След срива с пробната „Пиза“ от МОН селектираха ученици от 11 училища в Пиринско за истинското международно изследване

Деветокласници от Якоруда, Микрево, Петрич, Конарско… показват знанията си по английски и природни науки


Сред срива с пробната „Пиза“ от Министерството на образованието и науката селектираха деветокласници от 11 училища в Пиринско за истинското международно изследване. Както е известно, PISA  /Programme for International Student Assessment/ е програма за международно оценяване под формата на тест, измерващ функционалната грамотност на 15-годишни ученици в различни страни по света и умението им да прилагат знанията в практиката. Извършва се веднъж на три години. Последното, проведено през 2022 г., показа, че българските ученици водят класацията за най-неграмотни сред връстниците си в Европейския съюз. Средният резултат по математика в световен мащаб е 472 точки. България се намира под него – с 417 точки, като разликата с първенеца Сингапур е 158 т. По четене страната ни изостава с 72 т. от средното ниво в Европа, а по природни науки – с 64 точки. В опит да подобрят подготовката и успеваемостта от МОН се амбицираха да изследват целия випуск от 61 000 деветокласници, като в продължение на два дни – 14 и 15 октомври 2024 г., всички трябваше да се явят на общ тест по природни науки /биология, химия и физика/ в онлайн среда. Вероятно, за да се застраховат от евентуално изтичане на информация, компрометиране на изследването, от МОН засекретиха пробната „Пиза“, като директорите бяха инструктирани по време на теста в училищата да не бъдат допускани представители на медиите. Първият ден от пилотното измерване премина нормално /без технически затруднения/, но на втория системата на МОН се срина. Стотици ученици не успяха да предадат тестовете на електронните устройства, други пък изобщо не успяха да влязат в платформата, трети бяха „изхвърлени“ на някой от въпросите. Това наложи пускането на нова дата за повторно явяване, след което дойде и кулминацията – проверката на тестовете. Тя бе възложена на учители, преподаващи химия, физика, биология в 9 клас, и също се осъществи онлайн. Оценяването на анонимните тестове шокира някой от педагогическите специалисти, тъй като имаше отговори от рода на „Купете си по едно въже и се люлнете някъде, не ме занимавай, шо искаш…“. Срещу някои от въпросите деветокласници бяха написали и „Не знам, гладна съм, няма да ти отговоря, гледай си работата…“.


Любопитното е, че в самата платформа за проверка на тестовете е имало бутон с удивителен знак в червено. Указанията са били бутонът да се натиска при отговори от рода на “ Само Левски“ и „Ура“, тоест нямащи никакво отношение към въпроса.
„Самият факт, че е създаден такъв бутон, означава, че е имало много невалидни отговори“, направиха извод учители.
От Министерството на образованието и науката така и не оповестиха какви са констатациите и изводите от пробната „Пиза“, но проучване на „Струма“ сред учители-оценители показа, че най-зле са резултатите по химия, малко по-добре, или не толкова трагична е ситуацията с физиката и най-добре, или най-малко зле е биологията.
„Тази година основният акцент в изследването ще са природните науки“, съобщиха от просветното министерство и през месец февруари на сайта на институцията бе обособен модул с линк към специалната платформа, в която има примерни тестове, за да могат учениците да тренират за PISA-2025. Малко по- късно стана ясно, че изследването ще се проведе между 24 март и 9 май и ще обхване около 9600 деветокласници от 211 училища в страната. По какви точно критерии и показатели е направена селекцията на участниците, още повече че в някои училища не са включени всички деветокласници, а само част от випуска, това най вероятно го знаят само в МОН и от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), извършваща проучването.
За Благоевградска област са определени деветокласници от Гимназията по строителство, Благоевградската професионална гимназия, Земеделската и Профилираната гимназии в Сандански, ПГ по МСС /Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство/ – Гоце Делчев, ОбУ/обединеното училище/ в Конарско. Знанията си по природни науки и английски език ще покажат и ученици на Професионалната гимназия и СУ – Якоруда, Професионалната гимназия по механоелектротехника „Юрий Гагарин“ и СУ “ Никола Вапцаров“ – Петрич, СУ – Микрево. Това, което прави впечатление, е, че броят на явяващите се на английски език е много по-малък, отколкото по природни науки. На фона на това се налага и изводът, че анализите на успеваемостта по чуждия език ще бъдат някаква минимализирана „представителна извадка“ и действително акцент са природните науки.
А иначе училищата сами определят графика, продължителност и броя на сесиите за изследването, като PISA-2025 вече се състоя в две от определените гимназии.
„Всичко премина нормално. Нямаше технически трудности и проблеми“, сподели директорът на Благоевградската професионална гимназия Антон Драгоев, където тестът по природни науки са решавали 43-ма деветокласници, а този по английски – 5.
Старши експертът по природни науки в РУО Анета Стоянова коментира, че по информация на директора на Профилираната гимназия в Сандански Снежана Николова там също всичко е преминало нормално и спокойно.
На измерването по природни науки са се явили 42-ма деветокласници, по английски – 6.
Вторник и сряда /8 и 9 април/ предстои да се проведе изследването в ПГМЕТ – Петрич, а в периода 8-11.04. в СУ и ПГ – Якоруда.
Очаква се резултатите от PISA-2025 да бъдат оповестени в края на 2026 г.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА



Подобни новини

1 Коментар

  1. Очаквано

    Всичко е преминало нормално и според очакванията-учениците от тези училища не стават за нищо! Пет пари не дават за учене!

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *