
Сънят е неразделна част от нашето психическо, емоционално и физическо здраве, липсата му може да доведе до сериозни смущения в ежедневното ни управление на дейностите. И все пак, количеството сън, от което се нуждае всеки човек, зависи от няколко фактора, включително възрастта. Бебетата се нуждаят от около 16 часа сън всеки ден, а тийнейджърите искат 9 часа, а препоръчителното количество за възрастни е 7-8 часа непрекъснат сън. Необходимото количество сън се увеличава, ако човек не е спал достатъчно през предходните дни, като така се създава „дълг на съня“.
Освен това, Самар Хафиз, психолог и сертифициран холистичен здравен треньор, обяснява, че краткия сън води до нещо повече от чувството за умора. Това може да попречи на вниманието, концентрацията, разсъжденията, решаването на проблеми и способностите за вземане на решения. Нормално е да имате от време на време безсънна нощ, но ако това е станало рутина, тогава трябва да помислите за оценка на навиците си за сън.
1. Направете добрия нощен сън приоритет: Осигурете 7 часа за непрекъснат сън на дневна база.
2. Коригирайте редовния график за сън и събуждане: Задайте и се придържайте към редовен график за лягане. Спете и ставайте по едно и също време всеки ден дори през уикендите {с редки изключения}. Това помага на циркадния ритъм на вашия „биологичен часовник“ да работи ефективно.
3. Поддържайте дневник на съня: Стресът и тревожните мисли са основният фактор за безсънната нощ. Всеки път, когато усетите тревожност прекомерно, запишете прииждащите мисли в дневник, това може да помогне за облекчаване на стреса и тревожността до голяма степен.
4. Избягвайте електрониката преди лягане: Синята светлина, излъчвана от LED екраните, възпрепятства производството на мелатонин в тялото и заблуждава мозъка да мисли, че все още е ден, въпреки че е нощно време.
5. Практикувайте ритуали преди лягане: Физическите ритуали като преобличане в дрехи преди лягане, миене на зъби, сресване на косата показват на мозъка, че времето за лягане е тук.
6. Дръжте леглото само за сън и секс: Избягвайте да работите или да се храните в него. От друга страна е известно, че сексът намалява хормоните на стреса в тялото и често допринася за по-добро качество на съня.
7. Не оставайте будни в леглото дълго: Ако не сте заспали в рамките на 30 минути след лягане или сте се събудили и ви е трудно да заспите отново, преместете се на друго удобно място или медитирайте. Това помага при преструктурирането на асоциацията на леглото като място за почивка/сън, а по-скоро място, където да останеш буден. Избягвайте да проверявате мобилните телефони за имейли или текстови съобщения. Връщайте се в леглото само когато ви се спи. Аксесоарите за подпомагане на съня като тапи за уши, маски за очи, звукови балсами също могат да допринесат положително за качествен сън.