
Може би сте останали с впечатлението, че контролирате нивата си на стрес. Грижите се за тялото си, опитвате се да медитирате и кръвното ви е в норма. И все пак не страдате от безсъние, сърцебиене, главоболие или други класически признаци на стрес.
Добре е да знаете, че стресът може да предизвика и други, по-малко известни симптоми, които дори често не отбелязваме в забързаното си ежедневие.
Вижте в галерията 7 необичайни признака, че може би страдате от стрес и е време да се освободите от него.
Не можеш да държиш очите си отворени
Случвало ли ви се е да сте толкова претоварени, че да се унесете в дрямка? Възможно е просто да сте изтощени, но също така е възможно да изпитвате умора, причинена от стреса – стремежът на организма да се опита да изключи стреса чрез почивка.
Крайната умора може да се прояви чрез три основни форми: Умората, основана на стреса, може да бъде емоционална, подобно на това как се чувствате изтощени след интензивен спор с приятел; може да бъде физическа, подобно на това как тялото ви се чувства изтощено след дълго бягане; и може да бъде когнитивна, подобно на това как енергията ви намалява след работна среща.
В много случаи дрямката може да бъде здравословна, но ако ви се струва, че дремете всеки път, когато се чувствате стресирани, е важно да видите разликата между подмладяващата дрямка и използването на съня като психологически непродуктивнo средство за бягство.
Ставаш кълбо от емоциии
Когато изпитвате много емоции наведнъж – гняв, разочарование, самота, страх – организмът ви може да се почувства „атакуван“. Възможно е гърдите да ви натежават, мислите ви да се блъскат и да не можете да се съсредоточите. Може и да сте изпълнени с тревоги за бъдещето или да сте заклещени в болката от миналото. Това в света на психологията се нарича „наводнение“. Един от начините да се справим с това състояние, е да се съсредоточим върху това, което е тук и сега, като помагат различни техники като медитация и упражнения за съзнателност.
Чувствате се смразени или откъснати
В някои стресови ситуации страхът може да ни обездвижи, което е известно като реакция на замръзване. Това се проявява като чувство на скованост, ограничено дишане и дори скованост в някоя част на тялото. В случай на сериозни заплахи, като например физическо нападение или по време на природно бедствие, тялото ни може да премине към т.нар. дисоциация – опит да блокира реалността на животозастрашаващите рискове. Реакцията на замръзване се проявява не само при екстремни обстоятелства, но и в случаите, когато се чувстваме безпомощни заради възрастта си (когато сме деца, тепърва опознаваме света) или повреме/непосредствено след травматично преживяване.
Носиш се по течението
Друга по-слабо разпозната реакция на стрес е примирението – желанието да сътрудничиш или да се подчиниш на заплахата или похитителя, казва д-р Къртис Райзингер, началник на отдела по психиатрия и психологически услуги в Еврейския медицински център на Лонг Айлънд, Ню Йорк. Тази разновидност на умиротворяването се корени в еволюционна реакция на заплаха. Помислете за обир: можем да оцелеем, като изпълним исканията на човека, който може да ни навреди. В емоционално отношение угаждането е подобно, въпреки че заплахата може да е по-малка.
Болки в тялото
Случвало ли ви се е да се събудите с болки, сякаш сте бягали маратон предния ден, но всъщност не сте отишли до фитнеса? Разбира се, обичайно е да се чувствате така, сякаш трябва да се разхождате, след като сте седели твърде дълго, но в много случаи болките в тялото са физическо проявление на стреса. Особено, когато става въпрос за болки в кръста, мускулни и стомашни болки. Ако те са продължителни, е добре да се свържете с лекаря си или да намерите терапия, подходяща а вас.
Стискаш или скърцаш със зъби
Прекомерното стискане на зъби е значително свързано с невротизма, показва проучване, публикувано през 2017 г. в изданието „Journal of Dentistry“. Стискането или скърцането със зъби може да доведе до главоболие, болки в челюстта, и обща чувствителност на зъбите. Също така може да доведе до изпилени, счупени или разклатени зъби. Скърцането със зъби и обикновено се случва по време на почивка, така че често не осъзнаваме, че се случва. Редовните посещения при зъболекаря могат да ви помогнат да сте в течение на тази реакция. Може да бъде нужна и психологическа помощ, тъй като може да е знак за напрежение в живота ви.
Изяждаш чувствата си
Всички сме чували за стресовото хранене. В момента, в който посягаме към чипс или вафли след тежък служебен разговор или се отправяме към хладилника след кавга с половинката, може да е много трудно да забавим темпото и да признаем, че ядем по емоционални причини, а не заради физически глад. Добрата новина е, че има ресурси за това как да спрем емоционалното хранене, а още по-добрата новина е, че начина ни на хранене може да ни помогне в борбата със стреса, ако ядем храни, които намаляват стреса.