8 м. условно и 600 лв. глоба отнесе дрогиран шофьор от Петрич

Съдия Полизоева не се произнесе за отнемане на лекия му автомобил, чака се решението на Конституционния съд

Петричанин, шофирал след употреба на кокаин, бе осъден на 8 месеца условно и  глоба от 600 лв. Б.Г. бил спрян за полицейска проверка с лекия си автомобил „Тойота” на бул. „Рокфелер“ на 23 януари миналата година, при тестването му за наркотици резултатът се оказал положителен за кокаин. Шофьорската му книжка веднага е отнета, като той бил отведен до Спешен център да даде кръвна проба за изследване. След като химичната експертиза, извършена в лабораторията на ВМА, потвърдила наличието на кокаин, е обвинен за управление на автомобил след употреба на наркотици.

Делото срещу Б.Г., който работил като началник на склад в петричка фирма и   дотогава е бил неосъждан, е разгледано в РС – Петрич. Съдия Сузана Полизоева го признава за виновен и му налага условно наказание от 8 месеца с 3-годишен изпитателен срок, глоба от 600 лв. и лишаване от шофьорска книжка за 1 година и 4 месеца, като се приспада времето, през която му е отнета по административен ред.

Присъдата подлежи на обжалване пред Окръжен съд – Благоевград. По отношение на лекия автомобил, който е лична собственост на шофьора, съдията не се е произнесъл.

Припомняме, че тази практика се наложи от няколко месеца, тъй като се изчаква решение на Конституционния съд по дело, което бе образувано преди 1 година относно допустимостта на отнемането на автомобили от пияни и дрогирани шофьори. Конституционният съд бе сезиран от съдия от РС – Свиленград и на Наказателната колегия на ВКС и обедини исканията в едно дело, като предстои да се произнесе по законовата разпоредба по  чл. 343б, ал. 5 от Наказателния кодекс, която гласи: „В случаите по ал. 1-4 съдът отнема в полза на държавата моторното превозно средство, послужило за извършване на престъплението и е собственост на дееца, а когато деецът не е собственик, да присъди равностойността му“. По делото са конституирани като заинтересувани институции Народното събрание, Министерският съвет,  министрите на правосъдието и на вътрешните работи, Върховният касационен съд, главният прокурор, Националната следствена служба, омбудсманът и Висшият адвокатски съвет.

За становища бяха поканени Съюзът на юристите, Съюзът на съдиите, Българската съдийска асоциация, Асоциацията на прокурорите, Камарата на следователите и Български адвокати за правата на човека. Да дадат правното си мнение бяха поканени голям брой изтъкнати представители на науката и практиката: чл. кор. Борис Велчев,  проф. д.ю.н. Васил Мръчков, проф. д.ю.н. Лазар Груев, проф. д-р Момяна Гунева, проф. д-р Пенчо Пенев, проф. д-р Пламен Панайотов, проф. д-р Румен Владимиров, проф. д-р Снежана Начева, доц. д-р Даниела Дончева, доц. д-р Деяна Марчева, доц. д-р Ива Пушкарова, доц. д-р Красимир Манев, доц. д-р Мирослава Манолова, доц. д-р Петя Митрева, доц. д-р Пресиян Марков, доц. д-р Ралица Илкова, доц. д-р Ралица Костадинова, доц. д-р Светла Маргаритова, Гроздан Илиев, Даниела Доковска и Румен Ненков.

БЕТИНА АПОСТОЛОВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *