да ти прекъснат отпуската и да ти кажат, че компютърът те е избрал на случаен принцип и трябва да си квестор. Ние даваме дежурства и в този смисъл за нас не е от голямо значение дали ще сме в училище или тук като квестори“, приеха съвсем спокойно възложения им ангажимент учителите и извадиха телефоните си, за да видят точното разпределение – кои двама са в стая, трима в коридора…

Основният въпрос, който вълнуваше, бе как точно ще кандидатстват седмокласниците, явяващи се на допълнителните дати, и дали всъщност ще бъдат приемани по изключение, или ще подават заявления само за останалите свободни места на четвърто класиране.

Това, което се знае и бе съобщено по време на работното съвещание за приключването на учебната година, е, че тези ученици ще бъдат приемани с разрешение на министъра над държавния план-прием, но само ако балът им е по-висок от минималния за дадената паралелка. Например ако най-високият минимален бал за избраната от седмокласника паралелка е 350 т., а той е с 351 т., ще може да постъпи като 27-ми ученик, ако пък е „под летвата“, няма да влезе.

„Сега ученикът е само един, ами ако догодина се явят 10 и кандидатстват за една паралелка, всичките ли ще ги приемат?“, чудеха се учителите. Другата коментирана тема бе: трябва ли да се харчи толкова ресурс на национално ниво за явяването на НВО на „шепа“ ученици. Разглеждайки мащабно въпроса, педагогически специалисти изразиха мнение, че националните външни оценявания в 4-ти и 10-и клас са безсмислени. Спомниха си и времето, когато дванадесетокласниците можеха да се освобождават от матурите, а също така за кандидатстване, например в езикови и математически гимназии, се организираха изпити от самите училища.

„Иначе ако трябва да разглеждаме въпроса от гледна точка на настоящата нормативна уредба, е хубаво да има втори шанс или допълнителна дата. Миналата година в нашето училище имаше случай – две деца се разболяха от шарка и не успяха да се явят на НВО 7-ми клас“, сподели една от учителките. По същото време към групата се присъедини още един квестор, който разбра от колегите си, че на изпита ще се явява само един ученик. „То да не стане така, като види толкова много хора, детето да се притесни“, не скри опасенията си учителката. Малко по-късно директорът М. Андонов увери, че ще бъде разговаряно със седмокласника, за да бъде в максимална степен спокоен.

Ръководството на училището също пристигна преди 8 часа и директорът лично махна лепенката, с каквито се запечатват входните врати на училищата преди НВО и ДЗИ.

„Дали ще е за едно или за 100 деца процедурите са едни и същи”, заключи М. Андонов. Самият седмокласник бе придружаван от майка си и пристигна точно в 8.20 часа. 

А иначе в организирането и провеждането на изпита са ангажирани повече от 20 души. Самите изпитни материали, независимо дали на един или на 100 ученици, се предават в регионалните управления на образованието. От там се транспортират до София, сканират се и започва работата на оценителите, като има и супероценители, в случай че двамата независими проверяващи на дадена работа допуснат по-голямо разминаване от регламентираното за конкретна задача.

Резултатите от допълнителното НВО ще бъдат обявени на 23 юли, а подаването на заявления за кандидатстване в гимназиите е на 25 и 26 юли. Според информацията, разпространена от МОН, за явилите се ученици ще бъде направено отделно класиране съобразно свободните места, което ще бъде обявено на 12 август. Ако такива няма, учениците ще се приемат над държавния план- прием в съответствие с бала, който са постигнали, и физическата среда в училището.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *