8 изобретения, които промениха живота на жените веднъж завинаги

На този ден преди малко по-малко от век светът на женската мода е разтърсен – на 24 октомври 1939 г. по американските рафтове се появяват първите в света найлонови чорапи на химическата компания DuPont. 85 години по-късно нека си припомним кои други изобретения са променили живота на жените към по-добро.

Гел маникюр

Използването на ултравиолетова светлина в обслужването на ноктите отдавна не изненадва никого. Още през 70-те години на миналия век стана известно, че акрилните материали могат да се втвърдяват под въздействието на нискочестотно излъчване. Двадесет години по-късно технологията започва активно да се използва за създаване на изкуствени нокти, а две десетилетия по-късно американската компания Creative Nail Design пуска на пазара първия гел лак Shellac.

Проследяване на менструацията

През 2012 г. датският предприемач Ида Тин пуска Clue – едно от първите приложения за проследяване на менструацията и плодовитостта. А четири години по-късно тя въвежда термина „femtech“, за да обозначи информационните технологии, насочени към здравето на жените.

Пудра

Древен Египет, Гърция, Рим… През цялата си история жените са търсили начини да повлияят на тена на кожата си. Дамите от различни епохи са смилали креда, ориз, бяла глина и крокодилски изпражнения, но понякога стремежът към аристократична бледност е носел животозастрашаващи рискове: в белината са се използвали арсен и олово.

В началото на 20-ти век вместо токсични съставки започват да използват безопасен талк, а още през 20-те години на миналия век пудрата започва да се произвежда в позната форма – кутия с гъба.

Контрацептиви

Американската активистка Маргарет Сангър вече е основала Американската лига за контрол на раждаемостта и е отворила първата си клиника, когато се обръща към учения Грегъри Пинкъс с предложение да създаде хапче, което да е по-ефективно от презервативите или маточните капачки.

Към изследванията се присъединяват гинекологът Джон Рок, суфражистката Катарина Маккормик, която помага за финансирането на проекта, и през 1957 г. лекарството е пуснато в продажба уж за лечение на безплодие, а три години по-късно е официално регистрирано като орален контрацептив.

Тест за бременност

Преди години, жените не можели да разберат за бременността си, без да се консултират с лекар, докато Маргарет Крейн, графичен дизайнер от фармацевтичната компания Органон, не видяла изпратените от лекарите анализи в лабораторията. Младото момиче се замислило за удобството на независимите домашни тестове и създало познатото устройство от кутия с хартиени щипки, огледало, пипета и епруветка.

Мениджърите на компанията обаче виждат в нейното изобретение опасност за приходите на Органон. Едва през 1968 г. домашният тест за бременност е патентован на името на Маргарет Крейн, която заради адвокати, така и не получава нито долар за иновацията си.

ОгледалоАко хората от миналото са се задоволявали с отражение във вода или лъскава метална повърхност, то човекът от XXI век се нуждае от огледало. И това не е само индустрията за красота, а и медицината, астрономията, промишлеността и още дузина сфери, функциониращи днес благодарение на немския химик Юстус фон Либих. Именно той се замисля за подобряване на отразяващата способност на огледалото и пръв използва метално сребро за покритие.

Пелени за еднократна употреба

И така, на кого трябва да благодарят родителите по света? Американският предприемач Марион Донован патентова около 20 изобретения през живота си. Едно от нововъведенията са бебешките пелени, които през 1946 г. жената ушива от непромокаема завеса за баня. По-късно това изобретение е комерсиализирано от Виктор Милс, създател на Pampers.

Спирала за мигли

Въглен, къна, сок от натурални плодове… Жените прибягват до различни съставки, за да направят очите си по-изразителни. През XIX в. е популярен театралният грим, а лондонската компания Rimmel произвежда продукт за оцветяване на вежди и мигли.

Изобретателят на спиралата обаче историята помни не Юджийн Риммел, а Томас Уилямс. Според една маркетингова легенда той подобрил рецептата на сестра си за оцветяване на обезцветени мигли със смес от вазелин, въглищен прах и изгорял корк. Момичето на име Мейбълин дава началото на козметичната марка „Мейбълин“.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *