Топ теми

Петър Москов: Ще променим системата пациентът да е „ходеща клинична пътека“

Правителството ще внесе конкретен проект, който ще промени сегашната система, според която пациентът е „ходеща клинична пътека“. Това обяви здравният министър Петъв Москов пред Нова тв при представянето на здравната карта на България. 

Днес министърът ще представи проекта на депутатите от здравната комисия в парламента.

Здравната карта е изработена на базата на данни за здравната система в България, събрани през последните 3 години – 2013 г., 2014 г. и 2015 г. Тя прави основни констатации за това кои части на здравната система са неадекватни. Подобно събиране на данни не е правено никога досега, коментира д-р Москов.

Няколко  са основните изводи след изработването на картата. Първият е, че има недостиг на базови специалисти и базови медицински услуги главно в доболничната помощ, коментира здравният министър. Става въпрос за лични лекари и за специалисти в доболничната помощ. В София липсват 103 педиатри, а за България липсващите педиатри са общо 415. Липсват ендокринолози както и лекари от почти всички вътрешни специалности в педиатрията.

Вторият извод е, че системата се развива не според нуждите на пациента, а по логиката „Пациентът следва парите“.  

Трябва да се промени както начинът на образование, така и начинът на финансиране в здравната система.   Педиатри липсват, защото клиничната пътека за тях е 500 лв., а за други специалности е над 1000 лв., обясни министърът.  В момента в болниците има геноцид в плащането за някои специалности и охолство за други, коментира той.

Москов съобщи, че правителството ще внесе цялостен проект, който ще гарантира , че на всеки пациент се ще има еднакъв обем от финансиране, когато влиза в болницата.  Ще се увеличи финансирането в доболничната помощ, ще бъдат отпускани повече направления на личните лекари, за да изпращат пациентите при специалисти

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *