
Съдия Полизоева не се произнесе за отнемане на лекия му автомобил, чака се решението на Конституционния съд
Петричанин, шофирал след употреба на кокаин, бе осъден на 8 месеца условно и глоба от 600 лв. Б.Г. бил спрян за полицейска проверка с лекия си автомобил „Тойота” на бул. „Рокфелер“ на 23 януари миналата година, при тестването му за наркотици резултатът се оказал положителен за кокаин. Шофьорската му книжка веднага е отнета, като той бил отведен до Спешен център да даде кръвна проба за изследване. След като химичната експертиза, извършена в лабораторията на ВМА, потвърдила наличието на кокаин, е обвинен за управление на автомобил след употреба на наркотици.
Делото срещу Б.Г., който работил като началник на склад в петричка фирма и дотогава е бил неосъждан, е разгледано в РС – Петрич. Съдия Сузана Полизоева го признава за виновен и му налага условно наказание от 8 месеца с 3-годишен изпитателен срок, глоба от 600 лв. и лишаване от шофьорска книжка за 1 година и 4 месеца, като се приспада времето, през която му е отнета по административен ред.
Присъдата подлежи на обжалване пред Окръжен съд – Благоевград. По отношение на лекия автомобил, който е лична собственост на шофьора, съдията не се е произнесъл.
Припомняме, че тази практика се наложи от няколко месеца, тъй като се изчаква решение на Конституционния съд по дело, което бе образувано преди 1 година относно допустимостта на отнемането на автомобили от пияни и дрогирани шофьори. Конституционният съд бе сезиран от съдия от РС – Свиленград и на Наказателната колегия на ВКС и обедини исканията в едно дело, като предстои да се произнесе по законовата разпоредба по чл. 343б, ал. 5 от Наказателния кодекс, която гласи: „В случаите по ал. 1-4 съдът отнема в полза на държавата моторното превозно средство, послужило за извършване на престъплението и е собственост на дееца, а когато деецът не е собственик, да присъди равностойността му“. По делото са конституирани като заинтересувани институции Народното събрание, Министерският съвет, министрите на правосъдието и на вътрешните работи, Върховният касационен съд, главният прокурор, Националната следствена служба, омбудсманът и Висшият адвокатски съвет.
За становища бяха поканени Съюзът на юристите, Съюзът на съдиите, Българската съдийска асоциация, Асоциацията на прокурорите, Камарата на следователите и Български адвокати за правата на човека. Да дадат правното си мнение бяха поканени голям брой изтъкнати представители на науката и практиката: чл. кор. Борис Велчев, проф. д.ю.н. Васил Мръчков, проф. д.ю.н. Лазар Груев, проф. д-р Момяна Гунева, проф. д-р Пенчо Пенев, проф. д-р Пламен Панайотов, проф. д-р Румен Владимиров, проф. д-р Снежана Начева, доц. д-р Даниела Дончева, доц. д-р Деяна Марчева, доц. д-р Ива Пушкарова, доц. д-р Красимир Манев, доц. д-р Мирослава Манолова, доц. д-р Петя Митрева, доц. д-р Пресиян Марков, доц. д-р Ралица Илкова, доц. д-р Ралица Костадинова, доц. д-р Светла Маргаритова, Гроздан Илиев, Даниела Доковска и Румен Ненков.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА