7 коледни подправки и здравословните им ползи за организма ни

Анасон, карамфил, джинджифил, кориандър, индийско орехче, бахар, ванилия и канела… Това са типични коледни подправки, които често се използват в сладкиши, пуншове или греяно вино и предпазват целия организъм от болести.

Днес ви представяме 7 коледни подправи и здравословните ползи от тях:

1. Анасон

Звездовиден анасон идва от Югоизточна Азия и расте на вечнозелени дървета. Тази подправка се използва за приготвянето на сладкиши и меденки. Тези деликатеси са не само вкусни, но и по-лесно смилаеми, тъй като анасонът помага за успокояване на стомаха и червата. Съдържа анетол, който също така подобрява дишането.

2. Карамфил

Карамфилът се използва натрошен или като изсушени цветни пъпки. Често се среща в меда, греяното вино и пунша. Страхотна ароматна подправка, която укрепва стомаха, намалява подуването и диарията. Благодарение на съдържанието на евгенол, карамфилът може дори да намали кариесите, когато се дъвче, което го прави едно от най-добрите натурални лекарства.

3. Джинджифил

Джинджифилът първоначално е открит в Азия, но сега се култивира в Европа. Има силен вкус и стопля небцето. Просто казано, действа като аспирин.

4. Кардамон

Кардамонът, близък роднина на джинджифила, е отговорен за пикантния, сладък и солен вкус на меденките. Древните римляни са използвали кардамона за лечение на преяждане – той подпомага храносмилането и като цяло е ефективен срещу рани или лош дъх.

5. Кориандър

Кориандърът е подправка, чието етерично масло помага за облекчаване на стомашни спазми и подобрява храносмилането и намалява напрежението и безпокойството. Трябва да се използва пестеливо заради силния си вкус.

6. Ванилия

Ванилията е основна съставка за приготвянето на повечето коледни сладки, а след шафрана е най-скъпата подправка в света. Помага да се отпуснете от стреса.

7. Канела

Един празник не би бил празник без канела. Бисквити с канела, вафли с канела, греяно вино, пунш… всичко е обогатено с канела. Канелата се получава от вътрешния слой на кората на вечнозеленото канелено дърво. Хипнотизиращата му миризма има положителен ефект върху нивата на серотонин.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *